Maailma on paha jos oikein lettiä kiristää

"Kommentti: Mies määrää ja nainen tottelee – Vanhojen tanssit ruokkivat kalkkiutuneita sukupuolinormeja"

Tällainen otsikko oli tänään Satakunnan kansan mielipidekirjoitusosiossa. Käykäähän lukemassa nuoren neidon koko hätähuuto lehden sivuilta ja ilmoittakaa, tunnetteteko sen luettuani yhtä suurta myötähäpeän tunnetta kuin allekirjoittanut?
5815
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 5

Vanhimmat

tunnetteko sen luettuanne.. Siis piti kirjoittamani.

Äänestä

"Minua raivostutti ajatus, että pitäisi tanssia vietävänä. Ongelma ei ollut niinkään siinä, etten olisi voinut seurata toisen ihmisen askeleita. Lähinnä minua ottivat päästä vanhojen päivän kalkkiutuneet sukupuoliroolit: Mies vie, nainen seuraa.
Sellainen ei sopinut ollenkaan ajatusmaailmaani. Ei sovi vieläkään."

Sitten et tanssi. Muutenkin tanssi on vain laillistettua esiraiskausta ja tekosyy kopeloinnille. Meetoo.

Mutta mitenkäs tehdään lesbojen häätanssissa?

Äänestä

Luulitko että lesbo haluaa miehen kanssa tanssia muutenkaan?

Äänestä
  • Olipa tyhmä kommentti. Tietenkin lesbo tanssii lesbon kanssa, mutta kuten olet unelmahäistä ja muista sen kaltaisista ohjelmista huomannut, on lesbopareissa useimmiten toinen "mies".

    Ikäviä kalkkeutuneita rooleja siis.

    Äänestä

Kummasti sitä kumminkin kiinnostaa mennä tanssimaan, vaikka varmasti on ollut tiedossa tanssien luonne. Muistikohan tuo kyseinen neito vetää päälleen frakin, tai ainakin smokin, kun eihän siitä mitään tule, että neidon pitäisi pistää prinsessapuku päälle ja pakkeloida naama ja tehdä sellainen kampauskin, että kaikki heti huomaavat, mikä on naisihmisen rooli, eli olla esineellistettävä koriste?

Äänestä

Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastainen viesti.

Kommentoi aloitusta


AnnaMunKaikkiKestää kirjoitti:

"Kommentti: Mies määrää ja nainen tottelee – Vanhojen tanssit ruokkivat kalkkiutuneita sukupuolinormeja"

Tällainen otsikko oli tänään Satakunnan kansan mielipidekirjoitusosiossa. Käykäähän lukemassa nuoren neidon koko hätähuuto lehden sivuilta ja ilmoittakaa, tunnetteteko sen luettuani yhtä suurta myötähäpeän tunnetta kuin allekirjoittanut?

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu