Suomen77779

Päättäjät vetää kiroukset suomen ylle.
Suomi vie opetusta palestiinaan, eikä puutu mitä siellä opetetaan. Tässä linkissä lisää. http://www.tv7.fi/vod/player/59650/

13

274

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Jobinpostia

      4Moos.14:16 Koska Herra ei kyvennyt viemään tätä kansaa siihen maahan, jonka hän oli heille valalla vannoen luvannut, tappoi hän heidät erämaahan. Näin Jumala hoitaa virheensä.

      • Konteksti_

        Näinhän siinä lukee ja tällä tavalla kontekstista irrotettuna tuosta saa aivan eri käsityksen kuin siinä kontekstissa, josta se on revitty irti. Annoit esimerkin siitä, kuinka "luetaan kui piti Raamattua".


    • Ei nuo TV7:n sekopäitten höpinät ketään kiinnosta. Pitkähkön mainosajankin saa sieltä viidelläkympillä (50 €), mikä kertoo "sapienti sat".

    • Kirjakääröt

      Gal.3:10 Biblia (1776). Sillä niin monta, jotka lain töissä riippuvat, ovat kirouksen alla, sillä kirjoitettu on: kirottu olkoon jokainen, joka ei pysy kaikissa mitä lakiraamatussa kirjoitettu on, että hän niitä tekisi.

    • PetollisuusPaljastuu

      Linkki äärettömän tärkeä! Kuka toimittaisi sen vaikka presidentille asti? Suomihan tukee vihapuheita ja radikalisoitumisia kansalaisten verovaroilla, vai? Kylläkai edes Huhtasaari on tuon kammotuksen saanut nähdä?

      • capiche

        Voi hyvät hyssykät! Miten tämä maa on 100 vuotta pärjännyt, kun ei ole ollut nettikansa neuvomassa? Tottakai presidentti tästä vanhasta tapauksesta aikanaan tiesi. TV7 on tässä nyt myöhäisherännäinen, sillä asia oli aikanaan laajasti julkisuudessa.


      • capiche
        capiche kirjoitti:

        Voi hyvät hyssykät! Miten tämä maa on 100 vuotta pärjännyt, kun ei ole ollut nettikansa neuvomassa? Tottakai presidentti tästä vanhasta tapauksesta aikanaan tiesi. TV7 on tässä nyt myöhäisherännäinen, sillä asia oli aikanaan laajasti julkisuudessa.

        Tämä tapaus on siis vuodelta 2001. Siitä annettiin eduskunnalle selvitys, joka löytyy googlettamalla. Siinä todettiin mm. näin:

        "Ulkoasiainministeriön edustajat ovat keskustelleet oppikirjojen sisällöstä myös palestiinalaisviranomaisten kanssa. Helmikuussa 2001 asia oli esillä varaopetusministerin kanssa, jolloin tuotiin selkeästi esille, että Suomen tuella painetut kirjat eivät saa sisältää juutalaisvastaisia tai väkivaltaan yllyttäviä kannanottoja. Asiasta on yhteisymmärrys palestiinalaishallinnon kanssa."


      • ValheenKaikellaVoimalla

        Juu. Hyssykät vaan sinnekin. Kirjoitin tästä asiasta uutisointia, jo silloin. Lehteen joka ei nähnyt hyväksi julkaista. Ehkä on ollut nettikansaa hereillä jo silloin, ja rukoukset siivittäneet tietoa. Mutta tv7 rämpii suossa, välittää vaan harhaoppeja joitain poikkeuksia lukuunottamatta. Hyvä että tuollainen uutisointi tuotu nettikansalle (kuten sinulle capiche) nähdä ja muistaakin...tilanne ei ole muuksi muuttunut!


      • capiche
        ValheenKaikellaVoimalla kirjoitti:

        Juu. Hyssykät vaan sinnekin. Kirjoitin tästä asiasta uutisointia, jo silloin. Lehteen joka ei nähnyt hyväksi julkaista. Ehkä on ollut nettikansaa hereillä jo silloin, ja rukoukset siivittäneet tietoa. Mutta tv7 rämpii suossa, välittää vaan harhaoppeja joitain poikkeuksia lukuunottamatta. Hyvä että tuollainen uutisointi tuotu nettikansalle (kuten sinulle capiche) nähdä ja muistaakin...tilanne ei ole muuksi muuttunut!

        Onneksi on näissä yhteiskunnallisissa asioissa parempia lähteitä kuin nettipalstat ja TV7. Kuten vaikka alkuperäisiä asiakirjoja.


    • Jobinpostia

      Ps.103:10 Ei hän tee meille syntiemme mukaan, eikä kosta meille pahain tekojemme mukaan. Jes.47:3 Biblia (1776). Että sinun häpys ilmoitetuksi, ja sinun riettautes nähdyksi tulis. Minä kostan, ja ei yksikään ihminen pidä rukouksellansa minua siitä estämän.

    • capiche

      Suomi tukee kaikkien palestiinalaislasten oikeutta saada perusopetusta. Sillä kouluttamaton ja näköalaton palestiinalaisnuoriso on vaaraksi alueen - ja ennen pitkää Euroopankin - turvallisuudelle.

      Koulukirjoihin kohdistunut kritiikki on vanha juttu. Sitä on tutkittu ja asiaan puututtu. Ongelmat keskittyivät ilmeisesit pariin vanhaan Egyptistä ja Jordaniasta hankittuun kirjaan. Palestiinalaisille ilmoitettiin, että sen tyylinen teksti ei ole hyväksyttävää Suomen rahoittamissa kirjahankinnoissa. Asiasta tehtiin aikanaan myös eduskunta kysely ja siihen annettiin kirjallinen selvitys.

      Suomen valtiohan ei tee kyt-hankkeita itse, vaan toimii rahoittajana. Hankkeet toteuttaa yleensä joku kansainvälinen- tai kansalaisjärjestö. Toki hankkeita valvotaan ja tarkastetaan, erityisesti talouden osalta. Mutta esim. kaikkien oppikirjojen läpikahlaaminen tai opetuksen seuraaminen on on mahdotonta jo kieliongelmienkin vuoksi. Ja sen vuoksi ongelmat voivat paljastua joskus jälkikäteen.

      Kansainvälisissä hankkeissahan on aina ongelmia, eikä länsimainen mielikuvistus aina riitä niiden ennakoimiseen. Vuosikymmenten mittaan oppii paljon, mutta yllätyksiä tulee eri kulttuureissa silti.

    • Eikiitosjeesus

      Vain uskovaiset langettavat kirouksia, onneksi niillä on merkitystä vain heille itselleen sillä jumalia ei ole.

    • Jobinpostia

      Job.22:30 Hän pelastaa senkin, joka ei ole viaton; sinun kätesi puhtauden tähden hän pelastuu.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Kaipaamasi miehen nimi?

      Ja maakunta tai kaupunki?
      Ikävä
      31
      5992
    2. Olit ihan

      Kiihkona silloin. Sen näki ja lähes tunsi. Ei tainnut olla kaukana et olisit vetänyt lähellesi jos siihen olisi hetki tu
      Ikävä
      33
      3623
    3. Oletko keskustellut kaivatustasi muiden

      Kanssa lähiaikoina? Jos, onko keskustelu ollut positiivista tai negatiivista? Vaikuttaako keskustelut mielipiteeseesi ka
      Ikävä
      53
      3562
    4. Ennen ei ollut persuja ja työttömyyttä, lääkäriinkin pääsi

      Ennen oli kaikilla töitä Kauppiaille kelpasi kun saivat voittoa Yritystukia ei ollut Lääkäriin pääsi kaikki haluklaat Nu
      Maailman menoa
      26
      3417
    5. Trump huonommassa kunnossa kuin Usasta virallisesti sanotaan?

      "Terveys on vakaa mutta ei normaali".Uskallan melkein sanoa,että Trumpin terveydentilaa kaunistellaan.Myös se että se nu
      Maailman menoa
      124
      3026
    6. Kyllä on Vasemmistoliitosta Koskelan johdolla tullut todellinen ääripuolue

      se on niin tulipunainen kuin olla voi, ja selvästi haluaa jatkuvasti eripuraa, ja repiä kansaa kahtia. Siinä on jo vuod
      Maailman menoa
      32
      2727
    7. Millaista läheisyyttä

      Toivoisit ikävästi kohteesi kanssa?
      Ikävä
      45
      2525
    8. Antifasismi - mitä se on?

      Se on äärivasemmistolaista anarkistista toimintaa joka käyttää fasisminvastaisuutta keppihevosena oikeuttaakseen toimint
      Maailman menoa
      22
      2419
    9. Suomen veroaste 5 %-yks liian matala

      Palauttamalla kokonaisveroaste 1990-luvun tasolle saadaan hyvinvointivaltion palvelut rahoitettua ilman velan ottoa.
      Maailman menoa
      121
      2392
    10. MTV: Harvinainen haastattelu! Vappu Pimiä kommentoi vihdoinkin uutta TTK-juontajaa

      TTK-juontajaspekuloinnit käyvät edelleen kuumana. Kenet sinä haluaisit uudeksi TTK-juontajaksi? Kommentoi alle! Lue,
      Suomalaiset julkkikset
      14
      2215
    Aihe