Hoivakoti maailman hierarkisin paikka

Kaikkeatekeväkoulutettu

Kun mummo kaatuu, ei kuulu laitoshuoltajalle, maatkoot siinä vaan. Ruokalautasen nosto ei kuulu sairaanhoitajalle. Vessakäynnin seuranta ei ole lähihoitajan työtä. Kun hiukan järkeä kysytään, otetaan lopputili. Ja itketään ammattijärjestölle. Onpa kurjaa tämän päivän työnteko!!!

3

499

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • lainelanulla

      Niinpä. Näitä puuaivoja löytyy joka paikasta. Muutama onneksi on ihminen ihmiselle tittelistä riippumatta. Äiti on palvelutalossa Turussa ja siellä on sama meininki. Jos vaikka leipää putoaa tehdessä itseltä lattialle, ei sitä nosteta. Käytetyt vaipat jäävät lämpimään kylpyhuoneeseen haisemaan, vaikka niitä ei tarvitsisi viedä käytävää kauemmas roskakuiluun. Lopputuloksena virtsan haju koko asunnossa.Eihän siivous kuulu henkilökunnalle. Ei kuulu ei. Tytär hoitaa. Kyse ei ole siitä, ettenkö viitsisi siivota. Ihmetyttää vaan. Lukemattomista pyynnöistä huolimatta sama jatkuu vaan. Taas päästään siihen lentävään lauseeseen, että arvostus ei tule nenää nostamalla ja hierarkialla tai titteleillä. Arvostus tulee siitä, miten täällä seisomme ja arvostamme muita ihmisiä.

    • älyvapaata_touhua

      Tuo hoitoporukka ovat varmaan saaneet kaikki opotiomia hoidon eli aivot eivät ole enää toiminnassa...

    • nuoristatyöhön

      Olen kuullut ,että työntekijät ovat erityisen valveutuneita vain oikeuksistaan, mutta velvollisuus ei kuulu sanavarastoon ollenkaan.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Ikävöin sinua kokoyön!

      En halua odottaa, että voisin näyttää sinulle kuinka paljon rakastan sinua. Toivon, että uskot, että olen varsin hullun
      Ikävä
      69
      4811
    2. KALAJOEN UIMAVALVONTA

      https://www.kalajokiseutu.fi/artikkeli/ei-tulisi-mieleenkaan-jattaa-pienta-yksinaan-hiekkasarkkien-valvomattomalla-uimar
      Kalajoki
      188
      3765
    3. Hukkuneet pojat kalajoella pakolaisia?

      Eivät osanneet suomea nimittäin.
      Maailman menoa
      187
      3456
    4. Kadonnut poika hukkunut lietteeseen mitä kalajoella nyt on?

      Jätelautta ajautunut merelle ja lapsi uponnut jätelautan alle?
      Kalajoki
      78
      3199
    5. Jos sinä olisit pyrkimässä elämääni takaisin

      Arvelisin sen johtuvan siitä, että olisit taas polttanut jonkun sillan takanasi. Ei taida löytyä enää kyliltä naista, jo
      Tunteet
      50
      2919
    6. Älä mahdollisesti ota itseesi

      En voinut tietää. Sitäpaitsi.. niin
      Ikävä
      25
      1984
    7. Joku hukkui Hyrynsalmella?

      Oliko mökkiläinen taas?
      Hyrynsalmi
      24
      1931
    8. Mitä sinä mietit

      Mies?
      Ikävä
      181
      1752
    9. Ota nainen yhteyttä ja tee Tikusta asiaa?

      Niin sitten minä teen Takusta asiaa.
      Ikävä
      30
      1686
    10. Metsästysmökki

      Metsästyskortti saapui. Lisäksi metsästysmökki varata!
      Kuhmo
      43
      1385
    Aihe