Millaista asuinaluetta on tuo tuossa Vanhan Kaarelantien varressa Vantaalla (Kaivokselan kaupunginosassako)? Asuntoilmoituksessa lukee että Kaarela, kartassa lukee Kaarenmäki. Toisella puolella tietä ilmeisesti Vaskipelto. Voitte kertoa molemmista, jos jollain on tietoa, mutta tällä hetkellä kiikarissa oleva asunto on tien itäpuolella. Kiinnostaisi tietää, että olisiko hyvä paikka ostaa asunto. Siis teidän mielestä? Itse olen muuttamassa.
Mitä itse ehdin pikaisesti katsella niin vaikuttaa ihan viihtyisältä alueelta, ja vissiin ihan rauhallinenkin? Hyvät kulkuyhteydetkin näyttäisi olevan: 39 menee melko usein ja Malminkartanon juna-asemallekin voi vaikka kävellä.
Mutta nyt kaipaan muiden kokemuksia, jos vaikka joku asuu tai on asunut siellä. Mikä on palstalle eksyvien verdict paikasta nimeltä Kaarenmäki?
Vantaan Kaarela/Kaarenmäki?
6
2523
Vastaukset
- asiantuntemus1
Siellä liikkuu paljon yön timoja ja huumeita. En voi suositella aluetta.
- Kokenut-Työtön
Ihan kaamea paikka!
- asuva
Rauhallinen asuinalue noin ylipäätänsä, varsinkaan kun täällä ei ole mitään baareja tvs. jotka houkuttelis epämääräistä porukkaa pyörimään nurkille. Hullua apinaa saa katella ja pelätä peiliin katsomalla.
- Hautsi
Hörhöt pyörii Myyrmäes Kaarenmäki rauhallista ja vehreetä aluetta, Keskuspuisto ihan vieres 👍
- Asukas6284
Itse olen asunut parisen vuotta vaskipellossa ja käynyt usein kävelyllä kaarenmäen puolella. Todella viihtyisää ja rauhallista aluetta sekä loistavat ulkoilumahdollisuudet. Ei ole mitään huonoa sanottavaa muuta kuin hämeenlinnanväylän lähettyvillä voi olla ajoittain jonkin verran melusaastetta. Toistaiseksi ainut kodikas asuinmiljöö pk-seudulla, johon olen tutustunut.
- Anonyymi
Täältä myös iso suositus alueelle. Voisi jopa joillain mittareilla (sijainti tulevaisuus) luonnehtia tasokkaaksi asuinalueeksi, kävelymatkan päässä juna-asemasta, autollisella loistavat yhteydet joka paikkaan ja koska alueella ei ole varsinaista ostaria/baaria, niin hyvin rauhallinen alue jossa luonto lähellä. Kehä II- hankekin onneksi tältä kohdin ilmeisesti kuopattu. Toki itse vuosia alueella asuneena näkee ehkä kaikki sen vuoksi isona plussana, koska en muualle muuttaisi. Käy kävelyllä ja tutustu.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Kanki kovana; ei tiedä pornovideoista mitään
Kaikkosen erityisavustajan asunnossa kuvattiin pornoa. Väittää ettei tiedä asiasta yhtään mitään. https://www.is.fi/po1226079- 292140
- 1771972
Mitä tämä on
Ajatella, olen viimeksi nähnyt sinua melkein vuosi sitten ohimennen. Ja silloinkin sinä välttelit minua. En ole kuullut101153Ei monet elä kuin alle 60 v, mikä vaikuttaa?
gulp, gulp.. Juice Leskinen eli 56 vuotta. Matti Nykänen eli 55 vuotta. Topi Sorsakoski eli 58 vuotta.701151- 731007
Hyvää yötä kaivatulleni
En pysty tekemään kokemaan mitään sielussa tuntuvaa, syvää, vaikuttavaa, ilman että rinnastan sen sinuun. Niin kävi tänä241007Nyt on konstit vähänä.
Nimittäin tuulivoiman vastustajilla, kun pitää perättömiä ilmiantoja tehdä. Alkaa olla koko vastustajien sakki leimattu,24922Tilinpäätösvaltuusto 27.5
Samalla viimeinen kokous ennen uudenvaltuustokauden alkamista. Vanhat antavat itselleen erinomaiset arvosanat, ja siirty42907Hevoset ajoteillä Karhulanvaaralla
Minkä ihmeen takia osaamattomat ihmiset tuovat hevosia ajoteille ja pyöräteille? Eilen oli kolari lähellä tämän takia. I12775