–Me emme ole puhuneet mistään kymmenestä vuodesta, mutta hän tietää meidän kannan, joka lähtee siitä, että kokoomus kannattaa Suomen Nato-jäsenyyttä lähivuosina, Orpo sanoo.
https://www.uusisuomi.fi/kotimaa/239622-suomi-ruotsin-mukana-natoon-10-vuodessa-il-orpo-kiistaa-ruotsalaisvaitteen
Suomi liittyy Natoon parin vuoden sisällä
14
244
Vastaukset
- yö-kiekko
Mukavaa lukea tällaisia uutisia. Kauan tätä on jo jahkattukin.
- tiltujentiltu
Ilman Osama Binladenia olisi jo aika päiviä lakkautettu
- Uusisuutisia
Hyviä uutisia.. Suomi liittyy Natoon ja Kiina valloittaa siperian
- turhoooo
Vielä kymmenenkin vuoden kuluttua kirjoittelette,että Suomi liittyy kahdenvuoden sisään natoon Jos nyt enää elossa olette.Tänne kirjoittelevathan ovat sitä ikäluokkaa että kuolema jo kolokuttellee ovella,ketään nuormpia ei mitkään nato höpötykset kiinnnosta.Voisitte keskittyä ihan muihin juttuihin.Suomi ei liity koskaan natoon.Koittakaa kestää.
- hakkaat-päätäsi-mäntyyn
Sinun kannattaa oman mielenrauhasi takia alkaa hyväksymään se, että Suomi tulee liittymään Naton jäseneksi mahdollisesti jo piankin.
Johan me teemme puolustusyhteistyötä USA:n ja Naton kanssa ja suunnitteilla on myös, että Nato nivoo toimintansa osaksi EU:n toimintaa.
On turhaa hakata päätään Karjalan mäntyyn ja kuvitella, että Suomi sotisi joskus yksin tai että Suomi liittoutuisi jonkun muun kuin lännen kanssa. Sitä ei tule tapahtumaan koskaan eikä missään olosuhteissa.
- eikuulueinäy
Suomen Natojäsenyys lähenee kuten Jehovantodistajien maailmanloppu,
kun asetettu ajankohta saapuu päivitetään asia taas uudelleen.
Voimia Natouskovaisille! Siihen saakka pyytäkää tukea ja turvaa
äideiltänne, - kyllä äiti aina lastaan suojelee. - Ussuurijoki
Sauli ei yksin päätä liittymisestä Natoon eikä kansanäänestystä koskaan tulekaan.. Toki Sauli kannattaa Natoon liitty,mistä .
Kiina on alkanut varustautua ussuuri joen rantoja , mitähän se meinaa. Kyllähän täällä pelkureitten luvatussa maassa Hybridikeskusta ja muuta tarpeetonta tarvitaankin. Heheh! Sauli Niinistökin kertoili ja puhui omiaan naama totisena TV:ssä, luottavansa Suomen puolustukseen, vaikka naapurissa on koko maailmaa pelottava Venäjä, joka nitistää Suomen mennen tullen, jos vain niin päättää.
Venäjää pelkääville vässyköille ja natokiimaisille voin kuitenkin vakuuttaa, ettei Venäjällä ole pienintäkään halua, saatikka hyötyä hyökätä Suomeen. Kun tämänkin osaston ns. "miehiä" tarkemmin analysoi, niin yksikään heistä ei uskaltaisi lähteä sotaan. Noh, Ruotsiin tai Viroon on lyhyt matka luikkia sotaa karkuun.
Suomeen ei tarvita turvallisuusvajeen takia mitään Supon tyylistä kyttäämistä lisää. Suomessa on tapahtunut yksi puukotus Turussa, jonka teki mies, joka kuvitteli olevansa Isisin soturi, mutta jota Isis ei edes tunnustanut soturikseen! Supo ja KRP leipoivat tästäkin pikku jutusta Suomeen turvallisuusuhan, päästäkseen kyttäämään eri ihmisten tietoja ja yhteyksiä. Kiire on muuttaa lakia, vaikka turvallisuus on ennallaan.- lisää-valvontaa
Supon tyylistä kyttäämistä tarvitaan myös sinua ja kaltaisiasi varten. Pitää sinun sen verran realiteetteja ymmärtää.
- Aarnionporukkata
Juurikin noin!
Lisäksi poliisille oli Turun puukottajasta jo tehty ilmoitus joka ei johtanut
mihinkään toimenpiteisiin ennen tapahtunutta.
Minkähänlainen laki auttaisi poliisin nostamaan persettään jos ei kansalaisten
ilmoituksia oteta vakavasti.
Samanlainen tilanne oli aikanaan erään kouluampumistapauksen yhteydessä.
Onko vasta salakuunneltu tieto uskottavaa?- huomioippa.tämä
"Lisäksi poliisille oli Turun puukottajasta jo tehty ilmoitus joka ei johtanut
mihinkään toimenpiteisiin ennen tapahtunutta."
Jos ois johtanut toimenpiteisiin niin... noi puukotukset ois jääny tekemättä? "puukottajaa" ei ois voinu syyttää oikeestaan mistään?
Jos estetään rikos? rikosta ei tapahdu? "rikollinen" kulkee vapaana? koska ei ole tehnyt "rikosta"?
- hölömölänhommoo
Vastasit itse tiedustelulakien kykyyn vastata turvallisuudesta.
- himmelikö
Kyllä ne voi "joidenkin" turvallisuutta parantaa? "Aihe todisteet" jos tiedustelu saa selville et joku on syntynyt samana päivänä kuin suuri "?" niin kyllä näin raskauttavat todisteet osoittaa henkilön syyllisyyden?
Ja kuvittele joku puhuu pahaa "suuresta johtajasta" selvästi syyllinen? ja kuuluu teloittaa jne...?
Ketjusta on poistettu 2 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Saisinpa halata sinua joka päivä
ja kertoa miten paljon sinusta välitän. Vaikka olisi jommalla kummalla huono päivä, väsynyt päivä tai kiireinen päivä, a738642Me työeläkeläiset äänestämme SDP:tä
SDP on luonut koko työeläkejärjestelmän, jonka hedelmistä saamme nyt nauttia. Kansaneläkelaitos on Maalaisliiton tekele,1364797Kolmen tuiki tavallisen demariahdistelijan nimet julki
Nyt tiedetään ketkä kolme oli niissä niin tavanomaisissa demarin jokapäiväisissä askareissa avustajia ahdistelemassa. K1123886Eikö tunnukin kamalalta, kun en
anna periksi vaikka parhaasi olet tehnyt antaaksesi täystyrmäyksen? Ja kyllähän minä monta iskua olen saanut ja maannut793462Sannahan laski sähkön ALV:n 10 prosenttiin, Riikka runnoi 25,5 %:iin
Tässäkin nähdään kumpi on Suomen kansan puolella, ja kumpi omaa vastaan. Putinistipersuille Suomen kansa tulee aina vii743016Kansalaispalkka ja maksuton joukkoliikenne
Noilla pienillä parannuksilla saadaan Suomesta taas hitusen parempi paikka peruskansalaiselle, joka elää ekologisesti ja1512760SDP on selvästi paras valinta äänestyskopissa
Puolueella on arvomaailma kohdallaan, sillä on hyvä CV itsenäisen Suomen historiassa vastuunkantajana ja hyvinvointivalt212482SDP:n selitykset ontuu pahasti - "On käsitelty heti, mutta kukaan ei tiedä"
Kokoomuslaiset pistää taas demareita nippuun. Tuppuraisen mukaan mukaan SDP:n useat ahdistelutapaukset on käsitelty het392177Kenen juontajan pitäisi voittaa tänään Kultainen Venla? Ehdolla Pimiä, Holma ja Vaaherkumpu
Kultainen Venla gaalassa jaetaan tänään tv-alan palkintoja. Yksi suosituimmista kategorioista on Juontaja. Vappu Pimiä561998Antti Lindtman: "Ainahan kaikenlaisia huhuja liikkuu"
Näin hän siis vastaa SDP:n häirintäkohuun, väistelee vastuutaan Juttuhan on niin, että Lindtman ja Tuppurainen on tasan631993