Alkava välys ja hylky?

MakelanHetula

Mikä mahtaa olla käytäntö eri konttoreiden välillä pallonivelien ja puslien alkavien välyksien suhteen? Saabissani (99) oli toisessa alatukivarressa sellainen pienen pieni alkava välys, jonka katsastajan kanssa yhdessä hädin tuskin tunsimme ravistin laitteella. Raudalla vääntelemällä ja käsin tunnustelemalla ei tuntunut mitään. Kerkesin jo tyytyväisenä todeta, että täytyy vaihtaa ennen seuraavaa katsastusta, mutta siihenpä katsuri totesi, ettei mitään välyksiä voi hyväksyä, ja pamautti hylsyn.

Eikö tämä ole jo hieman mielivaltaisia? Välys oli niin pieni, että sitä ei millään tahtonu aluksi edes löytää. Missä maalaisjärki? Aikoinaan valtion virkamiehetkin saattoivat vaan todeta, että kovaa ajoa ja vaihda ensi vuodeksi.

5

528

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • NivelNikkari

      Ei se varsinaisesti mielivaltaa ole. Välys on välys, ja sellaisessa paikkaa jossa välykselle ei ole toleransseja (kuten esim. MB & Toyota tietyt mallit), on "alkava" välyskin hylkäysvika. Sille ei vaan valitettavasti arvosteluperusteita runoileva viranomainenkaan voi "mitään", että mieskohtaiset puuttumiskynnykset vaihtelevat.

    • hehhheh

      Mikä on alkava välys? Se on joko väljä tai ei ole väljä. Alkavaa välystä ei ole olemassakaan.

      • KeittiöMetallurgi666

        No eikö jokaisessa nivelessä ole pakko olla välys, jotta se voisi yleensäkään liikkua? Mikäli siellä ei ole vaikka mikrometrin tai parin verran tyhjää, niin sehän on sitten yhtä puuta kaikki? Ehkä "alkava välys" on tämmöistä pers.. kansan syviin riveihin uppoavaa ja helposti ymmärrettävää ammattislangia? Vaan missä se raja sitten menee hylsylle, kun käytännöt tuntuu kovasti vaihtelevan?

        Trafin mielivallasta minullakin on kyllä kokemuksia. Mondeo pomppasi kauan sitten takatukivarsien ruostevauriosta, vaikka vaurio oli sellaisessa kohtaa, joka ei vaikuta tukivarren jäykkyyteen ja siten turvallisuuteen.


    • Ykshylätty

      Välys on sellainen asia jolla ei ole mitään merkitystä tosielämässä. On ihan tarpeetonta hylätä auto välysten takia sillä se ei vaikuta yhtään mihinkään. Viranomainen on vaan laittanut helpon hylkysyyn katsastajille.

    • ÖLLÖLÄ__

      Mitään alkavaa välystä ei ole olemassakaan. Se nivel on joko toleranssien mukainen, tai sitten toleranssiarvojen ulkopuolella.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Persut eivät ole kertoneet euronkaan edestä säästökohteita

      Mutta änkyttävät kysellä niistä muilta jatkuvasti. Vaikuttaa ettei persuilla ole kykyä omaan ajatteluun ja päätöksenteko
      Maailman menoa
      261
      3175
    2. Työeläkeloisinta Suomen suurin talousongelma

      Työeläkeloisinta maksaa vuodessa lähes 40 miljardia euroa, josta reilut 28 miljardia on pois palkansaajien ostovoimasta.
      Maailman menoa
      74
      1244
    3. 66
      1173
    4. Mun mielestäni on tosi loukkaavaa

      Nainen, että luulet palatan typeriä, sekavia ja ilkeitä viestejä mun kirjoittamiksi. Mä en ole katkera, epätoivoinen, ra
      Ikävä
      180
      978
    5. Odotettu tulos Taivalvaaran hiihtokeskuksen osalta

      "MCS Finland Oy on ilmoittanut Taivalkosken kunnalle 30.4.2026, että se irtisanoo Taivalkosken kunnan ja MCS Finland Oy:
      Taivalkoski
      47
      876
    6. Mikä se viehättävin

      Asia on kaivatussasi?
      Ikävä
      60
      829
    7. Persujen puoluekokous 2026

      Missä ja Milloin pidetään ?
      Maailman menoa
      47
      809
    8. Mitä tekisit jos

      Aamulla vierestäni heräisit
      Ikävä
      45
      732
    9. Mikä kaivatussasi

      Viehättää ulkoisesti ja mikä sisäisesti?
      Ikävä
      40
      721
    10. Minkä alan

      Ihmisiä kaivattunne on🤔
      Ikävä
      39
      688
    Aihe