Maailma on paha jos oikein lettiä kiristää

AnnaMunKaikkiKestää

"Kommentti: Mies määrää ja nainen tottelee – Vanhojen tanssit ruokkivat kalkkiutuneita sukupuolinormeja"

Tällainen otsikko oli tänään Satakunnan kansan mielipidekirjoitusosiossa. Käykäähän lukemassa nuoren neidon koko hätähuuto lehden sivuilta ja ilmoittakaa, tunnetteteko sen luettuani yhtä suurta myötähäpeän tunnetta kuin allekirjoittanut?

5

693

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Ennakoivatekstinsyöttö

      tunnetteko sen luettuanne.. Siis piti kirjoittamani.

    • lisää.ongelmia

      "Minua raivostutti ajatus, että pitäisi tanssia vietävänä. Ongelma ei ollut niinkään siinä, etten olisi voinut seurata toisen ihmisen askeleita. Lähinnä minua ottivat päästä vanhojen päivän kalkkiutuneet sukupuoliroolit: Mies vie, nainen seuraa.
      Sellainen ei sopinut ollenkaan ajatusmaailmaani. Ei sovi vieläkään."

      Sitten et tanssi. Muutenkin tanssi on vain laillistettua esiraiskausta ja tekosyy kopeloinnille. Meetoo.

      Mutta mitenkäs tehdään lesbojen häätanssissa?

    • 14tyuty67

      Luulitko että lesbo haluaa miehen kanssa tanssia muutenkaan?

      • lisää.ongelmia

        Olipa tyhmä kommentti. Tietenkin lesbo tanssii lesbon kanssa, mutta kuten olet unelmahäistä ja muista sen kaltaisista ohjelmista huomannut, on lesbopareissa useimmiten toinen "mies".

        Ikäviä kalkkeutuneita rooleja siis.


    • kjuhygtrfedfcvgnhj

      Kummasti sitä kumminkin kiinnostaa mennä tanssimaan, vaikka varmasti on ollut tiedossa tanssien luonne. Muistikohan tuo kyseinen neito vetää päälleen frakin, tai ainakin smokin, kun eihän siitä mitään tule, että neidon pitäisi pistää prinsessapuku päälle ja pakkeloida naama ja tehdä sellainen kampauskin, että kaikki heti huomaavat, mikä on naisihmisen rooli, eli olla esineellistettävä koriste?

    Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Tyttäreni kuoli lihavuusleikkaukseen.

      Miettikää kuiten 2 kertaa, ennenkuin menette lihavuusleikkaukseen.
      Terveys
      297
      6844
    2. Viiimeinen viesti

      Sinulle neiti ristiriita vai mikä nimesi sitten ikinä onkaan. Mulle alkaa riittää tää sekoilu. Oot leikkiny mun tunteill
      Suhteet
      65
      2069
    3. Mikä olisi sinun ja kaivattusi

      Tarinan kertovan elokuvan nimi?
      Ikävä
      175
      1797
    4. epäonnen perjantain rikos yritys

      onpa epäselvä kuva, tuolla laadullako keskustaa tarkkaillaan lego hahmotkin selvempiä
      Kajaani
      15
      1287
    5. Onko kaivattusi täysin vietävissä ja

      vedätettävissä?
      Ikävä
      112
      1257
    6. Suomessa ei ole järkeä tarjota terveyspalveluita joka kolkassa

      - Suomen väestötiheys 1.1.2022 oli 18,3 asukasta maaneliökilometriä kohden. - Uudenmaan maakunnassa asuu keskimäärin 18
      Maailman menoa
      169
      1190
    7. Yllätyspaukku! Vappu Pimiä rikkoi vaikean rajapyykin yllättävässä bisneksessä: "Nyt hymyilyttää...!"

      Wau, onnea, Vappu Pimiä, upea suoritus! PS. Pimiä tänään televisiossa, ohjelmatietojen mukaan hän on Puoli seiskassa vie
      Suomalaiset julkkikset
      7
      1156
    8. RÖTÖSHERRAT KIIKKIIN PUOLANGALLA.

      Puolankalaisilla tehtävä ryhmäkanne itsensä yleintäneistä rötöstelijöista, sekä maksattaa kunnan maksama tyhmän koplan j
      Puolanka
      54
      1066
    9. Kirjoitin sinulle koska

      tunnen sinua kohtaan niin paljon. Sydäntäni särkee, kun kätken ihastumisen, kaipauksen, sinua kohtaan tuntemani lämmön j
      Ikävä
      41
      1031
    10. Martina pääsee upeisiin häihin

      Miltäs se tuntuu kateellisista. Anni Uusivirta on Martinan kavereita.
      Kotimaiset julkkisjuorut
      288
      982
    Aihe