Mikähän on syy, että JIK:n uuden johtajan haussa on korkeakoulututkintovaatimus rajoitettu ylempään TIEDEkorkeakoulututkintoon!? Rajaa monta hyvää ylemmän AMK-tutkinnon omaavaa hakijaa pois!!! Ei se teoreettisuus vaan kova kokemus ja osaaminen.
JIK:n johtajan haku
9
420
Vastaukset
- harjaTalonen
Niinhän ne alikoulutetut väittää.
- Luuta
Ei tainnut harjaTalonen taaskaan tyypillisesti ymmärtää aloittajan pointtia.
" Palvelemme 35 000 asukkaan väestöpohjaa, ja JIK ky:ssä työskentelee yli 1000 terveydenhuollon ja hoivapalveluiden ammattilaista ja kokonaismenot ovat 85 miljoonaa euroa."
Ei tuollaista johtajan toimea hoideta mutu-pohjalta!
" Edellytämme johtamiskokemusta ja arvostamme talousasioiden hallintaa, terveydenhuolto- ja sosiaalialan tuntemusta, muutosjohtamiskykyä sekä kokonaisnäkemystä sosiaali- ja terveydenhuoltoalan palvelutuotannon ohjaamisesta ja kehittämisestä. "
Mistäpä alemman korkeakoulututkinnon suorittanut olisi saanut vaadittavan kokemuksen?
🤔- YlempiAMK
Ylempi AMK-tutkinto ei ole alempi korkeakoulututkinto vaan ylempi korkeakoulututkinto...perehtykää ja opiskelkaa ennen kuin kommentoitte viisauksissanne.
- faktat
Ylempi ammattikorkeakoulututkinto on ammattikorkeakouluista saatava Bolognan prosessin mukainen toisen syklin tutkinto, joka on edeltävistä opinnoista riippuen 60–90 opintopisteen laajuinen (kandidaatin 180 op:lla hakiessa vaaditaan tosin siltaopintoja) niin, että kokonaiskertymä valmistuessa on 300 op. Se tuottaa saman kelpoisuuden julkisiin virkoihin ja toimiin kuin ylempi korkeakoulututkinto. Ylemmät ammattikorkeakoulututkinnot ovat ylempiä korkeakoulututkintoja (Ammattikorkeakoululaki 932/2014 11 §).
- YlempiAMK
Tässä JIK:n tapauksessa on vain jostain syystä rajattu pois tuolla TIEDE-sanalla ylempi AMK-tutkinto. Olisko ehdokas jo valmiina?
- Hallintopesialisti
Lääkärinkoulutukseen ei kuulu hallinto-ja talousasioita . Iso organisaatio vaatii kovaa hallintojohtajaa
- KokenutKurikasta
Ei noita asioita koulunpenkillä opita. Vaateena voisi paremminkin olla tuollaiseen tehtävään vaikka minimi johtajakokemus vuosissa (esim. 10-15v) ja lisäksi riittävän isojen eurojen ja henkilöstömäärän johtaminen. Ja jäähän valiysijoille se viimeinen sanansa, tällä tavoin rajaamalla vain heikentävät ehdokasporukkaa.
- Käytäntöopettaa
Ja näinhän siinä sitten kävi...ei ole laaja-alaisen sote-kokemuksen osaajia NELJÄN hakijan joukossa.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Työeläkeloisinta Suomen suurin talousongelma
Työeläkeloisinta maksaa vuodessa lähes 40 miljardia euroa, josta reilut 28 miljardia on pois palkansaajien ostovoimasta.3043011Veroaste on Suomessa viitisen prosenttiyksikköä liian matala
Veropohjaa on rapautettu käytännössä koko kulunut vuosituhat, jonka vuoksi valtion menoja on jouduttu rahoittamaan velka612343Israel euroviisujen 2.
Israel sai taas eniten yleisöääniä. Suomesta täydet 12 pistettä, poliittinen ”ammattiraati” antoi 0 pistettä. Hyvä Is3482027- 1181794
Euroviisut ei enää niin musiikkikilpailu?
Kappaleiden taso ei enää ole mikä sijoituksen ratkaisee.Eikö kukaan ihmettele että Israel pärjää lähes joka vuosi kisois1261719Mun mielestäni on tosi loukkaavaa
Nainen, että luulet palatan typeriä, sekavia ja ilkeitä viestejä mun kirjoittamiksi. Mä en ole katkera, epätoivoinen, ra2121385- 651347
- 661337
- 681263
Rakas nainen ymmärsin
Että minun pitää pitää kiinni sinusta. Haluan, että sä olet onnellinen. Olet mulle se oikea ja mä sulle. Rakastan Sua yl781223