Suomalaisena vaan toteaisin tähän NATO-asiaan

Itämerensuomalainen

Suomalaisena toteaisin tähän NATO-asiaan vaan seuraavaa:

https://www.youtube.com/watch?v=GH041XKM83E

Venäläiset onkin jo oppineet pitämään ne harjoituksensa omalla puolellaan rajaa. Siirrettiin sitä niiden mieliksi vähän tänne lännemmäksikin, että varmasti mahtuvat. Vaikka tunnetusti tarkkoja poikia siellä ovatkin, että ei juuri virheitä satu suunnistamisessa eikä millään muullakaan elämän osa-alueella, niin oli kuitenkin se heidän maapahasensa sen verran pienikokoinen tuossa vielä 1939, että eivät oikein sinne mahtuneet Stalinin isällisestä huolenpidosta huolimatta. Nyt kuitenkin pitäisi senkin asian olla kunnossa ja Leningradiakaan ei enää mikään uhkaa, kun sitä ei enää vihollinenkaan löydä kartalta.

Punatautiepidemian mentyä ohi tässä ollaan nyt sitten palailtu takaisin normaaliin käytäntöön ja totuttuun elämänmenoon, eli viedään taas juustoa ja maitoa Venäjänmaalle ja pianpa varmaan taas enimmät piiat ja rengit aktivoituvat työttömyyskortistosta Pietarin hienostoperheisiin sisäköiksi ja tallipojiksi. Puolustusvoimien komentajan virkaanpääsyehtoihin lisätään palvelus Venäjän sotavoimissa, vähintään yksi ratsastusretki Mongoliaan ja Kiinaan sekä noin vuoden sotiminen Puolan maaperällä tai vaihtoehtoisesta kapinan tukahduttaminen siellä. Osa kansasta jo onkin Siperiassa, nimittäin Ville Haapasalo. Siellä samojedien kanssa kantauralilla heittää hetulaa: kala, ves ja käs.

Korostaisin tässä vielä, että ei venäläisten kanssa mitään ongelmia tule, kun vain opettelee, kuinka heidän kanssaan toimitaan. Tässä on ukrainalaiselta raja-asemalta kuvattu opetusvideo, joka on varmasti oikein hyvää oppimateriaalia esimerkin muodossa myös virolaisille, latvialaisille ja liettualaisille, kenties myös bulgarialaisille, romanialaisille, unkarilaisille ja slovakialaisillekin, moldovalaisiakaan unohtamatta:

https://www.youtube.com/watch?v=ZKwNuq93uTo

4

105

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • drang.nach.ost

      Minen niin tuosta NATOsta välittäsj, mutta Ruohtiin voitasj tuas liittyvä ja hommata tänne jokkii ranskalaine kenraalj. Tekis niin miel tuas piirittöö Moskovoo muutama vuos. Ei tarviis sillä reissulla huoltopuolen lokistiikastakkaan niin huolta kantoo, kun voetas vöhniä sukulaesten kestingissä permissä. Kyllä varmaan votjakittiin ja Tverin karjalaiset oes vieraanvarraisia, kun vuan kuulisivat tuttuva ugrin murretta.

      Jos ne moskovalaiset meelle antaatus, muuttii kun naiset, niin myö laitettas se Zirinovski Moskovan piäpampuks, ihan vaekka kenraaljkuvernööriks.

    • Kyllähän täällä pelkureitten luvatussa maassa Hybridikeskusta ja muuta tarpeetonta tarvitaankin. Heheh! Sauli Niinistökin kertoili ja puhui omiaan naama totisena TV:ssä, luottavansa Suomen puolustukseen, vaikka naapurissa on koko maailmaa pelottava Venäjä, joka nitistää Suomen mennen tullen, jos vain niin päättää.
      Venäjää pelkääville vässyköille ja natokiimaisille voin kuitenkin vakuuttaa, ettei Venäjällä ole pienintäkään halua, saatikka hyötyä hyökätä Suomeen. Kun tämänkin osaston ns. "miehiä" tarkemmin analysoi, niin yksikään heistä ei uskaltaisi lähteä sotaan. Noh, Ruotsiin tai Viroon on lyhyt matka luikkia sotaa karkuun.

      Suomeen ei tarvita turvallisuusvajeen takia mitään Supon tyylistä kyttäämistä lisää. Suomessa on tapahtunut yksi puukotus Turussa, jonka teki mies, joka kuvitteli olevansa Isisin soturi, mutta jota Isis ei edes tunnustanut soturikseen! Supo ja KRP leipoivat tästäkin pikku jutusta Suomeen turvallisuusuhan, päästäkseen kyttäämään eri ihmisten tietoja ja yhteyksiä. Kiire on muuttaa lakia, vaikka turvallisuus on ennallaan.

      • Oxpox

        Katsos kun mikkihiiri-mike pisti kuononsa hiirenkolostaa ihmisilmoille.
        Ulos asti et tietenkään uskaltanut ryömiä, vaan copy pastella laitat samaa tekstiä useampaan kertaan.
        Olisihan se aivan ylitsepääsemätön suoritus yrittää esittää tervejärkistä, saatika älykästä yhtään pidempään.

        Hybridikeskus pelottaa Venäjää, ja saa sinunkaltaisesi punikin vapisemaan kauhusta.
        Suomesta löytyy tietotaitoa ja resursseja joista venäjän kaltainen kehitysmaa voi vain uneksia.

        Aivan kuin vahingossa kerroit juuri miksi Venäjä ei tänne ole vähällä tulossa, koska se ei kannata.
        Suomeen hyökkäävän yrittäjän käy huonosti ja tappiot tulevat olemaan kaikkia mahdollisia hyötyjä suuremmat, tätä tosiasiaa vahvistaa NATO liittolaisuus.

        Vetäydyhän taas takaisin sinne höyryävään koloosi, täällä sinulla alkaa kuono väpättää, varsinkin kun nyt saatiin oikea talvi, jollaista mikkihiiri ei kestä, eikä pulitrukki venakot.


    • IRHO

      Gaagaa gegga gegga.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Mitä sanoisit

      juuri nyt kaivatullesi jos uskaltaisit/kehtaisit?
      Ikävä
      150
      1469
    2. Mitä hyvää

      Mitä hyvää hän on tuonut elämääsi?
      Ikävä
      104
      911
    3. Mikä teidän jutussa on ongelmana?

      Missä meni pieleen?
      Ikävä
      75
      723
    4. 51
      625
    5. Koillis motor

      Kyllä on mennyt palvelu alas ku lehmänhäntä, sovitut asiat ja luvatut soitot pitää hoitaa eikä tehä oharia, täysin tumpa
      Suomussalmi
      15
      573
    6. ABC: n kahvilan uusi nimi matkimalla

      Kahvia ja virvokkeita myytiin aikoinaan ÄKKI-VANNIN KAHVILASSA Haapavedellä ja paikalliset sanoivat sitä haussia "Tuhann
      Haapavesi
      40
      504
    7. Kylillä ei ole näkynyt? Missä luuraat nainen?

      Olisit soittanut mulle nainen. Oltais voitu nähdä vaikka laavulla. Miksi pelkäät minua? Eihän siinä ole mitään järkeä. m
      Suhteet
      155
      471
    8. Tehdäänkö tänään toiveista totta?

      Poikkea tänä illasta siinä lähellä ja annetaan silmien puhua ja sen jälkeen puhu sinä lopulta mitä ajattelet..
      Ikävä
      37
      453
    9. Missä näet kaivattuasi?

      Mitä teet silloin? Tuleeko pakene reaktio? Vai hellä tunne ja ere..
      Ikävä
      26
      409
    10. Rydman sivuutti mutupohjalta asiantuntija-arviot tutkimusrahoitusta myönnettäessä

      Onko Rydman sopiva tai kykenevä toimimaan ministerinä? Ei ole. Ministerit ovat joutuneet puhuteltaviksi vähemmästäkin;
      Maailman menoa
      185
      402
    Aihe