Vai miksi sen jäsenistä suurinosa on ateisteja ja lopuistakin suurinosa ei elä luterilaisen tunnustuksen ja Raamatun mukaan?
Onko luterilainen kirkko vääräoppinen?
6
103
Vastaukset
Ei luterilaisen kirkon opissa mitään suurempaa harhaoppia ole mutta ongelma on se, että edes kaikki kirkon piispat ja papit eiivät sitä opeta vaan opettavat väärää oppia, liberaaliteologiaa 🤗
- fgfhfghfgh
mites toi vauvavalelu? aika iso harhaoppi uskoa että vauva uudestisyntyy valelukasteessa ja että vanha ihminen siinä muka samalla haudataan. EI OLE TOTTA.
fgfhfghfgh kirjoitti:
mites toi vauvavalelu? aika iso harhaoppi uskoa että vauva uudestisyntyy valelukasteessa ja että vanha ihminen siinä muka samalla haudataan. EI OLE TOTTA.
Ei noin. Kirkko harjoittaa kastamista varmaan, koska Raamatussa jopa käsketään kastamaan.
Johannes kastoi, mutta ei liittänyt siihen uudestisyntymistä kuten sinä.
- fggjhfhjgjjfg
KYLLÄ ON!
Luterilaisuus alkaakin muodostumaan Suomen kansan kiroukseksi!
Mielummin alkoholisti naisenhakkaaja kuin hurskas luterilainen. Jos joku on vääräoppinen niin se olet sinä kun tuot noita "oikeauskoisen" lapsellisia ja valheellisia juttuja ja aloituksia päivästä toiseen. palstalle.
- MitäSeSinuunKoskee
Miten niin suurin osa kirkon jäsenistä on ateisteja? Taas valheväittämä.
Kirkon jäsenten uskosta on tehty tutkimuksia mutta selkeitä ateisteja heissä lienee varsin vähän, sillä kai ateistikin on sen verran tolkuissaan (yleensä he ovat hyvin tolkuissaan) ettei kuulu kirkkokuntaan, johon ei usko.
Sitten aloittaja heittäytyy luterilaisten tuomariksi, esiintyen kirkon opin tuntijana ja nyt väittäen, ettei ateistien jälkeen seuraavat sen jäsenet elä luterilaisen tunnustuksen ja Raamatun mukaan.
Luterilaisen tunnustuksen ja Raamatun mukaan meillä kristityillä, luterilaisillakin on vain yksi Herra: Kaikkivaltias Kolmiyhteinen Jumala, Vapahtajamme Jeesus Kristus. Suoraan tälle Herralle me olemme tilivelvollisia uskostamme ja sen laadusta, emme joillekin puoskarilahkolaisille.
Johannes 21: 20-22
20 Niin Pietari kääntyi ja näki sen opetuslapsen seuraavan, jota Jeesus rakasti ja joka myös oli aterioitaessa nojannut hänen rintaansa vasten ja sanonut: "Herra, kuka on sinun kavaltajasi?"
21 Kun Pietari hänet näki, sanoi hän Jeesukselle: "Herra, kuinka sitten tämän käy?"
22 Jeesus sanoi hänelle: "Jos minä tahtoisin, että hän jää tänne siihen asti, kunnes minä tulen, mitä se sinuun koskee? Seuraa sinä minua."
.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Me työeläkeläiset äänestämme SDP:tä
SDP on luonut koko työeläkejärjestelmän, jonka hedelmistä saamme nyt nauttia. Kansaneläkelaitos on Maalaisliiton tekele,1995169Eikö tunnukin kamalalta, kun en
anna periksi vaikka parhaasi olet tehnyt antaaksesi täystyrmäyksen? Ja kyllähän minä monta iskua olen saanut ja maannut813676Persut on Suomen mamutuspuolue nro 1.
Heti ensimmäisenä persuvuonna 2015 maahantoivat Suomeen 35 tuhatta kunniavierastaan. Tuoreimpana persuvuonna 2025 pers113440SDP on selvästi paras valinta äänestyskopissa
Puolueella on arvomaailma kohdallaan, sillä on hyvä CV itsenäisen Suomen historiassa vastuunkantajana ja hyvinvointivalt623132SDP:n johto pesi kätensä häirintäkohusta
"Suurimman oppositiopuolue SDP:n johto olisi todennäköisimmin halunnut vaieta puolueen ympärillä velloneen häirintäkohun373110SDP:n selitykset ontuu pahasti - "On käsitelty heti, mutta kukaan ei tiedä"
Kokoomuslaiset pistää taas demareita nippuun. Tuppuraisen mukaan mukaan SDP:n useat ahdistelutapaukset on käsitelty het412326Kenen juontajan pitäisi voittaa tänään Kultainen Venla? Ehdolla Pimiä, Holma ja Vaaherkumpu
Kultainen Venla gaalassa jaetaan tänään tv-alan palkintoja. Yksi suosituimmista kategorioista on Juontaja. Vappu Pimiä1042295Oletko nainen turhautunut, kun en tule juttelemaan siellä?
Haluaisin tottakai tulla. Älä käsitä väärin. Ehkä ensi kerralla?302152Antti Lindtman: "Ainahan kaikenlaisia huhuja liikkuu"
Näin hän siis vastaa SDP:n häirintäkohuun, väistelee vastuutaan Juttuhan on niin, että Lindtman ja Tuppurainen on tasan762120Mitä saa sanoa?
Palstalla tänään sanottua: ” Kaikki riippuu siitä, miten asian esittää,” Onko siis niin, että saa muita pomottaa ja922059