Älkää heittäkö tölkkejä pelloille!

Että-sillai

Kohta kevät saapuu ja sulava lumi paljastaa peltojen reunoilta autoista ulos heitettyjä juomatölkkejä. Mikäli tölkit ovat pelloilla joilla viljellään rehua elukoille, tämä usein tietää turhia kuolemantapauksia karjassa ja tulojen menetystä kotieläintaloutta harjoittaville. Jos asia ihmetyttää, niin kerrataan vielä...

Mikäli alumiinisia tölkkejä ei huomata tiheässä nurmi-/viljakasvustossa rehuntekoaikaan, päätyy tölkki rehuun lehmien ruokintapöydälle. Nyt moni ajattelee, että "eihän yksi tölkki haittaa usean tuhannen kilon rehusatsissa." VÄÄRIN! Ajo-/ tarkkuussilppurilla tai noukinvaunulla tehdessä tölkki siivuttuu/murskautuu pieniksi paloiksi. Jopa alle 0,5cm kokoisiksi paloiksi. Vaikka nauta valikoi rehun, eikä usein syö vieraita esineitä rehun seasta, niin näin pienet palat jäävät kuitenkin huomaamatta.

Jokainen voi nyt kuvitella, mitä pienet terävät tölkin palat tekevät naudan sisuksille, kun se märehtiessään liikuttaa rehupalaa edestakaisin. Tilalla on jouduttu lopettamaan lähes vuosittain jokin lehmä juuri tästä syystä. Eläin ehtii kärsiä usein useamman päivän, kunnes todetaan ettei mitään voida tehdä. Teurastamolta saadaan sitten viestiä, että alumiinisirpale siellä oli ja ruokatorvi sekä pötsi sisäpuolelta riekaleina.

Kyllähän usein metalliset vierasesineet saadaan pois kun eläinlääkäri antaa magneetin, mutta eipä tehoa alumiiniin. Joten säästäkää meidät ylimääräiseltä vaivalta ja kierrättäkää ne v##un tölkit asianmukaisesti. Kiitos!

3

262

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • henela1212

      tämä on ikuinen ongelma meilläkin..aina keväällä tienvarsi pelloilla on tölkkejä..vituttaa

    • aasdfasdfasdf

      kerrankin asiallinen kirjoitus tällä palstalla.

    • Tölkit_pois_pelloilta

      Maksaisivatkohan tilalliset minulle jonkun kohtuullisen korvauksen siitä, että kiertäisin heidän peltojensa reunoja noita tölkkejä etsimässä? Voisin ihan hyvin tehdä tuommoisen jutun. Siinä saisi liikuntaa, ja jos vielä saisin pitää tölkit itse, niin jokusen roposenkin. Korvaukseksi en välttämättä vaatisi mitään törkeitä liksoja vaan jotain ihan pientä. Mielestäni ihmisten olisi hyvä tehdä tämmöistä asiallista yhteistyötä.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Päivän Riikka: polttoöljyn hinta räjähti

      Näyttää tuo putinismi ilmenevän persuissa myös Suomen yrittäjien kampittamisena. Polttoöljy on se katalyytti, joka pitää
      Maailman menoa
      37
      2178
    2. Mökkejä ostellaan nyt ihan hulluna!

      Tyypilliset lainamäärät on yli 500 000€ mökkejä ostellessa eli erityisesti tuollaiset miljoonamökit on nyt suomalaisten
      Maailman menoa
      64
      2022
    3. Helsingin yllä valopalloja

      https://www.iltalehti.fi/kotimaa/a/1508be00-28c9-4156-83dc-0be5e7aa3066 "Helsingin taivaalla lensi lauantaina puolen yön
      Sinkut
      121
      1930
    4. HÄLYYTYS!!

      Ukraina se hyökkää jo Suomen maaperälle. https://www.iltalehti.fi/kotimaa/a/645b83ce-e074-4f00-8b99-245d01b38a36
      NATO
      388
      1670
    5. Kovasti on hävittäjiä ilmassa. Nytkö se alkoi?

      Onko nyt sota ?? `Vai harjoituksiako vain? Hävittäjät pörrää kovasti.
      Kouvola
      103
      1631
    6. Helsingin yllä lensi yöllä jotain outoa puolen yön aikaan valopalloja

      Poliisi on saanut tapauksesta yhden havaintoilmoituksen. Valopalloja oli noin parikymmentä ILtalehdessä on video tapah
      Maailman menoa
      124
      1464
    7. Millainen on naisellinen nainen

      Nyt kun taas mennään keikkuen kesään, niin millainen nainen on naisellinen? Pukeutuminen, olemus, puhetapa, jne. Vilma n
      Sinkut
      182
      1082
    8. Raamatullinen kaste

      Seurakunnassamme kastettiin mm eräs muslimi, joka oli tullut uskoon. Hän oli ollut Suomessa viitisen vuotta. Hän oli lu
      Kaste
      53
      967
    9. Mitkä asiat kaivatun ajattelussa

      Ihmetyttävät? Mikä on tullut yllätyksenä?
      Ikävä
      73
      905
    10. Mitkä olisivat kolme tärkeintä

      vihjettä kaivatustasi?
      Ikävä
      27
      899
    Aihe