Rauno Helppi

Harvoin olen tavannut uskovaa niin täynnä Jeesuksenb rakkautta.Aito öähimmäisestä välittåvä ihminen joka on antanut koko elämänsä Jumalan palvelemiseen.raamstun tuntemus jonka Jeesukseöta saanut hämmästyttävää miten Pyhä Jenki on häntä opettanut Kiitos Jumallalle
172680
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 17

Vanhimmat

Jeesus ilmestyi Rauno Helpille hänen kuolinvuoteellaan, kun hän oli 21-vuotias. Isännän pöydässä TV7. Pitäisikö uskoa?

Äänestä

Maailmassa on kymmeniätuhansia kristillisiä uskonsuuntauksia, seuroja ja lahkoja, ja niissä miljoonia ihmisiä. Varovaisestikin arvioiden jokaisen yön jälkeen löytyy hyvinkin tuhat ihmistä, joista jokainen kertoo jutelleensa tai kävelleensä Jeesuksen kanssa. Jeesus kahdessa tai kolmessa paikassa yhtäaikaa...?
Olemmekin kulkemassa kovaa vauhtia sitä ajankohtaa kohti, jolloin puhkeaa jeesus-kupla.

Äänestä

Ei hän ole Jumalan asialla, vaan hajottaa.

Äänestä
  • hajottaa mitä? yhteiskuntaako? sehän on saatanan vallassa muutenkin.

    Äänestä

Kerran olen ollut Raunon pitämässä kokouksessa. En muista siitä juurikaan mitään. Ei pysty ottamaan siis kantaa puoleen, enkä toiseen.
Hän oli puhumassa tuolloin lähetysseurakunnassa.

Äänestä

Hänellä on kristuksen rakkaus kaikkia ihmisä kohtaan. Kitetään siitä Jumalaa mitä hän on tenyt Raunon elämässä

Äänestä

Rauno on huumeilla tuhonnot suuren osan aivosoluistaan. Miehen ajattelukyky on siksi hyvin rajoittunutta, ei ymmärrä asioiden välisiä yhteyksiä.

Puhuu asioista joista ei itse ymmärrä mitään.

Äänestä

Itekin Helppi myöntää käyttäneensä runsain mitoin päihteitä.

Alkoholillakin saa aivonsa pehmitettyä siihen kuntoon, ettei järki enää koskaan pelaa.

1Äänestä
  • Niin, siksipä Hurstikin tuli todella Herran lähettiläs, johon Pe.,kun paukut ei riitä.
    Ateisti riistää nälkäistä, jopa politiikassakin, lainsäädännöllisesti.

    Eli alahan Pe.ku kunnolla ryypätä, että sinusta tulisi edes Hurstin hahmoa, jonka teot kertovat lopun.
    Ihmisiähän he ovat, puutteellisenakin. Mutta, heidät muutti jokin, mistä te ette ymmärrä pätkääkään. Siksi puheenne on vain olkiukkojen töhinää, ei muuta. Ei arvoa, ei näkemystä, vain tyhjään palamista.

    Äänestä

Hoos.4:11 Biblia (1776). Huoruus, viina ja väkevä juoma hulluksi saattavat.

Äänestä
  • No, oikeassahan se on tuo kirjoitus. Ihmisen mielihyväkeskus stimuloidaan vaivaiseksi.
    Senjälkeen ihminen on mitä on.
    Tämänpäivän uutisointia terveyspuolella nuorten keskellä. Enää ei tuodakaan tipparia ja kuppaa ulkomailta, vaan se on sisäsiittoista maailmassamme, siis omassa.
    Jos tytökin pitäisivät tötterönsä päällä housut ja vasta avioliitossa häävuoteessa se miehelleen paljastuu, niin sellainen siunaus siitä olisi, että se olisi "taudeista" puhdas.
    Varjelisi miehenkin. Mutta, tietenkin mies pitäisi testata ennen liittoa.
    Adamin tapa on langeta ja syyttää kaikesta muijaansa.
    Siksi raamatun ohje on veikeä, että vaimon pitää kysyä mieheltään "ohjeita".
    Syy on perinyksinkertainen. Siinä aaatupolonen päivittäin saa muistutuksen, että tulipa tehtyä, mitä tuli tehtyä. Olisi pitänyt kysyä Herralta neuvoa jo aikain alusta.
    Aatamiahan Herra ensin neuvoi, siis sen hyvän ja pahantiedonpuulla, eikä evasta ollut tietoakaan. Ei vielä kylkiluusta eevaa otettu, eli se DNA - rakenne.

    Siksipä vanha-aadam on nimetty synninkantajaksi.
    Uusi Adam - Kristus siksi siemeneksi, mikä pitäisi "siementää" meidät Sanan siemenellä Herraa seuraavaksi.
    Ja nyt kun se eevamme kyselee, että aatami, mitä nyt tehdään, se taroittaa juuri sitä, että kyselemme Herralta oikeaa valintaa, ellei kirjoitusten kautta sitä vielä ymmärrä.

    Raamattu käyttää hieman ironiaa, kun tämä läksymme on päivänpolttavana, joka päivä.

    Äänestä

Mutta varmasti avulias mies tuo Helppi.

Äänestä

Rauno Helppi elää omassa harhaisessa uskon maailmassaan ja kuvittelee sen olevan jotenkin hienoa. Sitten hän huutelee ja arvostelee ties mitä asioita ottamatta niistä tarkemmin selvää. Olevinaan hengenmies, mutta sisimmässään raateleva susi ja lakihenkinen tuomari. SIIS Raunoa karta!

Äänestä

On hyväksynyt kastamattomat ehtoolliselle. Se on raamatullisuuden rienausta.

Äänestä

Harvoin tapaa oman alansa todellista lahjakkuutta. Rauno on yksi harvoista, joka osaa ja taitaa markkinoinnin perusasiat, kuten puhua niillä sanoilla ja sisällöllä jota kuulija haluaa kuulla. Wanhan ajan kyliä kiertäneet kaupparatsut kuuluivat samaan ammattiryhmään, ja parhaat heistä olivat alansa mestareita.

Tälläisiä lahjakkuuksia pitäisi saada esim teatterikorkeakouluun. Uskovaisten piireissä heidän lahjakkuutensa menee täysin hukkaan, ja aiheuttaa enemmänkin haittaa kuin hyötyä "asiakkailleen".

Äänestä
  • Niin, ajanhistoriasta teatterikoululaiset heittivät paskaa yleisönpäälle, sehän on varmasti mielestäsi hienoa. Vieläpä, kun perkeleitä ja saatanoita lentää näyttämöltä yleisönpuolelle, niin jopa ollaan haltioissaan. Eli maailma teatterissa kohtaa kaltaisensa elämän.
    Tuttavani vietiin ilmaislipun saattelemana teatteriin. Jopa tämä hänen ystävänsä, joka vei, koki tetterin perkeleitten ongelmaksi. Tuttavani kansankirkon piiristä, jäi väliajan jälkeen narikkaan ja haki takkinsa. Totesi, ettei nuo paikat kuulu hänelle.
    "Kauniit ja rohkeat" on eri kansanluokkaa, ehkä se langennut maailma on jo kiroja täysi.

    Mitä taas haitaksi nähdään, on, että maailmassa kaveripiiri kuppiloissa vähenee, kun Hurstin porukka käy ohi, laulaa elämästä ja leivästä.
    Kaljakuppilan porukka hoksaakin, että eihän täällä kuppilassa ole elämää, eikä leipää, ja näin Hurstilaisuus ja Helppiläisyys avaa uuden elämänuoman kansalle. Onhan sitä herätystä tapahtunut

    Äänestä

Ei koskaan Raunon luennoille . Sanon , sen : ei KOSKAAN. Seurakunta yhteys löytyy ja se riittää .

Äänestä

Kommentoi aloitusta


Leouuyyy kirjoitti:

Harvoin olen tavannut uskovaa niin täynnä Jeesuksenb rakkautta.Aito öähimmäisestä välittåvä ihminen joka on antanut koko elämänsä Jumalan palvelemiseen.raamstun tuntemus jonka Jeesukseöta saanut hämmästyttävää miten Pyhä Jenki on häntä opettanut Kiitos Jumallalle

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu