Siviilipalveluslaki ja Jehovan todistajien asema

Vapaa-ajattelijalllt

Olemme esittäneet "Siviilipalveluslain muutostarpeita selvittävälle työryhmälle" (TEM074:00/2017) seuraavaa (16.2.2018):

"Ehdotamme, että tässä yhteydessä kumotaan laki, joka vapauttaa Jehovan todistajat kaikesta varusmies- ja siviilipalveluksesta.

Vapaa-ajattelijoiden näkemyksen mukaan asevelvollisuus tai sille vaihtoehtoinen siviilipalvelus rinnastuu verotukseen tai muuhun kansalaisille pakolliseen velvollisuuteen, josta ei voi vakaumuksellisesta syystä kieltäytyä.

Jo vuonna 2007 toiminut työryhmä totesi, että Tanskassa ja Itävallassa Jehovan todistajat suorittavat siviilipalveluksen. Sama soveltuisi myös Suomeen.

Toistamme lisäksi esityksemme vuodelta 2007: "- - siviilipalvelusvelvollisia voitaisiin määrätä esimerkiksi avustamaan metsäpalon sammutusta. Myös varusmiehiä voidaan käyttää samaan tarkoitukseen, mahdollisesti samaan aikaan. Selkeyden vuoksi voitaisiin mainita, ettei puolustusvoimiin kuuluvan johtajan alaisuudessa toimimista katsota vakaumuksen vastaiseksi, jos kyseessä on siviililuonteinen ja äkillinen kriisi, jossa varusmiehet ja siviilipalvelusmiehet toimivat samaan aikaan."

Vapaa-ajattelijain Liitto ry"

Vapaa-ajattelijain liiton ja Suomen humanistiliiton vanhat lausunnot:

11

390

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Vapaa-ajattelijalllt
    • Paapomisest

      Hyvä. Myös linjassa lapsiasiavaltuutetun tuoreen kannanoton kanssa.

      • Täh? Miten lapsiasiavaltuutettu tähän liittyy?


    • Simon_Kuolo

      Esittäkää asianne työryhmälle, jossa sitä käsitellään. iviilipalveluslain muutostarpeita selvittävä työryhmä ei voi eikä tule käsittelemään ehdotustanne, koska Jehovan todistajien asemasta ei säädetä siviilipalveluslaissa

      • Asianomaisen työryhmä tulee

        "arvioida kehittämisehdotuksia perustuslain 127 §:n 2 momenttiin perustuvan siviilipalvelukseen hakeutumisen edellytyksenä olevan vakaumuksen näkökulmasta"

        joten mielestäni tämä oli aivan oikea kohde. Ks. http://tem.fi/hankesivu?tunnus=TEM074:00/2017


    • Kuolon_Siimoni

      Asevelvollisuuslaki 3 §: "Vapautuksesta sotilaalliseen maanpuolustukseen osallistumisesta vakaumuksen perusteella säädetään siviilipalveluslaissa (1446/2007) ja Jehovan todistajien vapauttamisesta asevelvollisuuden suorittamisesta eräissä tapauksissa annetussa laissa (645/1985)"

      Siviilipalveluslain muutostarpeita selvittävä työryhmä on esityksellenne aivan väärä osoite...

    • Lukija.huom
    • Lukija.huom
    • Jaaha. "Työryhmä katsoo, että siviilipalveluksesta kieltäytymistä koskevaa rangaistussäännöstä ei ole edellytyksiä arvioida tämän työryhmän työn puitteissa ennen kuin edellä kuvattu oikeustapaus on ratkaistu lainvoimaisesti. Lainvoimaisen ratkaisun jälkeen asiaa tulisi arvioida yhdessä asevelvollisuudesta kieltäytymistä ja Jehovan todistajien vapauttamista koskevan lainsäädännön kanssa."

      Eli käytännössä mitään olennaista muutosta ei esitetä tähän eikä mihinkään muuhunkaan, ja mahdollinen muutos tapahtuu toisen, nimenomaan Jehovan todistajien asemaa käsittelevän työryhmän esityksestä.

    • Lukija.huom

      Työryhmän esitys tuli ja lähtee vielä laajalle lausuntokierrokselle.

      • Lausuntokierros on ohi. Vihreät ja Vasemmistoliitto laajentaisivat vapautusta, muut ovat esityksen puolella.


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Missä kokoomuksen naiset?

      Hähmäistä ukkotarinaa kuultu koko viikonloppu. Kukaan ei ole kokoomuksessa edes yrittänyt pitää naisten puolta. Jopa
      Maailman menoa
      142
      3840
    2. Finland is now Petter place

      Audin B-ryhmän ralliautolla saatiin kansa voimaan hyvin. Kiitos kokoomus huumoripläjäyksestä.
      Maailman menoa
      36
      2474
    3. Ilman Stadia Suomessa ei olisi kunnon lihajalosteita

      HK, Helsingin makkaratehdas, Votkin, mitä näitä nyt onkaan. Böndellä ei ole kunnollisia jalostajia.
      Maailman menoa
      144
      2128
    4. Jorma Lind kuollut

      Ylen uutisankkurina 40 vuotta toiminut Jorma Lind on kuollut 85-vuotiaana. https://yle.fi/a/74-20230265 ARVl on näet
      Maailman menoa
      22
      1153
    5. Toivon että kuulut elämääni

      Mutta aika näyttää miten läheisesti. Lupaan kertoa jossain sivulauseessa, kun muutan paikkaa.
      Ikävä
      71
      1072
    6. Mikä on kaunein

      Ja hellyttävin hetki irl kaivattusi kanssa?
      Ikävä
      52
      982
    7. En unohda sua

      En vaan unohda sua. Eikä se näköjään ole tarkoituskaan. Rakastan sua sitten omalla tavalla kauempaa kun mikään muu ei on
      Ikävä
      34
      923
    8. Mahdatko ymmärtää sitä

      Mä en selviä jollei me jutella kunnolla. Tarvitsen sua siihen. Etkä sä voi sitä tietää kun en ole ilmaissut mutta olen
      Ikävä
      63
      906
    9. Kullan kemiallinen merkki on au

      Ei välttämättä. Mikä sun kullan merkki on?
      Ikävä
      43
      820
    10. Kyllä nainenkin voi ottaa yhteyttä

      Ja on ihan kiva jos ottaa yhteyttä mieheen. Minä ainakin olisin onnessani jos nainen ottaisi yhteyttä. mies
      Ikävä
      103
      818
    Aihe