gigantti on huijarifirma vai mitä;

gigantti-paljon-paskaa

6

251

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • epäkelpokiertää

      Luulen muidenkin liikkeiden myyvän pikkuvikaisia palautettuja tuotteita. Elektroniikkalaitteiden kuljetuksessa ja varastoinnissa on myös ongelmia, mitkä näkyvät mm. piirilevyjen hapettumisina. Palautin kerran tavarataloon näkyvästi painovirheisen CD-levyn, mutta seuraavalla käynnilläni levy löytyi taas hyllystä odottamassa seuraavaa ostajaansa.

    • ItseKoettu

      Gigantti myi uutena käytetyn television, jonka nettiselaimen sivuhistoria pursuili pornoa - ”Inhimillinen virhe”
      http://www.iltalehti.fi/kotimaa/201802212200760535_u0.shtml
      "Aikuisviihdeyllätyksen löysi ostajan alakouluikäinen poika. Television kautta näkyivät myös yksityishenkilön Facebook- ja Samsung- tilit.

      Kaikki eivät ole kovin tarkkoja sen suhteen, mitä tietoja he jättävät palautettavaan tuotteeseen.

      Mies osti Lahden Gigantista parin tuhannen euron arvoisen television maanantaina. Paketti, jossa televisio myytiin, oli avattu. Myyjä kuitenkin painottanut laitteen olleen käyttämätön ja että paketti oli avattu vain tarkastusta varten.

      Kotona paljastui, että vastaanotin, joka televisioon liitetään, oli naarmuinen. Suurempi yllätys oli kuitenkin se, että televisiossa näkyi jonkun henkilön Facebook-profiili ja Samsung-tili.

      Mies meni käymään tupakalla. Sillä välin hänen alakouluikäinen poikansa oli löytänyt television nettiselaimen sivuhistorian. Sivuhistorian perusteella television aiempi käyttäjä oli hakenut Googlen kautta pornosivuja. Poika törmäsi sivujen materiaaliin.

      - Mielestäni televisio olisi pitänyt myydä B-tuotteena ja vähintäänkin tyhjentää sivuhistoria, mies sanoo.

      Hän kertoo päässeensä asiassa sopuun Gigantin kanssa."

      ..

      Itse ostin pari vuotta sitten hulluilta päiviltä Gigantista 78":n 4k TV:n 3500 eurolla. Ensimmäinen tv oli viallinen ja pyysin nimenomaan avaamattomassa pakkauksessa olevaa uutta vastaavaa tv:tä. Niin eikös sekin tullut avatussa paketissa, jossa KNOWHOW-tarrat. Gigantti oli muka tehnyt 100 euron säädöt ja tarkastukset itse että tv on varmasti ehjä ja kunnossa. Vaikka siis nimenomaan halusin korkkaamattoman paketin, jotta tiedän ettei minulle myydä kertaalleen jonkun hylkäämää televisiota kuten olin jo aiemmin kuullut tapahtuvan. Kaiken lisäksi vaikka tuota televisiota sanottiin täysin kunnossa olevaksi säädetyksi ja valovuodottomaksi, siinä oli huomattavasti enemmän valovuotoa kuin ensimmäisessä, jossa tosin oli myös pikseleitä rikki. Gigantti on hyvin voinut säätää kertaalleen palautetun television ja huijaten myydä sitä uutena. Suosittelen, älä koskaan osta Gigantista tuotetta avatussa paketissa joka muka on säädetty ja viritetty. Tätä tapahtuu ja varsinkin kalliimman hintaluokan tuotteissa.

      • Tekniikkahuijarit

        Jos haluat säätöpalvelun, käske tekemään se kotona kun laite on tuotu ja todistettavasti avattu sinetöidystä paketista, jota ei ole teippailtu uudelleen kiinni.

        Kerran kuljetuspalvelu toi ovelle pesukoneen, jonka kylki oli rutattu oikein kunnolla trukilla ym. Kuljettaja pyysi allekirjoittamaan kuitin ja ottamaan yhteyttä myyjään vahingosta. Voiko joku idiootti kuvitella että kyljestä rytätyn pesukoneen ottaa joku vastaan?


      • EiKannataOttaa

        Kaiken lisäksi ne säädöt olivat paljon huonommat kuin itse säädetyt. Huomattava ero kuvanlaadussa.


    • Näin_on_näreet

      Myyjän ja koko henkilökunnan kanssa käydään läpi, mitä on tapahtunut. Asian tiimoilta pidetään lisäkoulutusta, jotta vastaava paljastuminen ei toistuisi.

      • sosososoo

        Henkilökuntaa kehotetaan palauttamaan lainaamansa laitteet suht uusina.


    Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Ootko nainen noin mustis musta

      Onhan se toki imartelevaa kun olet kaunis ja kaikkea muutakin, mutta ehkä vähän kummallista, kun ei varsinaisesti olla t
      Ikävä
      55
      3693
    2. Sen kerran kun siellä käyn

      Voisit olla paikalla💚💛☘️
      Ikävä
      31
      2074
    3. Kumpa tietäisin. Miehelle.

      Vieläkö toivot jotain viestiä, vai suutuitko taas...kun...🤔
      Ikävä
      39
      1991
    4. Ajattelen sinua tänäkin iltana

      Olet huippuihana❤️ Ajattelen sinua jatkuvasti. Toivottavasti tapaamme pian. En malttaisi odottaa, mutta odotan kuitenkin
      Ikävä
      17
      1701
    5. Kauan säkin jaksoit

      Minun perässä juosta. Kunnes pahoitit mielen. Kuinka monta anteeksipyyntöä olet vailla? 🧐
      Ikävä
      40
      1492
    6. Miksi kaipaat

      Ja olet elämässäni vielä kaiken tämän jälkeen? Eikö kaikki ole jo selvää välillämme?
      Ikävä
      25
      1462
    7. Sä olet nainen kuuluisa..

      ..etkä mitenkään hyvällä tavalla.
      Suhteet
      78
      1409
    8. Joel Harkimo ja Janni Hussi eroavat

      Tämä on ilon päivä 😊
      Kotimaiset julkkisjuorut
      136
      1131
    9. Miehelle...

      Oliko kaikki mökötus sen arvoista? Ei mukavalta tuntunut, kun aloit hiljaisesti osoittaa mieltä ja kohtelit välinpitämät
      Ikävä
      90
      1115
    10. Mietin tässä T....

      Oletko jo kesälomalla.?Keli on ihanaa, ja sinä nautit veneilystä.... Edelleen käyt mielessä.... En ole unohtanut sinua..
      Suhteet
      22
      1093
    Aihe