http://www.iltalehti.fi/kotimaa/201802212200760535_u0.shtml
että kehtaavat...
kuinkahan paljon paskaa ne ovat myyneet....
gigantti on huijarifirma vai mitä;
6
251
Vastaukset
- epäkelpokiertää
Luulen muidenkin liikkeiden myyvän pikkuvikaisia palautettuja tuotteita. Elektroniikkalaitteiden kuljetuksessa ja varastoinnissa on myös ongelmia, mitkä näkyvät mm. piirilevyjen hapettumisina. Palautin kerran tavarataloon näkyvästi painovirheisen CD-levyn, mutta seuraavalla käynnilläni levy löytyi taas hyllystä odottamassa seuraavaa ostajaansa.
- ItseKoettu
Gigantti myi uutena käytetyn television, jonka nettiselaimen sivuhistoria pursuili pornoa - ”Inhimillinen virhe”
http://www.iltalehti.fi/kotimaa/201802212200760535_u0.shtml
"Aikuisviihdeyllätyksen löysi ostajan alakouluikäinen poika. Television kautta näkyivät myös yksityishenkilön Facebook- ja Samsung- tilit.
Kaikki eivät ole kovin tarkkoja sen suhteen, mitä tietoja he jättävät palautettavaan tuotteeseen.
Mies osti Lahden Gigantista parin tuhannen euron arvoisen television maanantaina. Paketti, jossa televisio myytiin, oli avattu. Myyjä kuitenkin painottanut laitteen olleen käyttämätön ja että paketti oli avattu vain tarkastusta varten.
Kotona paljastui, että vastaanotin, joka televisioon liitetään, oli naarmuinen. Suurempi yllätys oli kuitenkin se, että televisiossa näkyi jonkun henkilön Facebook-profiili ja Samsung-tili.
Mies meni käymään tupakalla. Sillä välin hänen alakouluikäinen poikansa oli löytänyt television nettiselaimen sivuhistorian. Sivuhistorian perusteella television aiempi käyttäjä oli hakenut Googlen kautta pornosivuja. Poika törmäsi sivujen materiaaliin.
- Mielestäni televisio olisi pitänyt myydä B-tuotteena ja vähintäänkin tyhjentää sivuhistoria, mies sanoo.
Hän kertoo päässeensä asiassa sopuun Gigantin kanssa."
..
Itse ostin pari vuotta sitten hulluilta päiviltä Gigantista 78":n 4k TV:n 3500 eurolla. Ensimmäinen tv oli viallinen ja pyysin nimenomaan avaamattomassa pakkauksessa olevaa uutta vastaavaa tv:tä. Niin eikös sekin tullut avatussa paketissa, jossa KNOWHOW-tarrat. Gigantti oli muka tehnyt 100 euron säädöt ja tarkastukset itse että tv on varmasti ehjä ja kunnossa. Vaikka siis nimenomaan halusin korkkaamattoman paketin, jotta tiedän ettei minulle myydä kertaalleen jonkun hylkäämää televisiota kuten olin jo aiemmin kuullut tapahtuvan. Kaiken lisäksi vaikka tuota televisiota sanottiin täysin kunnossa olevaksi säädetyksi ja valovuodottomaksi, siinä oli huomattavasti enemmän valovuotoa kuin ensimmäisessä, jossa tosin oli myös pikseleitä rikki. Gigantti on hyvin voinut säätää kertaalleen palautetun television ja huijaten myydä sitä uutena. Suosittelen, älä koskaan osta Gigantista tuotetta avatussa paketissa joka muka on säädetty ja viritetty. Tätä tapahtuu ja varsinkin kalliimman hintaluokan tuotteissa.- Tekniikkahuijarit
Jos haluat säätöpalvelun, käske tekemään se kotona kun laite on tuotu ja todistettavasti avattu sinetöidystä paketista, jota ei ole teippailtu uudelleen kiinni.
Kerran kuljetuspalvelu toi ovelle pesukoneen, jonka kylki oli rutattu oikein kunnolla trukilla ym. Kuljettaja pyysi allekirjoittamaan kuitin ja ottamaan yhteyttä myyjään vahingosta. Voiko joku idiootti kuvitella että kyljestä rytätyn pesukoneen ottaa joku vastaan? - EiKannataOttaa
Kaiken lisäksi ne säädöt olivat paljon huonommat kuin itse säädetyt. Huomattava ero kuvanlaadussa.
- Näin_on_näreet
Myyjän ja koko henkilökunnan kanssa käydään läpi, mitä on tapahtunut. Asian tiimoilta pidetään lisäkoulutusta, jotta vastaava paljastuminen ei toistuisi.
- sosososoo
Henkilökuntaa kehotetaan palauttamaan lainaamansa laitteet suht uusina.
Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Ootko nainen noin mustis musta
Onhan se toki imartelevaa kun olet kaunis ja kaikkea muutakin, mutta ehkä vähän kummallista, kun ei varsinaisesti olla t553693- 312074
- 391991
Ajattelen sinua tänäkin iltana
Olet huippuihana❤️ Ajattelen sinua jatkuvasti. Toivottavasti tapaamme pian. En malttaisi odottaa, mutta odotan kuitenkin171701Kauan säkin jaksoit
Minun perässä juosta. Kunnes pahoitit mielen. Kuinka monta anteeksipyyntöä olet vailla? 🧐401492Miksi kaipaat
Ja olet elämässäni vielä kaiken tämän jälkeen? Eikö kaikki ole jo selvää välillämme?251462- 781409
- 1361131
Miehelle...
Oliko kaikki mökötus sen arvoista? Ei mukavalta tuntunut, kun aloit hiljaisesti osoittaa mieltä ja kohtelit välinpitämät901115Mietin tässä T....
Oletko jo kesälomalla.?Keli on ihanaa, ja sinä nautit veneilystä.... Edelleen käyt mielessä.... En ole unohtanut sinua..221093