Radio Dei ja Radio Patmos
Hellari-ilta nyt TMV:ssä
kuulolletaas
9208
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Turvaa tilisi vahvistamalla puhelinnumerosi. Voit silloin palauttaa unohtuneen salasanan tekstiviestillä.
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 9
Vanhimmat
Joh.4:1 Kun Herra sai tietää fariseusten kuulleen, että Jeesus teki opetuslapseksi ja kastoi useampia kuin Johannes. Joh.4:2 Vaikka Jeesus ei itse kastanut, vaan hänen opetuslapsensa. Tätä Raamatun paikkaa, käsiteltiin tässä ohjelmassa. Ja jäi epäselväksi, kastoiko Jeesus vai ei kastanut?
Eivät oikein osanneet selvittää ko kohtaa. Miksi muuten helluntalaiset jaksaa jauhaa kasteesta itselle ja muille joka paikassa. Ihme jankkaamist Ovatko kuitenkin epävarmoja uskovien kasteestaan.
En jauha kasteesta. Minulle asia on täysin selvä enkä siis ole epävarma uskovien kasteesta.
Koetan vain selittää, miten itse ymmärrän tuon Raamatun tekstin.
Ap. t. 13:24
sittenkuin Johannes ennen hänen tuloansa oli saarnannut parannuksen kastetta kaikelle Israelin kansalle.
Ap. t. 19:4
Niin Paavali sanoi: "Johannes kastoi parannuksen kasteella, kehoittaen kansaa uskomaan häneen, joka oli tuleva hänen jälkeensä, se on, Jeesukseen".
Johannes Kastaja kastoi Israelin kansaa parannukseen, ja kehotti kansaa uskomaan hänen jälkeensä tulevaan häntä suurempaan eli Jeesukseen.
Paavali toistaa tämän saman myöhemmin Efesossa ollessaan.
Apt. 19:
4 Niin Paavali sanoi: "Johannes kastoi parannuksen kasteella, kehoittaen kansaa uskomaan häneen, joka oli tuleva hänen jälkeensä, se on, Jeesukseen".
5 Sen kuultuaan he ottivat kasteen Herran Jeesuksen nimeen.
Miksi ihmeessä Jeesus olisi kastanut uskoontulleita samalla kasteella, jolla hänet itsensä oli kastettu eli parannuksen kasteella Johanneksen tapaan. Hänelle se olisi hyvin riittänyt eikä hän oikeastaan olisi edes tarvinnut sitä. Johanneskin esteli ensi, mutta myöntyi Jeesuksen pyyntöön selittäen sen tarpeellisuuden:
Matt.3:
13 Silloin Jeesus tuli Galileasta Jordanille Johanneksen tykö hänen kastettavakseen.
14 Mutta tämä esteli häntä sanoen: "Minun tarvitsee saada sinulta kaste, ja sinä tulet minun tyköni!"
15 Jeesus vastasi ja sanoi hänelle: "Salli nyt; sillä näin meidän sopii täyttää kaikki vanhurskaus". Silloin hän salli sen hänelle.
Johanneksen kaste ei riittänyt uskoon tulleille Jeesuksen jälkeen, vaan heidät piti kastaa Jeesuksen nimeen (Hänen kuolemansa ja ylösnousemisensa jälkeen). Se kaste on varsinainen uusitestamentillinen vesikaste. Apostolit kastoivat uskovia Jeesuksen nimeen, ja niin tulee nykyäänkin tehdä.
Lisään vielä, että en usko Jeesuksen itsensä kastaneen ketään, vaan opetuslapset kastoivat uskoontulleita. Uskon tämän viittaavan myöhempiin tapahtumiin.
Tuo oli hyvä ohjelma. Voit kuunnelal sen nyt myös arkistosta tästä linkistä
https://patmos.studio24.fi/arkisto-audio/vapaan_kristillisyyden_etenkin_helluntaiheratyksen_nakokulmasta/3718?p2=1&archivetype=2#ui-tabs-1
Oli erittäin ikävä kastekäsitudtä. Pitäkää kasteenne muttei siitä täyte jankuttaen jankuttaen. Oikein huono ohjelma.
Ovatko patmoslaiset nyt tyytyväisiä, kun Trump nimitti John Boltonin neuvonantajaksi, joka yllyttää kolmanteen maailmansotaan?
Olen kiitollinen kenraali HR McMasterille hänen palveluksestaan, hän on tehnyt hyvää työtä ja pysyy aina ystävänäni, Virallinen tehtävän luovutus tapahtuu 9.4 kirjoitti Trump viestissään. Siis hyvä mies, sai potkut.
Helluntailaiset itse opettavat, ettei kasteella ole pelastavaa merkitystä. Mutta kuitenkin he aktiivisesti hyökkäävät kristittyjä kirkkoja vastaan paasaten kasteestamme, joka heidän mukaansa on väärä. Helluntailaisuuteen kuuluu aina osoitella muiden syntejä, sekä aggressiolla hyökätä muiden uskoa vastaan.
Helluntailaiset siis mitätöivät kristinuskon kasteen ja houkuttelevat omalleen, omavanhurskauden "seuraamiskasteelle". Sitten kun heidän uskonnonuhrinsa on tälle kasteelle erehtynyt ja kysyy sen jälkeen, että mitä kaste nyt minussa vaikuttaa, helluntailaiset vastaavat: "Ei mitään. Kasteella ei ole mitään maagista merkitystä (huomatkaa sana: "maaginen"). Se on ainoastaan tottelevaisuuden askel (vapaamuurarien gnostilainen askel-oppi, sama kuin AA:ssakin) Jeesuksen seuraamisen tiellä."
Suurin synti on polttaa tupakkaa. Tähän helluntailaiset ovat aina ensimmäisinä takertuneet uusien käännynnäisten kohdalla.
"Tottelevaisuuden askel". Helluntailaisten puheet "uskosta" ovat bluffia. Todellisuudessa juuri mikään heillä ei perustu uskoon, vaan ihmisen omiin vnhurskaudentekoihin. Jeesus ei ole heidän syntiensä sovittaja vaan ainoastaan eräänlainen palkintojen ja siunausten jakaja näiden omavanhurskauden tekojen ansioista.
Mutta nyt päästään siihen "uskoon", josta helluntailaiset puhuvat: Vaikka kaikki muu on hellareissa todellisuudessa ihmisen omia tekoja, kuitenkin helluntailaiset aina ensimmäisenä menevät tivaamaan ihmisiltä: "Oletko uskossa?" Tämä usko, josta he puhuvat on todellisuudessa juuri se keino, suggestio, jolla he hallitsevat uskonnonuhrejaan. Näin he kysymyksillään varmistavat uhrin hypnoosin tila, sekä pyrkivät muitakin vastaamaan heille kysymykseen joka ei heille ollenkaan edes kuuluisi! Sivistynyt ihminen ei kysele tällaisia intiimejä kysymyksiä, mutta nyt onkin kysymys uskonnollisesta showsta, sirkuksesta ja sen taikureista.
Heille ei pidä vastata mitään, tai korkeintaan: "En. En varmasti ole." Kristillinen usko nimittäin on muuta kuin helluntailaisten kysymä ja tarkoittama "usko".
Olen aikoinaan istunut Helsingin Saalemin takapenkissä kuuntelemassa jotain ulkomaista saarnamiestä. Mahd. 2000-luvun alulla / puolivälissä. En ole, hellareista jo vuosikymmenet sitten eroni jälkeen, käynyt heidän tilaisuuksissaan kuin korkeintaan yhden käden sormin lasketusti. Toinen kerta taisi olla Antturin hautajaiset, muistokokous.
Tuolloin siis istuin kuuntelemassa ulkomaista vitsiniekkaa joka nauratti yleisöä sanomatta mitään aitohengellisesti tärkeää, kunnes: yhtäkkiä hän alkoi virnuillen sanoa, että nyt hypnotisoin teidät! "Katsokaa minua ja minun käsiäni, kuulkaa ääntäni, tämän jälkeen ette muista tästä mitään!" Jumpeli soikoon! Itse aloin äkkiä tuijottaa varpaitani, hyräillä ajatuksissani jotakin. Sitten alkoi äijän pelleily, huutelu ja käskytys, hellareitten naurattaminen: seisomaan nostattaminen, istumaan käskeminen, sama 10 kertaa ja hellarit vain nauroivat. Itse istuin totisena takapenkissä ja katseeni kohtasi sen uskovia pilkkaavan paskaäijän, joka säpsähti. En ollut ollenkaan "hengessä mukana". Mies muuttui aggressiivisemmaksi, alkoi huudella "epäuskoisista pilkkaajista, uskovista vikaa etsivistä" ja taisinpa sitten aikani tyypin raivoa katseltuani ja suoraan sanoen siitä vahingoniloisesti nauttien, nousta seisomaan ja kävelin peräovelle, katsoen sieltä vielä perkelettä kertaalleen silmiin. Enpä sen jälkeen ole tainnut "Saalemin" (Salemin noidat) ovea avata.
Ei ollut eka kerta minulla kun olen mielessäni käräyttänyt huijarin ja minut on lähes heitetty ulos tilaisuudesta. Siksi, että istuin vain selkäsuorana ja katsoin hiljaa ja vailla suggestiota, tyynesti kohti huijaria. Kerran aiemmin tuli lähtö Siionin peräovesta. Tuolloinkin hätääntynyt, suomalainen huijari-"saarnamies" suorastaan huusi.
.