Risikko lupasi taannoin että asia hoidetaan.
Milloin eduskunta poistaa sopeutumiseläkkeensä?
fglojhfgh
24346
0Äänestä
Muut lukivat myös
Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastainen viesti.
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 24
Vanhimmat
Mitä lupasi, onko linkkiä?
Vaatii määräenemmistön.
Lupasi tvlähetyksessä kun hänet oli nimitetty puhemieheksi.
Näin Risikko sanoi sopeutumiseläkkeistä tultuaan valuituksi puhemieheksi.
https://yle.fi/uutiset/3-10059461
Risikko aloitteli kokoomuksen 2019 eduskuntavaalityötä. Uskooko joku oikeasti että poliittinen eliitti haluaa leikata superetujaan. Kahdet standardit, toinen proletaarille ja toinen eliitille jota porvarihallinto paapoo.
Nyt on tekojen aika Risikko.
Taisi olla vaan sanahelinää, että pääsi eduskunnan puhemiehen pallille.
Mielenkiinnolla vaan kansa odottaa, koska jotain ihan oikeasti alkaisi tapahtua. Sopeutumiseläke on suurta vääryyttä, epäoikeudenmukaisuutta, joka olisi välittömästi poistettava.
Entiset ministerit ja kansanedustajat paistattelee päivää kuka missäkin päin maailmaa.
"Risikko lupasi taannoin että asia hoidetaan."
Tässä ketjussa on nyt väärinkäsityksiä tästä asiasta. Eihän Risukko luvannut, että sopeutumiseläke poistetaan, vaan sanoi, että sopeutumiseläke ei ole tätä päivää ja sitä on "tutkittava".
Ettekö te vielä osaa kuunnella / lukea poliitikkoa? Jos poliitikko sanoo, että sopeutumiseläke ei ole tätä päivää, niin hän tietenkin tarkoittaa, että se on tämän päivän tasolle liian pieni ja sitä on korotettava. Mitä muuta luulitte hänen sanovan? Kuvittelitteko, että korppi ryhtyisi nokkimaan toisen korpin silmää? Haloo!
Portugalin verohelpotuksiakaan ei ole vielä poistettu.
RIskikko kusetti ei se mitään tee asian eteen risikot ja lindeenit kun on ihan samaa sakkia koruptuneita huijareita.
Kuka helvetti nyt tuhansien eläkkeen itseltään ja kavereiltaan poistaisi?
Ja juuri luki lehdessä että suomalaiset kokee vähiten koruptiota euroopan maista no totatkai kun tollo suomalaiset ei sitä edes huomaa suomen koruptio on lähinnä näitä hyväveli mafioita.
Kokoomuksen kansanedustajan omistaman Taloustutkimuksen juttuja toi vähiten korruptiota juttu.
Jos yleensä poistetaan siihen saadaan menemään ainakin 15 vuotta. Se ei ole mikään veronkorotus joka hoituu reilussa viikossa.
Risikolla on aina ollut suuret puheet.
Muistapa Risikko lupauksesi.
Lupasi keskustella asiasta, valta ei riitä enempään.
Ehkä vuonna 4018. Katsotaan nyt.
2000 vuotta sitten tapahtui ihme, ehkä taas 2000 vuoden päästä...
Eihän entisten ja nykyisten kansanedustajien soputumiseläkettä tulevat päätökset koske. Aikaisintaan seuraavan eduskunnan jäseniä muutettu eläkepäätös koskee.
Leikkuriin HETI.
Pitää olla matkarahaa, näennäistä, kun reissuun lähdetään!
Vakuutuskuorilla veronmaksua välttelevän Lestakyrvän sinipiikalypsyhallituksen aikana ei poisteta mitään poliitikkojen saavutettuja etuja, päinvastoin.
Eipä ehkä poistetakkaan.
Luulisi kuitenkin, että edustajana ollessaan olisi ollut varaa niillä palkoilla säästää eläkkeeseensä tai työttömyyden varalle!
Voisi olla ihan tervehdyttävä kokemus tipahtaa normieläkeläisen tuloille.
Ennen sopeutumiseläkkeiden poistamista Sitra-työryhmä Hyssälä-Backman ehdottaa puoluetukia verovähennyskelpoisiksi. Oikein hyvä keino korottaa puoluetukia.
Huijari Suvi tarvitsee kansalaisten verovaroja pimeisiin kauppamatkoihin.