"Osana maakuntauudistusta Juha Sipilän (kesk) hallitus on kaikessa hiljaisuudessa muokkaamassa ympäristöhallintoa uuteen uskoon: valtion viranomaisille kuuluvia tehtäviä halutaan sälyttää ympäristöjärjestöjen harteille. Muutos uhkaa johtaa ympäristön kannalta vakaviin seurauksiin.
Käytännössä lakiesitys siirtäisi vastuuta yleisen edun valvonnasta ympäristöjärjestöille.
Ajatus on kestämätön: ympäristöjärjestöt ovat hallinnosta riippumattomia ja luonnon etua ajavia toimijoita, mutta ne eivät voi hoitaa valtiolle kuuluvia tehtäviä."
https://www.hs.fi/mielipide/art-2000005564854.html
Keskusta on tapansa mukaan taaskin typerän taantumuksen tiellä, myös luontoasioissa.
Käytännössä lakiesitys siirtäisi vastuuta yleisen edun valvonnasta ympäristöjärjestöille.
Ajatus on kestämätön: ympäristöjärjestöt ovat hallinnosta riippumattomia ja luonnon etua ajavia toimijoita, mutta ne eivät voi hoitaa valtiolle kuuluvia tehtäviä."
https://www.hs.fi/mielipide/art-2000005564854.html
Keskusta on tapansa mukaan taaskin typerän taantumuksen tiellä, myös luontoasioissa.
Vastaukset 11
Vanhimmat
Kepu taitaa tässä asiassa olla kokoomuksen lattimatto, vaikuttaa siltä. Kokoomus pääsee huseeraamaan mielensä mukaisesti, lahjottuaan ensin ympäristöjärjestöt.
Todettu, että ihmisen vaikutus ilmastoon ei ole vaikutusta. Kukaan ei pysty sitä selvityksen mukaan ilmaiseen, että olisi yhteyksiä. Muistetaan tähän jääkausi, onko useitakin, ja tulivuoren purkaukset, kun sitäkin nyt odotetaan milloin suurin tulivuori purkautuu. Ilmat vain vaihtelee meilläkin, lähinnä tuulensuunnat ne määrittelee. Siperiassa on kylmää ja etälässä lämmintä, riippuen mistä tulee tuulten mukana. Jo satojavuosia sitten todettu meilläkin ollaan lämmintä talvisin, kuin sitten myös kylmääkin. Myös Siperian aroilla todettu samaa. Jäät vähenee navoilla, jäät enenee navoila, se sitä ollut aina. Nyt vain huijaavat ilmastosta sanoneet, kun jäät työntää uutta mereen navoilla, että ne sulaa.
Nyt vihreitten ja vasurein perässä pitää ilmasto asiat siirtää sisäilmastoon huoneissa, asunnoissa. Jo oli tänään alkua " soitolle" sisäilma professori oli Ylen uutisten haastaltelvana asiasta.
kyllä tuo ympäristöhallinnon uudelleen järjestely on lähtöisin kepukynästä.
maakunnissa on tarve kevyemmälle luonnonvarjelulle sidosryhmien intressejä ajatellen
Totta on, että ympäristönsuojelijoille ei pidä antaa mitään valtaa.
mutta joku tolkku luonnon hyödyntämisessäkin
Missä ihmeen luonnon ?
Kerro nyt tarkemmin miten luontoa on hyödynnetty, tai oltu hyödyntämättä.
Eihän meitä edes olisi olemassa jos ei luonnonkierrosta oteta ruokaamme.
Laitokset on aina rumia, mm rautatehtaat, kauhen näköistä sotkua, mutta ne on välttämättömiä, samoin kaivokset sinne tuottamastaan raudasta. Vihervasureilla naamoissaankin koivostuotteita, ei niitäkään olisi ilman kaivoksia. Samoin liha, jota syödään, luonto nekin kasvattaa. Myös kasvikset, vilja.
Vassukan mukaan luoto katkaista, ENTÄ SITTEN ? MILLÄ SINÄ RESSUKKA SITTEN ELÄTÄT MILJARDIT IHMISET JA ELÄIMET.
"Vassukan mukaan luoto katkaista, ENTÄ SITTEN ?"
korkeampaa tajunnanvirtaa...
Uudessa järjestelyssä yleisen edun valvonnan edellytykset heikkenisivät etenkin sen vuoksi, että Luovassa viranomaisilla ei enää olisi valitusoikeutta.
Tämä on ympäristön näkökulmasta selvä epäkohta, sillä yleistä etua valvovien viranomaisten valitusoikeus on ollut tärkeä osa hallintoprosessia.
Mentiinkös nyt Bilderberg-keskusteluun?
Ympäristö ja ympäristö..
Tarvi katsoa kuin punavihreää helsinkiä, ei ole luontoa enään paikoin lainkaan.
Ja nämä hokee kuin luonto hävitetty. Kyllä luontoa on maaseudulla, sinne vihreät muuttaa. Kaikki räävitty pilalle, enään ei oikeaa luontoa ole juurikaan.
Mene uimaan talvivaaraan.
Ketä se siellä korvessa haittaa.
Toista paljon väestöä sisältävässä Helsingissä.
Kadut räässä ja paskassa, ihmispaska lasketaan mereen.
Muka vihreää aluetta. Luontotilassa ei ola paljoakaan enään.