Mikähän on syy, että JIK:n uuden johtajan haussa on korkeakoulututkintovaatimus rajoitettu ylempään TIEDEkorkeakoulututkintoon!? Rajaa monta hyvää ylemmän AMK-tutkinnon omaavaa hakijaa pois!!! Ei se teoreettisuus vaan kova kokemus ja osaaminen.
JIK:n johtajan haku
YlempiAMKtutkinto
9425
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 9
Vanhimmat
Niinhän ne alikoulutetut väittää.
Ei tainnut harjaTalonen taaskaan tyypillisesti ymmärtää aloittajan pointtia.
" Palvelemme 35 000 asukkaan väestöpohjaa, ja JIK ky:ssä työskentelee yli 1000 terveydenhuollon ja hoivapalveluiden ammattilaista ja kokonaismenot ovat 85 miljoonaa euroa."
Ei tuollaista johtajan toimea hoideta mutu-pohjalta!
" Edellytämme johtamiskokemusta ja arvostamme talousasioiden hallintaa, terveydenhuolto- ja sosiaalialan tuntemusta, muutosjohtamiskykyä sekä kokonaisnäkemystä sosiaali- ja terveydenhuoltoalan palvelutuotannon ohjaamisesta ja kehittämisestä. "
Mistäpä alemman korkeakoulututkinnon suorittanut olisi saanut vaadittavan kokemuksen?
🤔
Ylempi AMK-tutkinto ei ole alempi korkeakoulututkinto vaan ylempi korkeakoulututkinto...perehtykää ja opiskelkaa ennen kuin kommentoitte viisauksissanne.
Ylempi ammattikorkeakoulututkinto on ammattikorkeakouluista saatava Bolognan prosessin mukainen toisen syklin tutkinto, joka on edeltävistä opinnoista riippuen 60–90 opintopisteen laajuinen (kandidaatin 180 op:lla hakiessa vaaditaan tosin siltaopintoja) niin, että kokonaiskertymä valmistuessa on 300 op. Se tuottaa saman kelpoisuuden julkisiin virkoihin ja toimiin kuin ylempi korkeakoulututkinto. Ylemmät ammattikorkeakoulututkinnot ovat ylempiä korkeakoulututkintoja (Ammattikorkeakoululaki 932/2014 11 §).
Tässä JIK:n tapauksessa on vain jostain syystä rajattu pois tuolla TIEDE-sanalla ylempi AMK-tutkinto. Olisko ehdokas jo valmiina?
Lääkärinkoulutukseen ei kuulu hallinto-ja talousasioita . Iso organisaatio vaatii kovaa hallintojohtajaa
Ei noita asioita koulunpenkillä opita. Vaateena voisi paremminkin olla tuollaiseen tehtävään vaikka minimi johtajakokemus vuosissa (esim. 10-15v) ja lisäksi riittävän isojen eurojen ja henkilöstömäärän johtaminen. Ja jäähän valiysijoille se viimeinen sanansa, tällä tavoin rajaamalla vain heikentävät ehdokasporukkaa.
Ja näinhän siinä sitten kävi...ei ole laaja-alaisen sote-kokemuksen osaajia NELJÄN hakijan joukossa.