Sensuurin sakset sakaristossa?

Suomessa kylläkin vuosikymmeniä sitten kristitty kansa nousi arvioimaan muutamaa teosta joiden sanoma oli "jumalanpilkkaa".
H. Salaman kirja Juhannustanssit, Harro Koskisen maalaukset "Sikamessias. Myös Agnar Myklen eroottinen kirja "Laulu punaisesta rubiinista" sai suuren kohun ja kustantaja asetettiin syytteeseen.
Myklen kirjoja poltettiin Raumalla voimalaitoksen tulihelvetissä. Tosin hieman hiiltyneitä kirjoja (Myklen) liikkui kansalaisten käsissä. Ketkä sen teoksen kieltämisen kannalla olivat en muista.
Mutta varmaan löytyy meiltä vielä joukko taideta joka loukkasi uskonnollisia arvoja.
Lisänä vielä on ne julkaisemattomat jossa takana oli tekijän/kustantajan itsesensuuri.

8

168

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Jumalanpilkka on vain kiertoilmaus sille, että uskovaisen tunteita on loukattu. Ja uskovainen janoaa sen takia kostoa.

      • Eikös myös ns. kunnianloukkaus ole asianomistarikos, joten sanktio tulee olemattomalta, toki uskikset taitavat olla niitä lautamiehiä.


      • epikuros kirjoitti:

        Eikös myös ns. kunnianloukkaus ole asianomistarikos, joten sanktio tulee olemattomalta, toki uskikset taitavat olla niitä lautamiehiä.

        Nöyrästi uskovaiset kantavat raskaan vastuunsa ja tuomitsevat pilkkaajan ja kertovat, että nyt Jumala on hyvin, hyvin loukkaantunut. Eikä nyt oikein viitsi tulla oikeuteen, kun sillä menee kaikki aika tappaessa puoli miljoonaa lasta nälkään Afrikan sarvessa.


    • Jumalanpilkka taiteessa on sama kuin huudahdus ’Eihän keisarilla ole vaatteita’. Harva uskaltaa arvostella kollektiivista harhaa, on parempi uskotella ja olla samaa mieltä enemmistön kanssa. Onneksi tämä on yhä enemmän murroksessa nykyaikana ja rohkeita on yhä enemmän.

      • Niinpä niin mutta kun seuraa luterilaisuus-palstaa niin viime vuosina se on muuntunut enemmän "fundis" suuntaan. Haetaan paluuta oikeaoppisuuteen, perinteeseen ja haukutaan lyttyyn kaikki liberaalit, suvakit ym.
        Taitaa olla menossa pienoinen polarisaatio. No onneksi jos on voima niin on myös olemassa vastavoima.


    • Jsjdjjenebbf

      Jumalanpilkka on uhriton rikos.

    • "Myklen kirjoja poltettiin Raumalla voimalaitoksen tulihelvetissä. Tosin hieman hiiltyneitä kirjoja (Myklen) liikkui kansalaisten käsissä. Ketkä sen teoksen kieltämisen kannalla olivat en muista."

      Olen itse lukenut teoksen joskus parikymppisenä. En kyllä muista siitä mitään epäsiveellistä tai pilkkaa, että piti oikein katsoa mitä kuohuttavaa siinä sitten oli. Siinä loukattiin siis jotain siveellisyyslakia, jota ei enää taida ollakaan:

      " Oikeuskansleri Olavi Honka kävi kuitenkin päälle: hänen mielestään epäsiveellisten julkaisujen ehkäisemisestä annettu laki vesittyy ellei toimenpiteisiin ryhdytä"

      https://sananvapauteen.fi/artikkeli/2354

      Minusta kirjan seksikohtaukset oli tosi kesyjä, kun vertaa joihinkin ajan ja aikaisempiin muihin, puhtaasti eroottisin romaaneihin. Mutta ehkä nämä sensuuri-ihmiset ei olleet tietoisia ranskalaisista eroottista teoksista eikä niitä oltu vielä käännetty suomeksi?

      • Wikin mukaan kirja määrättiin takavarikoitavaksi 1957.
        Itse oli sillon kymmenvuotias ja enkä ko. kirjaa ole jälkeenpäinkään lukenut.
        Muistan paikallislehden Länsi-Suomen sivuilla oli kuvia kun miehet mätti kirjoja tuleen ja poliisi vahti toimenpidettä.


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Minkähän takia ns. persuille ei tunnu työ maistuvan?

      Vaikuttavat olevan joutoväkeä syystä tai toisesta  – työttömiä tai työeläkeloisia. Muiden rahoilla pötköttelevää väkeä,
      Maailman menoa
      79
      4343
    2. Miksiköhän vasemmistossa on niin paljon ns. tapatyöttömiä ja muita köyhiä?

      Tokihan Minja Koskela oli sitä mieltä, että ei terveenkään ihmisen ole pakko tehdä töitä, sitä neuvoa moni vassu noudatt
      Maailman menoa
      22
      2793
    3. Olit ihan

      Kiihkona silloin. Sen näki ja lähes tunsi. Ei tainnut olla kaukana et olisit vetänyt lähellesi jos siihen olisi hetki tu
      Ikävä
      24
      2708
    4. Kyllä on Vasemmistoliitosta Koskelan johdolla tullut todellinen ääripuolue

      se on niin tulipunainen kuin olla voi, ja selvästi haluaa jatkuvasti eripuraa, ja repiä kansaa kahtia. Siinä on jo vuod
      Maailman menoa
      17
      2469
    5. Trump huonommassa kunnossa kuin Usasta virallisesti sanotaan?

      "Terveys on vakaa mutta ei normaali".Uskallan melkein sanoa,että Trumpin terveydentilaa kaunistellaan.Myös se että se nu
      Maailman menoa
      112
      2454
    6. Suomen veroaste 5 %-yks liian matala

      Palauttamalla kokonaisveroaste 1990-luvun tasolle saadaan hyvinvointivaltion palvelut rahoitettua ilman velan ottoa.
      Maailman menoa
      111
      2214
    7. Kolme neljästä suomalaisesta kannattaa miljonääriveroa

      Kertoo vasemmistoliiton teettämä kysely. Veron ulkopuolelle jätettäisiin asunto. "Puolet vastaajista oli sitä mieltä, e
      Maailman menoa
      100
      2173
    8. Evoluutioon ja alkuräjähdykseen uskominen vaatii todella vahvaa uskoa

      Että tyhjästä syntyi ja kehittyi kaikki se mitä näemme ympärillämme.
      Luterilaisuus
      632
      2026
    9. MTV: Harvinainen haastattelu! Vappu Pimiä kommentoi vihdoinkin uutta TTK-juontajaa

      TTK-juontajaspekuloinnit käyvät edelleen kuumana. Kenet sinä haluaisit uudeksi TTK-juontajaksi? Kommentoi alle! Lue,
      Suomalaiset julkkikset
      14
      1965
    10. Oletko keskustellut kaivatustasi muiden

      Kanssa lähiaikoina? Jos, onko keskustelu ollut positiivista tai negatiivista? Vaikuttaako keskustelut mielipiteeseesi ka
      Ikävä
      32
      1836
    Aihe