Uskaltaako paljon syödä humuspitoisten järvien kaloja? Elohopealla on peloteltu kovasti. Mut kai ennenkin on järvissä humusta ollu ja kaloja syöty. Vai sieltäkö se Suomalaisten hulluus on peräsin kun elohopiaa kerääntyy aivoihin?
tummien vesien kasvatit..kalat
8
224
Vastaukset
- Freddy.Mustakone
Kunhan ei syö liikaa isoja petokaloja niin antaa mennä vaan. Elohopeaprobleema johtuu lähinnä soiden ojittamisesta. Ilmeisesti turpeeseen on aikojen saatossa kertynyt elohopeaa, joka sitten valuu soilta vesien myötä järviin.
Sitten niksi: pakastamalla kalat pää alaspäin niissä oleva elhopea vetäytyy kalan päähän (vrt. lämpömittari). Sitten vaan käyttöönottaessa kalalta pää pois ja pään toimitus vaikkapa paristonkeräyspisteeseen.- oppikouluihminen
Eikö elohopea sitoudu järvenpohjan sedimentteihin? Vai onko se niin elävää hopeaa että se lilluu sitten järvissä vapaasti kerääntyen kaloihin? Oliko sisuskaluissa, nahassa ja ruodoissa eniten elohopeaa kaloissa?
- partikkeleita
oppikouluihminen kirjoitti:
Eikö elohopea sitoudu järvenpohjan sedimentteihin? Vai onko se niin elävää hopeaa että se lilluu sitten järvissä vapaasti kerääntyen kaloihin? Oliko sisuskaluissa, nahassa ja ruodoissa eniten elohopeaa kaloissa?
Jos vesi on sameaa niin on siinä vedessä muutakin kuin vettä.. nahka nyt kannattaa nylkeä muutenkin, jottei tule kihti.
Lainaus kalastusfoorumilta:
Elohopea on ns. kertyvä raskasmetalli. Eli aina syödessäsi elohopeaa se jää elimistöösi. Elohopeasta et voi saada "myrkytystilaa", vaan ongelmat liittyvät jatkuvaan saantiin ja siihen, että aivoissasi alkaa jossain vaiheessa olla liikaa elohopeaa. Ja nimenomaan, hermostoon kertyvä elohopea aiheuttaa erinäisiä näkyviä ongelmia. PAhimmillaan toki lapsille, joilla hermosto vasta kehittyy.
"Metyylielohopea on haitallinen sikiön ja lapsen kehittyvälle keskushermostolle, ja saattaa aiheuttaa keskittymishäiriöitä, motorisia häiriöitä ja sanallisen muistin heikentymistä. Metyylielohopea-altistuminen on yhdistetty myös kohonneeseen sydän- ja verisuonitautien riskiin."
Elohopea kertyy siis hermostoon, joten jokaiselle lapsena opetettu loru "hullu kuin hattumaakari" -juontaa juurensa elohopeaan. Myös vahusten "katkeroitumisen" epäillään johtuvan raskasmetallien kertymisestä iäkkäille.
Sanonta mad as a hatter (hullu kuin hattumaakari) voi myös juontaa juurensa aikoihin, jolloin elohopeaa käytettiin huopahattujen muotoilussa höyryttämällä. Elohopeajäämät elimistössä aiheuttivat ajan myötä hermostollista vaurioita ja "hullua" käytöstä.
- tonnikalaaaaaa
Tuleeko tonnikalaa syödessä mitään mieleen jos sisältäis jotain ylimääräistä.
- köyhäkalastaa
Kyllä uskaltaa syödä! Isoja petokaloja kannatta hieman vältellä, ettei syö ihan joka päivä.
https://thl.fi/fi/web/ymparistoterveys/ymparistomyrkyt/tarkempaa-tietoa-ymparistomyrkyista/metyylielohopea
Itse syön kalaa kaksi kertaa päivässä, tosin lähinnä silakkaa. - pellettiä
Se on sama mitä tässä maassa syö, kaikessa on jotain ympäristömyrkkyä. Ja kun ei tarkkaan tiedä miten myrkyt on eri eliöissä, pitäisi jättää sitten kaikki syömättä.
Ei liikaa mitään, isojen petokalojen välttelyä, kohtuus ja vaihtelu yleensäkin, kun muutakaan ei voi.
Ajan mittaan kuitenkin ollaan kaikki yhtä täynnä myrkkyjä, joten se taitaa olla vain ajan kysymys kun tulee mitta täyteen.- tummienvesienkalat
Ydintuhoalueillakin eletään ja kasvatetaan ruokaa. Tsernobylin alueellakin mummot kasvattaa paprikat ja tomaatit, olis luullut kaikkien kuolleen tässä reilussa 30 vuodessa!
Tanskassakin kasvattivat kerrostalojen katoilla ruokaa ja se ollut sen kummempaa, kuin joku luomu.
Ja DDT (eli diklooridifenyylitrikloorietaani on kemiallinen yhdiste) oli myös melkoinen puheen aihe aikoinaan. Meidän nurkilla tehtiin 50-luvun lopulla työllisyystöinä kantatietä ja sinne tuotiin monenlaista heeboa hommiin. Osa oli ihan deeguja ja ne osti paikalliselta kyläkaupalta DDT:tä ja pilsneriä, tekivät siitä kunnon tömpsyt ja niin oli nuppi sekaisin. Tiedä, että miten pitkään nää heebot eli, mutta ei ne ihan heti delannu.
Pikkujärvien kalojen syöntikin on terveysvaikutuksiltaan parempi, kuin mitä haittavaikutukset. - nuukuuskunniaan
Mitta tulee jokaiselle aikanaan täyteen, söi tai ei.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Epäily: Oppilas puukotti kolmea Pirkkalan koululla
Tämänhetkisen tiedon mukaan ainakin kolme oppilasta on loukkaantunut puukotuksessa Pirkkalan Vähäjärven koululla. Myös e3238479Jos yhdistät nimikirjaimet
Jos yhdistät sinun ja kaivattusi ensimmäisten nimien alkukirjaimet mitkä nimikirjaimet tulee? Sinun ensin ja sitten häne1056702Jos olisit täällä
Tosin en tiiä miks oisit. (Ja hävettää muutenkin kun ei muka muulla tavoin osaa kertoa tätäkään) Jos jollain pienellä1783850- 863679
- 1703077
Kyllä se taitaa olla nyt näin
Minusta tuntuu et joku lyö nyt kapuloita rattaisiin että meidän välit menisi lopullisesti. Sinä halusit että tämä menee432979- 482972
Mies vinkkinä sulle
Jos pyytäisit kahville tai ihan mihin vaan, niin lähtisin varmasti välittämättä muista412889Odotan että sanot
Sitten siinä että haluaisit vielä jutella kahdestaan kanssani ja sitten kerrot hellästi että sinulla on ollut vaikea san222496Pirkkalan koulussa puukotus, oppilas puukotti kolmea
Ilmeisesti tyttöjä ollut kohteena.1962094