Onko kansa vanhakantaisen tuen tarpeessa edelleen?

nykyaikaanjo

Vanhakantainen kirjoitti toisessa ketjussa:
"Paliskuntain Ry toimii porollisten etujärjestönä. Rahat toimintaansa se saa 100 prosenttisesti Suomen valtiolta. Mikä muu jäsentensä etuja ajava etujärjestö/yhdistys saa toimintarahat valtiolta? Ei yksikään. Suomessa poronpito-oikeus on vanhakantainen historiallinen jäänne ajalta, jolloin syrjäseudut pyriittiin pitämään asuttuna sallimalla vähävaraiselle väestölle vapaa porojen laidunnusoikeus myös eteläisellä poronhoitoalueella. Nykyinen poronhoito ko aluella on pääsosin harrastustoimintaa ei elinkeino. Siksi poronhoito kuuluu vain ja ainostaan saamelaisalueelle. Vahingonkorvausvastuuta poronomistajalla käytännössä ole, vaikka meillä on voimassaoleva vahingonkorvauslaki. "

Asia on juuri niin kuin Vanhakantainen sanoo. Poronpito-oikeus on vanhakantainan historiallinen jäänne ajalta jolloin kaikki väki oli vähvaraista.

Kysymys kuuluu: Oletteko te Pudasjärveläiset, Taivalkoskelaiset, Kuusamolaiset ja Kainuulaiset edelleen sellaisen köyhäinavun tarpeessa että tarvitsette edelleen oikeuden paimentaa porojanne irrallaan valtion mailla?
Yksityisten pihoihin ja vijelyksillehän tai mökkiläisturistien pihaan ette lain mukaan saa mennä porokarjanne kanssa.
Ja mikä tärkein pointti, teidän tulee todella kulkea porokarjanne mukana paimenten sitä ja estämässä sen pääsy yksityisten pihoille ja viljelyksille.

jos vastustatte lakiuudistusta Kainuun ja Pohjoispohjanmaan kansan vähävaraisuuden vuoksi, jolla perusteella poikkeus on teille aikonaan annettu, tulee teidän noudattaa lakia ja kulkea porokarjanne mukana sitä paimentaen. Kuten laissa alunalkaen on säädetty.

7

429

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • olemmamet

      jaa se vVanhakantainen ajatteli kiitellä omaa kirjotustaan toisella nimimerkillä (nykyaikaanjo), että omallla kirjotuksella näyttäis olevan kannatusta.
      heh-heh kyllä rinnasta ottaa kun säkistä leipä loppuu.

      • Kuusamonporoton

        Kyllähän tuo poronhoito on jäänne "esihistorialliselta" ajalta. Turha täällä on syytellä ketään vastaamisesta omiin kommentteihin.


      • Pellotvapaaksi2

        Sitä takerrutaan epäolennaisuuksiin kun ei oikeasta asiasta osata puhua. Mutta sehän se on perinne teikäläisten piireissä. Höpötellään ja mitään ei tapahdu. Tervetuloa nykyaikaan jo pikkuhiljaa sieltä karvalakin takaa.


    • Korvenukko

      Helena se tehtailee.

      • pyhjapah

        On varmaan outoa huomata että jotkut ihmiset tekee ihan oikeesti töitä asioiden eteen. Saa sitä poroukko siinä ämistellä. Pitäiskö ottaa vähän mallia? Alakaisko tapahtumaan itelläkin? Taitaa olla toivotonta.


    • Nykyaikaanjo

      Näin vanhakantainen kommentin toisella palstalla. Koska se on asiaa nostin sen tänne keskusteluun. Kuka on Helena jonka luulette kirjoittaneen kaiken?
      Poronomistajatko siellä kohdistavat pilkkaansa johonkin yksittäiseen naiseen?
      Luuletteko että alkamalla kiusata joitain yhtä naista, saatte ihmiset vaiennettua näin laajassa asiassa?
      Ei ole ihme jos ihmiset eivät juurikaan nimellään ongelmusta kirjoita, kun henkilökohtaisia hyökkäyksiä alkaa tulla poronomistajien taholta hyvin nopeasti.
      Kirjoitan poronhoitolainongelmista jatkossakin silloin kun aihetta on.

    • eitarvinimeä

      Epäkohtia ja erityisesti laissa olevia epäkohtia pitäisi saada ottaa puuhheeksi. Ku se on kiellettyä niin harva uskaltaa nimellään. Eikä tarvikkaan. Kun poronomistajat on salattua tietoa niin miksi miejän jotka niistä kärismme pitäisi omalla naamalla ja nimellä kertoa siitä häiriöstä jota ollemma joutuneet kokemaan? Meillä on oikeus yksityisyyven suojaan ja meillä on oikeus vaatia kotirauhaa ja omaisuuven suojaa.

    Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Mitä sä pelkäät

      Ettei tää etene?
      Ikävä
      102
      3591
    2. Satuit vain olemaan

      Ensimmäinen joka avasi minussa sen nähdyksi ja rakastetuksi tulemisen puolen. Pitäisi vain muistaa että et ole ainoa. Se
      Ikävä
      47
      2559
    3. Vieläkö toivot, että kuulisit

      Minusta? Vai suutuitko kun en pystynyt vastaamaan sinulle?
      Ikävä
      97
      2342
    4. 24/7 sinä mielessä, ihan jatkuvalla syötöllä

      Aamulla herätessä, päivällä melkein nonstop, illalla nukkumaan mennessä, öisin herätessä. Mikä viddu tässä on 🤣
      Ikävä
      40
      1904
    5. Jotain pitää nyt keksiä että sinut näkisi

      Ensiviikolla viimeistään. Tälle on pakko saada kunnon piste tai sitten aloitetaan loppuelämä yhdessä, tulen hulluksi muu
      Ikävä
      22
      1517
    6. Rakastan sua

      Tänäänkin, eilenkin, varmaan huomennakin..
      Ikävä
      27
      1492
    7. Mulla tulee vaan niin

      Paha olo siitä mitä teidän välillä on. Vaikka se on sun päätös mitä haluat. Tuntuu että menetän jotakin vaikka tiedän et
      Ikävä
      18
      1404
    8. En tunne, en ymmärrä

      enkä muista 😱
      Ikävä
      22
      1278
    9. Olikohan se

      Kuitenkin niin, että kiinnostuit minusta ihan tosissaan. Loukkaannuit, kun en ollutkaan valmis tapaamaan sinua.. Pelkäsi
      Ikävä
      8
      1211
    10. Mitkä olivat viimeiset sanasi ikävoinnin kohteellesi

      Ja milloin? Mitä olisit sanonut jos olisit tiennyt että ne jäävät viimeisiksi -ainakin toistaiseksi?
      Ikävä
      67
      1165
    Aihe