Mihin tarvitsen jumalaa ?

Noin lyhyesti, tarvitseeko sitä sen kummemmin miettiä.
11144
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 11

Vanhimmat

Kysyit itseltäsi, joten vastaapa.

Äänestä

Jos joku selittäisi jumalan olemuksen, siinäpä se, kukaan ei siihen pysty.

Äänestä

Ihmisellä on luontainen kaipuu Luojansa luo. Tarve Hänen yhteytensä. Eiköhän se tsrvekkin ole lähtöisin Hänestä niinkuin kaikki muukin olemassa oleva.

Äänestä

Et tarvitse mihinkään, raamatun kirjoittajat yrittävät kuvata näkemyksiään ilman todisteita.

Äänestä

Tyysterin koskella nuorena poikana kattelin ku aamulla yks Keravalainen äijä rapulassa huusi : Jumala Jumala miksi hylkäsit minut ! :)

Äänestä

Jes.40:25 Keneenkä siis vertaatte minut, jonka kaltainen minä olisin, sanoo Pyhä. Ei muuta, kuin mielikuvitus lentämään.

Äänestä

Ihmisellä on luontainen taipumus keksiä selityksiä vähän kaikelle mitä ei kykene ymmärtämään. Siksi ihminen loi jumalan omaksi kuvakseen. Eipä tuolle enää ole tarvetta.

Äänestä
  • Niinkö? Älä välitä, tuo taipumuksesi on inhimillistä.

    Äänestä

Jumalan sana - inspiroitu ja erehtymätön Pasi Turunen ja Petri Mäkilä. Siis tämäkin Raamatun paikka on totta, kun Jumala puhuu lumelle. Job.37:6. Ja tämä pieleen mennyt exsodus 4Moos.14:16 Koska Herra ei kyvennyt viemään kansaa siihen maahan, jonka hän oli heille valalla vannoen luvannut, tappoi hän heidät erämaahan.

Äänestä
  • Taas todiste sen puolesta, ettei Jumala olekaan "kaikkivoipa":

    14:16 'Koska Herra ei kyennyt viemään tätä kansaa siihen maahan, jonka hän oli heille valalla vannoen luvannut, tappoi hän heidät erämaahan.'

    Tuo Raamtun kohta osoittaa myös sen, että Jumala on "pahuuden Jumala" eikä "rakkauden Jumala.

    Äänestä

  • pois_taikauskot kirjoitti:

    Taas todiste sen puolesta, ettei Jumala olekaan "kaikkivoipa":

    14:16 'Koska Herra ei kyennyt viemään tätä kansaa siihen maahan, jonka hän oli heille valalla vannoen luvannut, tappoi hän heidät erämaahan.'

    Tuo Raamtun kohta osoittaa myös sen, että Jumala on "pahuuden Jumala" eikä "rakkauden Jumala.

    Tuoltahan se näyttää, jos lukee vain tuon yhden jakeen. Jotkut yksinkertaiset ihmiset kuvittelevat tuossa olevan koko totuus ja tekevät tuon perusteella johtopäätelmiä. Juuri tuollainen asiayhteydestään tekstin postaaminen on sitä mistä sanotaan, että "lukee kuin piru Raamattua". Tuollaisesta ei ole mitään syytä olla ylpeä.

    Äänestä

Kommentoi aloitusta


Mietippäs.uudestaan kirjoitti:

Noin lyhyesti, tarvitseeko sitä sen kummemmin miettiä.

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu