https://www.kansalaisaloite.fi/fi/aloite/2950
Suomi, kuten monet muut teollistuneet maat, on tottunut käyttämään hajusteita ja synteettisiä kemikaaleja. Tuo tie on tulossa loppuunsa, kun luonto ei kestä enää kemikaalikuormaa ja inhimilliset kärsimykset alkavat olla mittavat.
Olen perehtynyt asiaan vasta kolme päivää tuon kansalaisaloitteen alkamisen jälkeen. Olen kertakaikkisen hämmästynyt, kuinka paljon sosiaalisessa mediassa on ryhmiä, joissa ihmiset jakavat kokemuksiaan kemikaaliyliherkkänä, huonosta sisäilmasta, oireistaan sekä tavoista, joilla välttelevät markkinoiden hajusteellisia tuotteita sekä tiloja, joista voivat saada oireita allergisesta reaktiosta kuten päänsärystä aina anafylaktiseen sokkiin. Osa on invalidisoitunut loppuelämäkseen.
Tiesittekö, että Suomessa on tuhansia ihmisiä, jotka eivät voi harrastaa, koska julkiset tilat on pesty hajusteellisilla puhdistusaineilla? Että koululaiset ovat allergisia pulpetinpesuaineelle, mutta noiden tuotteiden poisto koulun siivousvälineistä ei onnistu vanhempien pyynnöistä huolimatta?
Tiesittekö, että Tukholma aikoo olla myrkytön kaupunki vuoteen 2030 mennessä? Tai että ekologisessa kosmetiikka- siivoustuote- ja hygieniateollisuudessa Aasian maat ovat maailman edelläkävijöitä?
Eli tiesittekö, että luonnon raaka-aineista valmistetut, biohajoavat, hajusteettomat, helppokäyttöiset ja riittoisat tuotteet ovat jo olemassa ja tutkimustulokset todistavat että puhdistustulos on yhtä hyvä kuin synteettisillä?
Milloin vaihdetaan?
Äänestetään nää hajusteet pois!
Eräs_allerginen
0
231
Luetuimmat keskustelut
Martinan bisneksillä ei mene hyvin
https://www.iltalehti.fi/viihdeuutiset/a/c46da6ab-340f-4790-aaa7-0865eed2336 Yrityksen konkurssihakemus on tullut kärä3271578Tiesitkö? Martina Aitolehden isäpuoli on tämä suosittu laulaja
Martina Aitolehti on seurattu julkisuuden henkilö. Lähipiiriin mahtuu muitakin tunnettuja henkilöitä. Tiesitkö, että Ma311289Jos SDP ei voita reilusti, persut kumoavat demokratian Suomesta
Näin tekisi ainakin Rydman seuratessaan idolinsa Trumpin mallia https://www.is.fi/politiikka/art-2000012187244.html5031201- 63995
- 73962
- 52740
Kiteen Pallon superpesisjoukkue pelaa huumeiden vaikutuksen alaisena
Huumerikos. Yleisesti uskotaan, että se seikka, että eräs KiPan pelaaja kärähtää huumeista, on vain jäävuoren huippu. M109726Mies, olenko ymmärtänyt oikein?
Ystävyys/salainen suhde/molemmat ovat täysin poissuljettuja asioita? Nainen75722Perussuomalaisten kannatus nousi rytinällä Ylen tänään julkaisemassa tuoreimmassa gallup-kyselyssä.
https://yle.fi/a/74-20239449 Perussuomalaisilla hurja- ja ylivoimaisesti suurin nousu tässä uudessa Ylen gallupissa. Kyl468657- 38632