millä tavalla halvin känni suhteessa prosentteihin

ironfist777

onko se halvin että ostaa aina tarjouksessa olevan 24 paketin kaljaa vai tuleeko vielä halvemmaksi joku alkon juoma suhteessa paljon on prosentteja juomassa vastaan hinta? tietäskö kukaa täällä?

7

4836

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Pakkauskoko ei saa vaikuttaa alkoholijuoman yksittäishintaan, joten ei ole pakko ostaa koko salkkua kaljaa, ainakaan hinnan vuoksi.

      Ennen, hyvään Wanhaan aikaan pulsut joivat myös halvimpia vahvoja viinejä, mutta tuo aika on kai jäänyt kultaisten muistojen joukkoon. Ei ole enää Sorbusta, Vinettoa ja taitavat niiden vakavat juojatkin olla jo haudassa.

    • Lone.Star

      Hanki viinikitti jaita se kaymaan. Maistuu karmealle, mutta saa kannin halvalla.

      Parempaa saa kun kayttaa oikeita marjoja. Yleensa kotiviinia tehdaankin syksylla. Se on hieno harrastus ja sita voi tarjota myos lahjaksi. Tassa kotiivinin teossa pitaa olla suunnitelmallinen ja sailoa pullot kunnolla viileaan ja valottomaan tiilaan. Ei kannata koskaan ji=uoda koko vuosikertaa pois vaan jattaa joitain pulloja seuraaviin vuosiin. Se on sitten hauskaa nauttia myohemmin.

      En ole seurannut Viron hintakehtitysta, mutta muutta kun viimeksi asuin Suomessa niin halvinta oli hakea viinakset Virosta vaikka asui Keski-Suomessa. Kalleinta oli ajaa Helsinkiin, mutta kun ottaa 3 muuta henkea mukaan ja ottaa jonkun hitaan bilelaivan niin hytin saa halvimmalla.

    • Latvia.liian.kaukana

      Siis niin että puhutaanko Alkon tuotteista, kaikista Suomessa laillisesti saatavista vai myös Virossa myytävistä.

    • Mirhaa

      Marabello pullo ykkösellä nassuun. Sillä pitäis lähteä kovin jano. Maksanee jotain 9e
      Jos on Marabello päässy loppuu, niin Gambinaa.

      Keskikaljan lipittäminen taitais tulla vinkkuhinnaltaan halvemmaksi, mutta hieman on vaikeata vetää ykkösellä 10 pulloa kaljaa, mikäli viinannosteen fiilistä kaipaa.

    • Näääin

      Marabello hinta per pros on halvin. sit tietty kilju.... vettä sokeria ja Pikahiivaa....15pros ja alta euron Litra. Mitä enemmän juot sitä vittumaisempaa elämää saat.

    • Tsepu

      Ostoalkoholeista (Suomessa) halvinta (euroa/alkoholilitra) lienee kuitenkin halvimmat väkevät. On sitten asia erikseen, mikä imeytyy nopeiten tai kolahtaa parhaiten ja siinä parhaiten taitavat pärjätä viinit ja vahvat oluet ellei (huurujen) hengittämistä (esim. skumppa) tai hengenvaarallisia tapoja huomioida.

    • llllllkkkkkkk

      ykkösolut taitaa olla. ainakin veroja vähiten suhteessa etanoliin

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. 20v on otettu kiinni

      Tulipalo oli sytytetty joten murhasiko ex omat lapsensa ja heidän Äidin. Tuskin sitä kukaan ohikulkijakaan sytytti.
      Savonlinna
      336
      11534
    2. Suomessa on ollut suurtyöttömyyttä ennenkin, ja lääkäriin pääsee nykyäänkin

      Täällähän oli jonkun sekopään(vas.) juttu, että ennen ei ollut työttömyyttä ja lääkäriin pääsi. Siihen alkoi tietysti ko
      Maailman menoa
      38
      3507
    3. Mitä meidän välillä

      Tapahtuu lopulta?
      Ikävä
      79
      3067
    4. IL - Auerin lapsia oli houkuteltu rahalla Annelin puolelle?

      16:12 Outoja väitteitä Sijaisäidin mukaan Auerin lapsia koetettiin houkutella nettipalstoilla muuttamaan kertomuksiaan
      Maailman menoa
      103
      2805
    5. 92
      2676
    6. S-kaupoissa on nykyään ihanaa käydä

      Kun niissä ei enää käy satuolentoihin uskovat hihhuIit eivätkä persut. Asiakaskunta on huomattavasti siistiytynyt muutam
      Maailman menoa
      50
      2495
    7. Savonlinan perhesurma, epäilty mies romani, äiti kantaväestöä

      https://www.is.fi/kotimaa/art-2000011676508.html Savonlinnan seudun romaniyhdistyksestä kerrottiin lauantaina IS:lle, e
      Maailman menoa
      158
      2419
    8. Savonlinnan murhapolttaja romani

      Ainakin IS kertoo. Arvasin heti ettei ole normi valkolainen suomalainen.
      Maailman menoa
      275
      2304
    9. Ei me taideta

      Pystyä kokonaan olemaan erossa.
      Ikävä
      45
      1491
    10. Kun aika on oikea niin

      Tupsahdat uudelleen tai löydän edes melkein yhtä ihanan ja joudun tyytymään... Suukko poskelles. 😘 Viattomasti vain.. �
      Ikävä
      14
      1460
    Aihe