Aktiivimalli-vedätys.Saadaan työttömyystilastot näyttämään paremmalta.Jos olet töissä yhden tunnin viikossa,tai 4 tuntia kuukaudessa,niinkuin aktiivimalli velvoittaa,et ole enää työtön,vaan sinut poistetaan työttömien tilastoista ja näin saadaan työttömyystilastot näyttämään siltä,että porukka on tosiaankin töissä.On se vaan ihme mies tuo Kempeleen poika,kun työttömyyskin häviää Suomesta.Eikä ole mitään tilastokikkailua.
Sipulin silmänkääntötemppu
12
411
Vastaukset
- Viisuri
Sipilä on niin tekijämies, että nimi tuttu jo maailmallakin. Suomi putosi alaspäin listalla missä luokiteltu korruptiotuneet maat. Vaikka sijoitus yhä hyvä, Sipilän nimi mainitaan. On se oikea messias.
Työttömyyden väheneminen osaksi ns tempputyöllistämistä. Aktiivimalli pakottaa 18 t työhön tai jollekin höpöhöpö kurssille vaikkapa päiväksi ---ja avot tilasto kaunistuu. Vain täysin tiedoton pöljä uskoo työllisyyden äkilliseen korjaantumiseen.- laskuoppimies
50 tai ainakin 60 täyttäneet eivät saa yleensä mitään hommia, sitä 18 tunnin työtä (3 kk jakossa) ei kukaan työnantaja halua antaa. Suuri tuntimäärä tai pieni tuntimäärä, aivan yhtä mahdoton tehtävä 60 v täyttäneelle, toimistotyökokemusta omaavalle työttömälle! Siinä on yksi työttömien ryhmä, jolle Sipilän työttömien aktiivimalli 1 on pelkkä päivärahan leikkaus. Senhän näki kuka tahansa täysjärkinen vanha työtön aivan heti.
TE-keskuksen kursseja pitää olla vähintään 5 päivää noin 3 kk (62 korvaus pv) aikana. Eivät sinne ainakaan Helsingissä vanhimmat työttömät enää mahdu.
- TörkeääRasismia
Maksaako Valtio/Valtionvaraiministeriö Suomeen tulleille korkeasti koulutetuille ammattimiehille Kuorma-Auto kortin?Siis C-kortin?Miksi kantasuomalainen joutuu maksamaan C-kortista 3500,-euroa?Mitä tähän sanoo Kempeleen Oma Poika,Sipilä?
- suomi.Terroristeille
Matut saa kaiken ilmaiseksi. Suomalaiset roskiin.
- turun.Puukkoiskumuslimi
Jep. Ja ensikuussa alkavat nämä 4,65% leikkaukset työttömille. (ei koske matuja)
- huskulla
milloin sipilä huomaa,on taakka suomelle ja kepulle,oisjo aika välähtää,mutta ei
- tusinaneliökilometrillä
Työttömyys laskee, kun lestaäikät jää äitiyslomalle, tilastot kaunistuu.
Menee lapsilisiin eurot? - exlessu
naapuri ollut työttömänä,nyt joutui johonkin työhön saa 9e päivässä enempikuin peruspäiväraha on,eli 9e, yksi vähempi työkkärissä.hyvä sipilä kiitos 9.stä eurosta
- en_ikuna_oo_ollu_lessu
Paljoko tästä työstä saa tuntipalkkaa? Suomessa on monilla aloilla minimipalkka.
Näin se homma menee, kun väki on riittävän ahtaalla, kaikki kelpaa, jopa orjatyö. Tästä ollaan vielä kiitollisia, kiitos sinä ryöstäjä kun veit vain omaisuuteni, mutta et tappanut, kiitos, kiitos ja vielä kerran kiitos.
Mitä enemmän näitä päiväraha kulukorvaus työntekijöitä on, sitä vahemmän maksetaan veroja, sitä enemmän valtion on otettava lainaa ja sitä vähemmän sitä lainaa kyetään maksamaan pois.
- Maalaiset
Aktiivimalli on pelkkä silmänkääntötemppu ja kostautuu kelan toimeentukiluukulla. Sipilä ja orpo ovat kuuroja ja sokeita kaikelle asiantuntijoiden neuvoille. Ajavat eteenpäin nyt tätä maakuntamallia joka on tyrmätty joka puolella. Kyllä tulee kalliiksi veronmaksajille tämmöiset hallitukset kun ei ole päätä eikä häntää missään. Mennään ojasta allikkoon. Hallelujjaa vaan sipilä. Kepu on ihan hakoteillä.
- huskulla
SIPULI ON OMASTA MIELESTÄÄN VIISASMIES,OSAA NEUVOA MAAILMANMAHTIMAAN RESIDENTTIÄKI,
- juudas-sipilä
Työstä kuuluu maksaa PALKKA. siis TES-mukainen palkka. Älkää menkö orjatöihin.
Ketjusta on poistettu 6 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Olet minua
vanhempi, mutta se ei vaikuta tunteisiini. Tunnen enemmän kuin ystävyyttä. Olo on avuton. Ikävöin koko ajan. Yhtäkkiä va1192596Jos tapaisimme uudelleen?
niin luuletko että mikään muuttuisi vai toistuuko meidän historia? Ehkä vähän eri tavalla mutta samoin tuloksin J681078Mies pyysi rahaa
Jälkikäteen kun tarjosi kyydin yhteisestä harrastuksesta kotiini. Mitä vi**... Ei ihastunut mies noin toimi?2091030- 39982
Mites nyt suu pannaan
Kitkiöjoki ja Järvinen solmivat Attendon/Terveystalon kanssa sopimuksen, jonka mukaan sopimuksen irtisanomisoikeus on va38921- 47894
- 36866
Taas Lieksassa tyritty
Suomalaisten kansallismaisemaa juntit pilaamassa. Nuori tyttö kaupunginjohtajana ei ole sen viisaampi. *S-ryhmän hanke122842Nähdäänkö ensi viikolla
paikassa joka alkaa samalla kirjaimella kuin etunimesi? Ikävä on sinua. Fyysistä läsnäoloasi.35812- 3746