Vapaa-ajattelijoiden maailmankatsomus

Vapaa-ajattelijat eivät tunnusta Jumalan olemassaoloa, vaan tietääkseni uskovat evoluutioon.
Käytännössä tämä tarkoittaa samaa kuin, että heidän mukaansa ihmisen äly olisi kehittynyt ilman älyä olevista elottomista aineista.
Ilman älyä olevien elottomien aineiden on siis sen mukaan täytynyt olla viisaampia, kuin aivoilla varustetut elolliset ihmiset. Muutenhan nämä elottomat aineet eivät olisi suoriutuneet tehtävästään.

Vapaa-ajattelijoiden netissä olevassa esitteessä sanotaan: "Vapaa-ajattelijat eivät usko mihinkään muuhun kuin sellaiseen, mikä on älyllisesti perusteltua."
Kysymys on siis siitä älystä, joka on syntynyt ilman älyä olevista aineista. Kuinkahan hyvin tällaisen älyyn sitten voidaan luottaa?

6

83

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Japp3rvokk1

      Sinunkin älysi on kehittynyt ilman älyä olevista älyttömistä aineista, vai voitko väittää, että kehossasi on vain samat ainesosat, mitä siinä oli hedelmöittymisen hetkellä? Syö särkeä, se kasvattaa järkeä.

    • MaailmanKatsomuksesta

      Tiedepohjainen maailmankuva, kriittinen ja rationaalinen ajattelu, humanistinen etiikka.
      Uskonnottomien ihmisoikeudet ja sekulaari, uskonnoton tapakulttuuri,

    • "Tiedepohjainen maailmankuva, kriittinen ja rationaalinen ajattelu, humanistinen etiikka.
      Uskonnottomien ihmisoikeudet ja sekulaari, uskonnoton tapakulttuuri,"

      Yksikään niistä ei perustu totuuteen, vaan ihmisen itsensä laatimiin sääntöihin ja nämä säännöt hän uskoo saaneensa ilman älyä olevilta elottomilta aineilta.
      Siinä vasta viisas maailmankatsomus!

    • Japp3rvokk1

      Evoluutioon ei tarvitse uskoa. Sen teorialla on vankat todisteet, joten uskominen on tarpeetonta. Jos löytyy teoria, joka selittää samat todisteet paremmin, niin sitten saattaa evoluutioteoria kumoutua. Luomisusko ei siinä onnistu.

    • vm41

      Evoluutioteoriaa ei voi kukaan kumota, tai todistaa jonkun muun teorian olevan oikeassa.
      Sitä paitsi on tietämätöntä, sekä typeryytensä esittämistä rinnastaa keskenään evoluutio, sekä jumalaan uskominen, sillä asiat ovat niin erillään toisistaan, kuin yö ja päivä.
      Näitä tietämättömiä, tai vähälle jääneitä näköjään vain riittää ??

    • antivaparinnumero.666

      Njaa, eikös siinä Ureyn-Millerin kokeessa syntynyt vedestä, ammoniakista, metaanista, vedystä ja sähköpurkauksista aminohappoja, amiinia, sokereita, lipidejä ja "DNA:n ja RNA:n sisältämiä nukleotidiemäksiä. Proteiineja, DNA:ta tai RNA:ta itsessään kokeessa ei muodostunut."

      https://fi.wikipedia.org/wiki/Ureyn–Millerin_koe

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Lindtman I vasemmistohallitus aloittaa viimein Suomen kuntoon laittamisen

      Tässä nyt on 3 vuotta seurattu irvokasta kärsimysnäytelmää nimeltään "valtion budjetin tasapainotus by äärioikeisto", ja
      Maailman menoa
      155
      2513
    2. Missä viipyy persujen lupaama euron bensa?

      En edes muista milloin bensapumpussa olisi ollut ykkösellä alkava litrahinta. Missä siis viipyy persujen lupaama euron b
      Maailman menoa
      146
      2352
    3. Kirje, PellePelottomalle.

      Tärkeää olisi luoda ystävyys, että se, jota rakastaa, on samalla paras ystävä ja luotettavin, jolle voi ja uskaltaa luot
      Ikävä
      98
      1030
    4. Meni kyllä aika solmuun

      Meidän tutustuminen 😐
      Ikävä
      64
      881
    5. Sinua oli kiihottavaa

      Sinua nainen oli kiihottavaa katsella.
      Ikävä
      63
      789
    6. Persut jakavat tekoälyllä tehtyjä kuvia maahanmuuttajista somessa

      Eivät mainitse, että ovat tekoälyllä tehtyjä. Eivät näe asiassa mitään ongelmaa. Valehtelijapuolue taas vauhdissa. Unka
      Maailman menoa
      273
      701
    7. Mistä löytyy naisseuraa sinkkumiehelle?

      Kertokaapas kokeneemmat mistä löytyis naisseuraa sinkulle. Ihan ois eukko nyt tosissaan hakusessa. Tanssipaikat kun on a
      Kuhmo
      18
      697
    8. Voi teitä naisia

      Suudeltiin ja nukuttiin toisissamme kiinni mutta pillua ei tullu, ei edes aamulla. t.38vmies
      Sinkut
      85
      690
    9. Martinan hevoset.

      Tämä todella kaunis ja ketterä harmaa hevonen jolla monet kilpailut voitetaan ei ole Martinan.Tytär ratsastaa sillä tait
      Kotimaiset julkkisjuorut
      202
      658
    10. Hyvä meininki

      TTP:ssa väkeä tosi runsaasti paikalla. Hyvää ruokaa jälleen ja munkit ja sima erinomaista. Kiitos yrittäjälle! Hieno Vap
      Haapavesi
      22
      648
    Aihe