millä tavalla halvin känni suhteessa prosentteihin

ironfist777

onko se halvin että ostaa aina tarjouksessa olevan 24 paketin kaljaa vai tuleeko vielä halvemmaksi joku alkon juoma suhteessa paljon on prosentteja juomassa vastaan hinta? tietäskö kukaa täällä?

7

4827

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Pakkauskoko ei saa vaikuttaa alkoholijuoman yksittäishintaan, joten ei ole pakko ostaa koko salkkua kaljaa, ainakaan hinnan vuoksi.

      Ennen, hyvään Wanhaan aikaan pulsut joivat myös halvimpia vahvoja viinejä, mutta tuo aika on kai jäänyt kultaisten muistojen joukkoon. Ei ole enää Sorbusta, Vinettoa ja taitavat niiden vakavat juojatkin olla jo haudassa.

    • Lone.Star

      Hanki viinikitti jaita se kaymaan. Maistuu karmealle, mutta saa kannin halvalla.

      Parempaa saa kun kayttaa oikeita marjoja. Yleensa kotiviinia tehdaankin syksylla. Se on hieno harrastus ja sita voi tarjota myos lahjaksi. Tassa kotiivinin teossa pitaa olla suunnitelmallinen ja sailoa pullot kunnolla viileaan ja valottomaan tiilaan. Ei kannata koskaan ji=uoda koko vuosikertaa pois vaan jattaa joitain pulloja seuraaviin vuosiin. Se on sitten hauskaa nauttia myohemmin.

      En ole seurannut Viron hintakehtitysta, mutta muutta kun viimeksi asuin Suomessa niin halvinta oli hakea viinakset Virosta vaikka asui Keski-Suomessa. Kalleinta oli ajaa Helsinkiin, mutta kun ottaa 3 muuta henkea mukaan ja ottaa jonkun hitaan bilelaivan niin hytin saa halvimmalla.

    • Latvia.liian.kaukana

      Siis niin että puhutaanko Alkon tuotteista, kaikista Suomessa laillisesti saatavista vai myös Virossa myytävistä.

    • Mirhaa

      Marabello pullo ykkösellä nassuun. Sillä pitäis lähteä kovin jano. Maksanee jotain 9e
      Jos on Marabello päässy loppuu, niin Gambinaa.

      Keskikaljan lipittäminen taitais tulla vinkkuhinnaltaan halvemmaksi, mutta hieman on vaikeata vetää ykkösellä 10 pulloa kaljaa, mikäli viinannosteen fiilistä kaipaa.

    • Näääin

      Marabello hinta per pros on halvin. sit tietty kilju.... vettä sokeria ja Pikahiivaa....15pros ja alta euron Litra. Mitä enemmän juot sitä vittumaisempaa elämää saat.

    • Tsepu

      Ostoalkoholeista (Suomessa) halvinta (euroa/alkoholilitra) lienee kuitenkin halvimmat väkevät. On sitten asia erikseen, mikä imeytyy nopeiten tai kolahtaa parhaiten ja siinä parhaiten taitavat pärjätä viinit ja vahvat oluet ellei (huurujen) hengittämistä (esim. skumppa) tai hengenvaarallisia tapoja huomioida.

    • llllllkkkkkkk

      ykkösolut taitaa olla. ainakin veroja vähiten suhteessa etanoliin

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Minkähän takia ns. persuille ei tunnu työ maistuvan?

      Vaikuttavat olevan joutoväkeä syystä tai toisesta  – työttömiä tai työeläkeloisia. Muiden rahoilla pötköttelevää väkeä,
      Maailman menoa
      25
      2124
    2. Suomen veroaste 5 %-yks liian matala

      Palauttamalla kokonaisveroaste 1990-luvun tasolle saadaan hyvinvointivaltion palvelut rahoitettua ilman velan ottoa.
      Maailman menoa
      92
      1945
    3. Kolme neljästä suomalaisesta kannattaa miljonääriveroa

      Kertoo vasemmistoliiton teettämä kysely. Veron ulkopuolelle jätettäisiin asunto. "Puolet vastaajista oli sitä mieltä, e
      Maailman menoa
      88
      1921
    4. MTV: Harvinainen haastattelu! Vappu Pimiä kommentoi vihdoinkin uutta TTK-juontajaa

      TTK-juontajaspekuloinnit käyvät edelleen kuumana. Kenet sinä haluaisit uudeksi TTK-juontajaksi? Kommentoi alle! Lue,
      Suomalaiset julkkikset
      13
      1623
    5. Olit ihan

      Kiihkona silloin. Sen näki ja lähes tunsi. Ei tainnut olla kaukana et olisit vetänyt lähellesi jos siihen olisi hetki tu
      Ikävä
      24
      1487
    6. Evoluutioon ja alkuräjähdykseen uskominen vaatii todella vahvaa uskoa

      Että tyhjästä syntyi ja kehittyi kaikki se mitä näemme ympärillämme.
      Luterilaisuus
      488
      1486
    7. Yleveron tuotto siirrettävä S-ryhmälle

      Yleisradio on mukana kansanmurhassa. Tuollaista ei voi tukea verovaroin. S-ryhmä on ainoa selkärankainen iso toimija S
      Maailman menoa
      1
      1474
    8. Mikä ihme teitä lieksalaisia tuossa

      p*rs*reiässä niin kiinnostelee? Että siitä pitää päntönnään huutaa?
      Lieksa
      48
      1277
    9. Mistä juttelit viimeisen kerran

      Mistä juttelitte viimeisen kerran ikävöinnin kohteen kanssa? Irl tai viesteillä.
      Ikävä
      73
      1154
    10. Kemet lomautukset

      Onkohan tuo oikein lain mukaista toimintaa jatkaa jo lomautettuina olevien uudelleen lomautusta yhdenvertaisuuden ja tas
      Suomussalmi
      35
      1149
    Aihe