Vilkaisin tuossa käytyä keskustelua ja totesin että Markus niminen hlö on riehunut täällä päivätolkulla jaellen puolitotuuksia ja valheitaan. Kysymys kuuluukin:
Onko hän A)ydinvoimanuorten palkkaama hihhuli
B) Muuten vaan huonon itsetunnon omaava tyyppi
C)Dorka joka luulee voivansa oikeasti vaikuttaa tätä kautta
D) joku muu, mikä (Kanada!!!!!)
Onko hän A)ydinvoimanuorten palkkaama hihhuli
B) Muuten vaan huonon itsetunnon omaava tyyppi
C)Dorka joka luulee voivansa oikeasti vaikuttaa tätä kautta
D) joku muu, mikä (Kanada!!!!!)
Vastaukset 16
Vanhimmat
Ehkä hän on vain erilainen nuori, joka saa tyydytyksen vain yinvoimasivuilta ja täällä keskustelupalstalla notkumisesta kun muuta elämää ei ole!
Onneks täällä ei ketään oikeeta asiantuntijaa oolukemassa noita juttuja. Tai jos joskus joku eksyis, se ymmärtäis kaikota vähin äänin huomattuaan keskustelun tason.
Markus sanoisi varmaan että naulan kantaan!
Asiaa...ketä voi oikeesti kiinnostaa ydinvoima noin paljon??? Se näkee siitä kai märkiä uniakin.
Markus on viesteistä päätellen viettänyt suurimman osan elämäänsä netissä...nöööörttiiiiii!!!
- "Ehkä hän on vain erilainen nuori, joka saa tyydytyksen vain yinvoimasivuilta ja täällä keskustelupalstalla notkumisesta kun muuta elämää ei ole!"
Joo, itseasiassa mietin juuri että viitsinkö viettää iltaani hakkaamalla päätäni umpiluuhun kun ei kerran tosiasiat kelpaa niin eivät. No, täällä vielä ollaan. Ehkä tämä on vain niin kivaa kun saa nauraa hiljaa ihmisten fobioille, tietämättömyydelle ja kyvyttömyydelle sivistyneeseen väittelyyn.
- "Onneks täällä ei ketään oikeeta asiantuntijaa oolukemassa noita juttuja. Tai jos joskus joku eksyis, se ymmärtäis kaikota vähin äänin huomattuaan keskustelun tason."
Samaa mieltä. Mutta ehkä pitäisi hakea joku "TVO:lainen" (lisää, täällä taitaa pari ollakin jo mutta en ole varma) tai ydinenergianuorista paikalle jotta saisivat nauraa räkäisesti eräiden viherpiipertäjien tietotaitoa ja uskomuksia ja toistaa mm. niitä tosiasioita joita minä täällä olen jo useasti kertonut.
Ja joita muuten ei ole vieläkään kumottu. Mutta ethän sinäkään sellaista pientä asiaa viitsi tehdä kuin kumota väittämiäni, helpompi on vain soittaa suutaan kuten sinä juuri teet.
"Onneks täällä ei ole ketään oikeeta asiantuntijaa..."
"Samaa mieltä. Mutta...."
Et sä taida lukea, kuin omia juttujasi ja niitten vastajuttuja. Ootko lukenut yhtään Starmanin kirjoitusta tuolla aiemmin?
Ja on täällä muitakin tietäviä, toi starman vaan ei viitti sun kanssa sen enempää kinata, kuin säestääkkään.
".. se ymmärtäis kaikota vähin äänin..."
Niin no, eihän se mies (voi kai se tietty olla nainenkin) kyllä enää paljon kirjottele, joten lienette oikeessa siinä suhteessa...
- "Ootko lukenut yhtään Starmanin kirjoitusta tuolla aiemmin?"
En muista. Täällä luen niin paljon juttuja että voi olla että joku on jäänyt lukemattakin. En kiinnitä yleensä hirvittävästi huomiota siihen kuka kirjoittaa vaan siihen mitä kirjoitetaan. Kuten mitä valaisevaa hän toi esille? Kumosiko jonkun väittämäni?
JA JOS JUMALAUTA ON JOTAIN "TIETÄVIÄ" NIIN KUMOTKOON NOI VÄITTEENI!!! Ei, eihän se niin käy. Suuta kyllä piestään ja vihjataan että "asiantuntijat" ja "viisaat" ja "elämää nähneet" tietävät suurenmoisen, valaistavan totuuden ja nauravat partaansa minulle.
PASKAT.
Jos täällä on joku tälläinen guru, niin tulkoot nyt esiin. Ihan rohkeasti vaan kumoamaan väitteitäni.
Voi aloittaa vaikka tästä:
"Ydinvoima on nykyisistä energiamuodoista todennäköisesti turvallisin vaihtoehto. Ydinenergian tuotannossa on kuollut erittäin vähän ihmisiä suhteessa muihin energiantuotantomuotoihin. Ydinenergia ei aiheuta saasteita ympäröivään ilmakehään, vesistöön tai maaperään; ainoa jäte on ydinjäte joka saadaan visusti talteen.
Lisäksi ydinvoima on halpaa, toisin kuin esimerkiksi aurinkovoima...jokainen joka väittää muuta saa luvan selittää miksi kukaan ei ole sitten rikastunut aurinkovoimapuistoilla tai tuulivoimasähköä myymällä jos ne kerran ovat halpoja energiantuontantomuotoja. Ydinvoiman tekijät eivät rikastu, koska esim. TVO myy sähköä verkkoon omakustannushintaan. Tälläistä pykälää ei esim. tuulivoimaloita rakentaneilla ole joten he voisivat hyvin kiskoa rahaa jos tuotanto olisi kannattavaa. Muistutetaan lisäksi, että tuulivoimasähköä tuetaan merkittävästi verovaroista, toisin kuin ydinsähköä."
Ja voi jatkaa vaikka tähän:
"Ihmisen ja todennäköisesti myöskin luonnon kannalta erittäin vaarallisia ovat pienhiukkset, joita syntyy fossiilisten polttoaineiden sekä puun poltosta (mm.). Nämä tappavat vuodessa satoja tuhansia ihmisiä euroopassa. Ydinenergian tuotanto on koko elinkaarensa aikana tappanut murto-osan tuosta määrästä ja senkin vain erittäin poikkeuksellisten voimala-onnettomuuksien erittäin epätodennäköisinä seurauksina eikä lainkaan länsimaissa. Tästä voimme päätellä että paras vaihtoehto olisi siirtyä fossiilisista polttoaineista käyttämään enenevässä määrin ydinenergiaa (katso edellinen väite miksi muut energiantuotantomuodot eivät oikein ole hyviä)."
Tietysti kiitän positiivisesta huomiosta kirjoituksiini,kuitenkin huomioi:
En pyri olemaan mikään tietoviisas, pyrin tarkistamaan kuitenkin kirjoituksieni tietopuolen mahdollisimman hyvin, ja esittämään sen, sekä mahdollisen oman mielipiteeni neutraalisti.
En pyri kinaamaan kenenkään kanssa.
En pyri säestämään ketään.
Olen mies.
En ole kaikonnut mihinkään; olen työelämän kuristusotteessa, ja kirjoituksien vähäisyys johtuu ajan puutteesta.
"Mutta ehkä pitäisi hakea joku "TVO:lainen" (lisää, täällä taitaa pari ollakin jo mutta en ole varma)"
Jos tarkoitit minua, erehdyt. Olen kyllä länsirannikolta, mutta en TVOlainen.
Z
saa palkkansa meiltä vastustajilta.
Että foorumiin on ilmestynyt nimimerkkiä (???) "Jarmo" käyttävä ihminen joka ei osaa väitellä sitten lainkaan. Hän hyökkää henkilöä vastaan kun ei argumenteillaan pärjää. Hän käyttää sekä "olkinukkea" että "henkilöä vastaan hyökkäämistä".
Oletkohan "Jarmo" lukenut filosofiaa tai väittelytaitoa pätkääkään vai onko vielä ammattikoulu/peruskoulukin kesken?
Minusta on mielenkiintoista väitellä ja keskustella tärkeistä asioista. Vaikuttaminen esim. tämän foorumin kautta on epärealistista.
Mitäs jos kyseinen Jarmo tekikin sen sulle kettuillakseen??? Mahdatkohan itse keksiä syytä miksi??? Sitä saa mitä tilaa ja niin metsä vasta kuin sinne huudetaan.
Jos hän teki sen kettuillakseen niin sitten hän on lapsellisempi ja typerämpi kuin osasin kuvitellakaan.
Tätä tämä sitten on. Kun faktoille ette voi mitään niin pitää piestä suuta minkä vaan ehditte. No, siitä vaan, ei se tosiasioita muuta miksikään.
Lapsellistahan tuo kieltämättä saattoi ollakin, mutta ei nuo sinunkaan juttusi juuri kummempia ole. Ehkä se tosiaan on niin että niin metsä vastaa kuin sinne huudetaan. Sitä et voi kieltää. Ole lapsellinen, niin saat takuulla vastaavaa palautetta!
Voisit kumota nuo kaksi väitettä jotka esitin
http://keskustelu.suomi24.fi/show.cgi?category=114&conference=1000000000000012&posting=3000000000025803
Mielestäni Markuksen jutut ovat parhaasta päästä täällä nähdyistä. En ymmärrä väitettä huonosta itsetunnosta: mielestäni Markuksen itsetunto vaikuttaa erinomaiselta.
Ei kai kukaan kuvittele, että joku keskustelupalsta nyt suuremmin asioihin vaikuttaisi.
Jarmokin voisi jotenkin perustella asioitaan, eikä vain väittää Markuksen juttuja puolitotuuksiksi tai valheiksi. Eihän siitä synny mitään järjellistä väittelyä, jos kumpikin puoli hokee toiselle: "Valhe, valhe!".
Z
- "Eihän siitä synny mitään järjellistä väittelyä, jos kumpikin puoli hokee toiselle: "Valhe, valhe!"."
Toinen osapuoli on noin tehnyt. Minä olen AINA perustellut väitteeni joko esittämällä linkit tai sitten logiikalla. Sanomattakin lienee selvää että kun toinen osapuoli EI VOI KUMOTA NIITÄ niin pitää vain tyytyä huutamaan "vale, vale!"...kun ei voi perustella, täytyy koettaa edes suuta piekseä.