Mikä Tiitisen lista oikein on?

"Maan turvallisuudelle ei ole eduks,i että korkeissa viroissa voi täällä olla henkilöitä, jotka tekivät palveluja Stasille ja KGB:lle."

Joitain maanpettureita on ollut, mutta ei korkeissa viroissa. Yhteydenpito viran puolesta ei ole rikollista.

"Venäjähän voi kiristää heitä esim. vastustamaan Suomen Nato-jäsenyyttä. Uhkaamalla muuten paljastaa heidän KGB ja Stasi yhteytensä."

Sellaisia ei sisi ole ollut tuossa mielessä.

"Tiitisen listalla olevat nimet on siis kerrottava kansalle. Ja tehtävä perusteellinen selvitys ketkä suomalaiset olivat KGB:n ja Stasin agentteja."

Lista ja siihen liittyvä aineisto pidetään salassa, koska sen julkistaminen voisi vaikeuttaa yhteistyötä muiden tiedustelupalvelujen kansa.

"Tarja Halonen muistaakseni kuitenkin sanoi ettei niitä aikoja tarvitse tutkia."

Tietenkin voi tutkia, mutta ei tiedusteluaineiston avulla. Se pidetään salaisena, koska niin on luovuttajille luvattu-
18452
1Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 18

Vanhimmat

Nato trollien päässä oleva lista.Ei mitään merkitystä tavallisille ihmisille.Yhtä tyhjän kanssa.

Äänestä
  • "Tiitisen+lista"+on+CIA:n+valmistama+suomalaisten+vaikuttajien+tahraamiseen+valmistettu+paperi+jolla+eräässä+vaiheessa+yritettiin+vyöryttää+Suomea+NATOon.+Onkin+parempi+että+sitä+selittävät+ja+tutkivat+yksinomaan+alaa+harrastavat+"Siionin+Viisaat".++NATOn+kannatus+kun+sekulaarissa+Nyky-Suomessa+on+tämä+1,5%+,+naurunalaiseksi+joutuminen+voisi+vahingoittaa+uskovaisten+mielenterveyttä.

    Äänestä

  • lähinnä länsisaksalaisesta tiedusteluaineistosta, joka on aikanaan annettu luottamuksellisesti.

    Mukana on niiden henkilöiden nimiä, jotka viran puolesta olivat yhteyksissä Itä-Saksan viranomaisiin ja ehkä Stasiinkin.

    Mikään vakoilijoiden nimilista ei ole kyseessä.

    Äänestä

"Venäjähän voi kiristää heitä esim. vastustamaan Suomen Nato-jäsenyyttä. Uhkaamalla muuten paljastaa heidän KGB ja Stasi yhteytensä."

Sellaisia ei sisi ole ollut tuossa mielessä.

Ethän sinä tiedä mitä nimiä Tiitisen listalla on. Listan nimien paljastaminen voisi käynnistää laajemmat tutkimukset suomalaisten KGB ja Stasi yhteyksistä.

Vyyhden pää olisi ikäänkuin saatu auki.

2Äänestä

"Joitain maanpettureita on ollut, mutta ei korkeissa viroissa"

Odota ensin Tiitisen listan paljastusta ennenkuin lausut mitään varmaa asiasta.

2Äänestä

https://yle.fi/uutiset/3-5525910

Hufvudstadsbladetin käsiinsä saamien asiakirjojen mukaan SAK:n viestintäjohtaja Riitta Juntunen on ollut Stasin vakooja

HBL:n mukaan Juntunen hankki Stasille yhteensä seitsemän kansiota, joissa oli 940 sivua. Hän sai tiedoista korvauksen, joka oli 70 000 silloista Saksan markkaa.

HBL kertoo saaneensa käsiinsä raportteja, jotka paljastavat Juntusen olleen ahkera vakooja. Materiaalista löytyy sopimus, jonka mukaan hän on työskennellyt vapaaehtoisesti Stasille ja lupaa, ettei koskaan paljasta salaisia tietojaan kolmansille osapuolille.

Juntunen ei suostu vastaamaan asiaa koskeviin kysymyksiin.

http://www.suomensotilas.fi/tiedusteluspesiaalimme-jalkipyykki-suurin-osa-poliitikoista-ja-tutkijoista-vaikenee/

Kuten artikkeleissa on tuotu esiin, ns. Rosenholz-aineistossa on ainakin yksi presidentti Tarja Halosen kampanjassa toiminut henkilö, Riitta Juntunen eli “KATI”.

Vuosituhannen alussa Suomea hallinneen sosialidemokraattisen värisuoran – Sorsan entisten avustajien Halosen, Lipposen ja Nevalan sekä Tuomiojan – hallitessa asian käsittelyn kannalta keskeisiä tehtäviä jätettiin värväysasiakirjan allekirjoittaneen SAK:n palveluksessa työskennelleen rouvan tapaus huomiotta. Heinäluoman siirryttyä eduskuntaan Juntunen sai hänen entisen työpaikkansa liitossa.

Äänestä

Kyllä tämä suomettumisen mätäpaise pitäisi vihdoinkin avata. Alkuna sille olisi Tiitisen listan nimien kertominen.

1Äänestä

Sitten 50v kuluttua vaaditaan amerikan nuoliskelijoiden listaa julkaistavaksi.

Äänestä

Ajatelkaa kuinka Seppo Tiitinen on kenties pystynyt kiristämään kyseisiä listallaolijoita /puolueita.Supon johtajasta eläkkeelle ja yhtäkkiä eduskunnan pääsihteeri . Onko mahdollista , että listan avulla hän on edennyt urallaan . Tätä ei mielestäni kukaan ei ole ajatellut .Miksi juuri hänet valittiin eduskunnanpääsihteeriksi ? Jos listalla on esim. Erkki Tuomioja , Halonen , Tiitisen kiristys olisi ollut mahdollista .

Äänestä
  • Pitäisi julkistaa, mutta silloin nykyisen Kepun ja Demareiden kannatus romahtaisi ja he laittavat hanttiin, vasemmiston kannat ja teot tiedetään jo ennestään.

    1Äänestä

Historian penkominen pitää tehdä samassa aikajärjestyksessä, kuin historian tapahtumatkin ovat edenneet.

1918 - tapahtumista pitää vielä tutkia saksalaisten miehittäjien osuus punaisten kansanmurhaan.

Suomalaisten miehitysjoukkojen jatkosodassa tekemät sotarikokset Itä-Karjalan vallatuilla alueilla kaipaavat setvimistä.

Suomalaisten SS-miesten osuus SS-Wiking-pataljoonan osuus natsien holocaustiin pitää selvittää!

Kunhan ensin näistä asioista saadaan selvyys, voidaan Tiitisen listakin avata.
Pahoin pelkään, että ensin mainittuja asioita selvittettäessä Tiitisen listankin henkilöt purevat horsmaa juurista päin.

Äänestä
  • ''1918 - tapahtumista pitää vielä tutkia saksalaisten miehittäjien osuus punaisten kansanmurhaan''
    Oikaistaan vähän selviä väärinkäsityksiä.
    Ensinnäkin saksalaiset tulivat puolustamaan Suomen laillista esivaltaa ja heitä oli joitain tuhansia, sen sijaan miehitysjoukkoja olivat ne 100 000 venäläistä rosvoa joista osa riehui punikkien paskasakin mukana pahanteossa.

    Eikä mitään kansanmurhaa ollut edes tarjolla, paitsi punikkien rosvojoukon taholta joiden syytä koko kapina oli.
    Kaukana se oli kansanmurhasta kun tuomioita sodan jälkeen jaettiin, sitä rosvot saivat mitä olivat tilanneetkin.
    Eihän tuossa koskaan ole mitään epäselvää ollutkaan.

    1Äänestä

Olen ymmärtänyt niin, että Tiitistä ei valittu vaan hän sai itse valita minkä viran haluaa vastineeksi vaitiolosta. Siitä on helppo päätellä keiden oli syytä pelätä listan paljastumista ja miksi ”löydettiin” sopiva syntipukki joka vuodettiin lehdistölle. Sitten aloitettiin kallis ja pitkä sumutus-oikeudenkäynti ja julkisuuskampanja valittua syntipukkia, Alpo Rusia vastaan.
Koko maasta löytyi vain yksi mies, Olli Rehn joka uskalsi sanoa, että koko ajojahti on hämäystä ja kohdistettu väärään mieheen.
Tiitisen listan julkisuutta ovat vaatineet mm. Mauno Koivisto ja Martti Ahtisaari (hämäysmielessä?)

Äänestä
  • Tiitinen valittiin eduskunnan pääsihteeriksi aivan normaalilla tavalla.

    Rusin jahtaaminen oli Supon virhe.

    Listan salaaminen johtuu sen sisältämästä aineistosta. Ei nimistä. Se on luottamuksellista tietoa.

    1Äänestä

Olisikohan Tarja ja Erkki listalla koska niin salaillaan

Äänestä

Ja jos jää aikaa noilta tutkimuksilta niin myös Pekka Päivärinnan tapaus on hutkittava!
Tönikö sitä Svedut vai tönikö Pekka, tää nyt on vähän pimennossa ollu juttu.
Ei selvinny vaikka Turhapuron elokuvan katsoin!

Äänestä

Listasta löytyvät kaikki naton kannattajien "tiitien" pituudet, tulosten tähden listaa ei tulla koskaan julkaisemaan.
Kaikki jäivät alle 7cm!
Muutama nainen oli mukana, kommentilla "väljät oli värkit".

Äänestä

Kommentoi aloitusta


Upseerismies kirjoitti:

"Maan turvallisuudelle ei ole eduks,i että korkeissa viroissa voi täällä olla henkilöitä, jotka tekivät palveluja Stasille ja KGB:lle."

Joitain maanpettureita on ollut, mutta ei korkeissa viroissa. Yhteydenpito viran puolesta ei ole rikollista.

"Venäjähän voi kiristää heitä esim. vastustamaan Suomen Nato-jäsenyyttä. Uhkaamalla muuten paljastaa heidän KGB ja Stasi yhteytensä."

Sellaisia ei sisi ole ollut tuossa mielessä.

"Tiitisen listalla olevat nimet on siis kerrottava kansalle. Ja tehtävä perusteellinen selvitys ketkä suomalaiset olivat KGB:n ja Stasin agentteja."

Lista ja siihen liittyvä aineisto pidetään salassa, koska sen julkistaminen voisi vaikeuttaa yhteistyötä muiden tiedustelupalvelujen kansa.

"Tarja Halonen muistaakseni kuitenkin sanoi ettei niitä aikoja tarvitse tutkia."

Tietenkin voi tutkia, mutta ei tiedusteluaineiston avulla. Se pidetään salaisena, koska niin on luovuttajille luvattu-

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu