Moikka! Mulla on aina ollut haaveena asua Amerikassa. Juristin työ on ollut myös yksi iso haave. Tiedän että näitä keskusteluita löytyy mutta mistään ei tunnu löytyvän selkeää vastausta.
Eli siis jos nyt ihan realistisesti ajatellaan niin millaiset mahdollisuudet on päästä lakia opiskelemaan ulkomailla? Mua ei siis kiinnosta työskennellä Suomessa vaan nimenomaan mieluiten Amerikassa valmistuttuani.
Tiedän, että Suomessa voisi opiskella esim kansainvälistä lakia/oikeutta (en tiedä näitä termejä) mutta voisin kuvitella että tulevaisuudessa olisi paremmat mahdollisuudet työllistyä ulkomailla jos on opiskellut ulkomailla. Tottakai kielikylpy siinä samalla.
Tiedän myös, että ulkomailla opiskelu maksaa ihan järkyttävän paljon mutta mua oikeasti ahdistaa ajatus tulevaisuudesta Suomessa. (Rakas kotimaa mutta en kuitenkaan halua täällä loppu elämääni viettää.) Ja juristin työt mieluiten Amerikan suunnalla on aina ollut mun unelma, joten olisin enemmän kuin valmis maksamaan. Mistä päästään seuraavaan kysymykseen: Onko teillä tietoa millaiset on yleensä olleet rahoitus mahdollisuudet lakiopinnoissa ulkomailla?
Onko mahdollisuuksia lainaan tms? Yalessa yms muista Ivy Leaguen opistoissa on ymmärtääkseni aika hyvät rahoitus mahdollisuudet mutta mä en todellakaan ole sinne hakemassa.
Olen itse siis vasta ysillä mutta haluan jo ottaa selvää näistä asioista.
Mitä aineita kannattaisi painottaa/ kirjoittaa lukiossa? Tottakai yritän valmistua mahdollisimman hyvin arvosanoin.
Varmasti on joku päässyt Harvardiin yms, näitähän löytyy. Mutta jos nyt oikeasti mietitään realistisesti niin onko mulla mitään mahdollisuuksia päästä edes johonkin ok yliopistoon?
Mulla on kyllä tosi hyvä kielitaito tai että ei tarvitse oikeastaan lukea englantiin tai ruotsiin ja molemmat on kympit. Uskon kyllä, että jos jotain haluaa niin se on mahdollista mutta haluaisin kuitenkin kuulla teidän mielipiteitänne.
Niin ja hei jos on kokemuksia niin kertokaa? Entä työllistyminen?
Lakiopinnot ulkomailla
5
1596
Vastaukset 5
Ainakin kannattaa yrittää päästä vaihto-oppilaaksi maahan, jossa haluaisi tulevaisuudessa asua ja opiskella.
Kannattaa myös huomata, ettei opiskelu ja työskentely ole sama asia. Vaikka saisitkin opiskelupaikan, ei se välttämättä vielä tarkoita, että saisit luvallisesti tehdä siellä töitä opintojen päätyttyä.
Kaikki yliopistot eivät varmastikaan ole sietämättömän kalliita lukukausimaksujen osalta, mutta sinun on niiden lisäksi maksettava myös asuminen ja eläminen, jotka muutaman vuoden ajalta tekevät jo sievoisen summan.
Yliopistoilla saattaa myös olla ikärajoja lakiopintojen aloittamisen suhteen, esim. eivät ota alle 20-vuotiaita, koska opiskelijalla täytyy lähtökohtaisesti olla hyvin muodostunut käsitys yhteiskunnan toiminnasta.
Monenlaisia vaikeuksia on varmasti edessä, mutta kun tahto kova, aina niistä jotenkin pääsee yli.- lawschoolusa
USA:ssa lakiopinnot tehdään vasta maisteritasolla, eli ensin sinulla pitää olla alempi korkeakoulututkinto (kandidaatti) joltain alalta. Mikä tahansa ala usein käy, mutta et voi siis suoraan hakea lukion jälkeen opiskelemaan lakia USA:ssa, vaan sinun on opiskeltava ensin kandidaatin tutkinto. Ja tosiaan USA:ssa law school kestää kolme vuotta ja lakitutkintoon voi hakeutua oikeastaan millä tahansa alemmalla korkeakoulututkinnolla, esim. englanti, biologia, psykologia, kauppatieteet jne. kunhan on kieli hallussa ja saa riittävästi pisteitä LSAT-kokeesta (vaihtelee oppilaitoksittain). Kannattaa googlailla lisää tietoa LSAT-testistä. Se ei ole ihan helppo ulkomaalaiselle, näin voisin kuvitella, muttei toki aivan mahdoton.
- 76628946
Yhdysvalloissa lakimiehen ura ei ole samanlainen eliittiammatti kuin Suomessa. Kielessä on muun muassa käsite "bus bench lawyer". Tämä on aika suoraa seurausta siitä, että lakimiesten määrä suhteessa asukaslukuun on noin kymmenkertainen Suomeen verrattuna.
Hyvä puoli asiassa on tietysti se, että opiskelupaikka on helppo saada, kun koulutusmäärät ovat valtavat. Huono puoli on se, että työllistyminen on sitten vaikeampaa lakimiehillä kyllästetyssä yhteiskunnassa.
Suuri kysymys on tietenkin tuo opintojen rahoittaminen. Stipendejä ei noin vain saa, sillä oppilaitokset tekevät rahaa koulutuksella. Eikä kymmeniätuhansia euroja kannata maksaa huonomaineisen oppilaitoksen opinnoista, kun lakimiehen titteli itsessään ei siellä tosiaan paljon merkitse.- verkostu_kuin_koira
Digitalisaation edetessä lakimiehille tulee nopeasti nykyamerikassa/kanadassa vilu. Ellei ole alansa parasta kermaa ja valmistunut arvostetusta yliopistosta on kyllä vaikeata. Kaikille lakimiehille ei tule olemaan duunia omalla alallansa. Muutos on ilmiömäisen raju. Softa korvaa ihmisen. Tarkkaan fundeerattava yliopisto-opiskelun hyödyt ja riskit. Etenkin ne taloudelliset. On tiedettävä mitä tekee. Infant adult ei voi olla. Yliopistoaikana on jo luotava se tunnettuus kontaktiverkosto jonka kautta työllistyy. Jos verkostoa ei ole valmistuessa on varsin pihalla. Työllistyminen tapahtuu referaalien kautta.
- ulkomailleoppiin
Vaihto-oppilasvuosi on paras idea jos haluat ulkomaille. Vuosi USA.ssa avaa silmäsi ja voit paikanpäällä hakea tietoa lakikouluista, sisäänpääsykriterioista ja rahoitusmahdollisuuksista. Esim. koillisrannikolla on useita hyviä lakikouluja. Hakeudu vaikka Bostonin alueelle vaihto-oppilaaksi tai Au Pairiksi (nykyisin voi myös pojat toimia aupaireina).
Tietenkin googeloimalla eri koulujen sivustoja saat paljon infoa mutta on eri asia asua paikanpäällä ja henkilökohtaisesti käydä jututtamassa koulun professoreja ja kuraattoreita, osallistua "avoimien ovien päivinä" tarjoamaan tilaisuuteen kiertää oppaan kanssa koulua ja sitä kautta saada lisää tietoa kyseisistä oppilaitoksista.
When there is a will, there is a way!
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
- 65958
- 69722
- 133646
Miksi meille jäi
Niin huonot välit vaikka meistä kumpikaan ei ole tunteilleen mitään voinut. Ehkä se kohtalo on sitä mieltä ettei kuitenk37625Viesti sinulle
Tiedät että tunteet ja ajatukset ja meillä on vahva yhteys mistä molemmat tiedetään. Odotan sinua ☀️35619- 69606
SAHIMÄKI LOPETA
Miksi käyt Tupamäen Pekan kimppuun.?? Hänen asia mitä hän tekee tiloillaan. Oletko omista POTKUISTASI yhä katkera turve43561- 43560
Rakas, rakkaampi, rakkain
Olen tullut siihen johtopäätökseen, ettei minun kannata rakastaa. Kaikki joita olen koskaan rakastanut vain kohtelevat m112515Haluan purkaa vielä tuntemuksia
Tykkään sinusta kovin paljon❤️ olen surullinen tilanteestasi ja siitä mitä me olemme yhdessä joutuneet kokemaan. Tämä ei19500Tunteiden käsittely kertoo ihmisestä.
Kun puhutaan "tavallisesta" ihmisestä, joka on suht tasapainoinen eläjä, niin puhutaan oikeastaan taitavasta tunteiden k172484Ketä ajattelen
kun mietin, mitä sinulle kuuluu? En tunne sinua oikeasti, ja se on ehkä hyvä, koska jos tietäisin enemmän, se varmaan v18461Pilkettä sunnuntain silmässä
😉 Jos tästä ketjusta löytyisi yksi ihminen, joka saisi sut hymyilemään tänään… Millainen hän olisi? Ei tarvitse kerto62396- 52383
- 42368
Mitä sinulle on tapahtunut lapsena
Kun olet noin sairas päästäsi? Pikkupojalle ( Miehen kehossa)29364- 17362
Työttömän miehen ihmisarvo
..parisuhdemarkkinoilla on olematon. Työtön mies on naisille ihmisjätettä, varsinkin jos sattuu olemaan vielä kunnolline96343YLINEN pilaa Ähtärin mahdollisuudet.
Vuodeosastopäätös jossa Nina Ylinen (sdp) äänesti niiden lopettamisen puolesta, hoitajille potkut ja silti arviointimene22338Kuhmolaiset valittaa kaikesta
Ootte te kyllä yksiä sanonko mitä... Kaikesta uudesta ja kaupunkia kehittävästå löytyy aina muutama vinkuja kun ei mene9338