https://www.tekniikkatalous.fi/tekniikka/energia/18-000-kotitaloutta-sai-jo-sahkolaskuunsa-tehomaksun-helen-automatiikka-tai-takka-voivat-auttaa-pienet-kerrostaloasunnot-saastyvat-muutokselta-6703775
koko ajan keksitään uusia maksuja. nuo sivukulut on jo tähänkin asti olleet suurempia kuin itse sähkön hinta.
ja sähköverosta maksetaan vielä arvonlisävero, eli suomi on siis keksinyt veronmaksuveron. nerokasta!
mutta onhan se siis ihan väärin ja perseestä, kun nykyäänkin vielä tavallisilla ihmisillä on varaa asua taloissa. paskemminvointivaltio tekee kaikkensa, että nämä saadaan siirtymään telttoihin. ja ruuaksi pohjois-korean kansallisruokaa keitettyä nurmikkoa.
sähkölaskuun tehomaksu
14
357
Vastaukset
- kaikkea.keksitän
Joskus maksettiin sähköstä. Sitten yö- ja päiväsähköstä. Sitten aloitettin maksamaan sen siirtämisestä, nyt myös tehosta. Seuraavansi tulee loistehomaksu ja sitten maksetaan vielä erikseen ampeereista, volteista, jännitteeestä, elektroni- ja magneettivuosta sekä varmaan kaapelimaksua silloin kun sähköt on kokonaan katkaistu.
Ja jos vihreät pääsisivät päättämään, tulisi vielä veroa veroa päälle. - puhtaanakätöseen
"Helenin mukaan tehomaksulla varaudutaan siihen, että verkossa on tulevaisuudessa yhä enemmän tuuli- ja aurinkosähköä, jonka tuotanto vaihtelee säiden mukaan."
Tehomaksu ilmaiselle ja päästöttömälle sähkölle.- kdlsmsmdmdls
tuulivoima ja aurinkovoima tuottaa parhaiten nättinä kesäpäivänä. ihmiset vaan on niin tyhmiä, että tykkäävät lämmittää kämppiään talvisin, tyynenä pakkasyönä, jolloin aurinko- ja tuulivoima ei tuota mitään.
mutta ei siinä, kylmässäkin kämpässä alkaa kyllä hikoilemaan kun katsoo vaan sähkölaskua! - vihreää.sähköä
kdlsmsmdmdls kirjoitti:
tuulivoima ja aurinkovoima tuottaa parhaiten nättinä kesäpäivänä. ihmiset vaan on niin tyhmiä, että tykkäävät lämmittää kämppiään talvisin, tyynenä pakkasyönä, jolloin aurinko- ja tuulivoima ei tuota mitään.
mutta ei siinä, kylmässäkin kämpässä alkaa kyllä hikoilemaan kun katsoo vaan sähkölaskua!Vihreät ovat saaneet näppinsä energiapolitiikkaan ja jälki on sen näköistä. Äänestäkää vihreitä niin kohta teillä ei ole varaa käyttää sähköä ollenkaan, erilaiset jo nollakulutuksellakin lankeavat maksut tyhjentävät lompakkonne.
Loiseläjiä (siis mm. vihreitä itseään) nuo maksut eivät tietenkään haittaa koska he elävät sossurahalla. Maksamanne maksut käytetään heidän ja heidän matu-suojattiensa elättämiseen.
No kyllä tuota tehokasta maksua jo tulee, kun siirto ja perusmaksut nousevat noin 92 €/vuosi nyt keväällä rintamamiestalon 8000 kWh kulutuksella. Että silleen.
- ehdollinen.ok
Kannatan tuota maksua jos sillä saadaan sähkönhinnoittelu vastaamaan myös kulutusta. Tällä hetkellä sähköä vähän käyttävät subventoivat sähkön suurkuluttajien sähkölaskuja maksamalla käyttämästään sähköstä suhteellisesti enemmän.
Esimerkiksi Caruna nosti pari vuotta sitten sähkönsiirtohintoja pahimmillaan 100 prosenttia. Mitä enemmän kuluttaa, niin sitä pienemmäksi jäi hinnankorotuksen suhteellinen vaikutus. - jxkfkdndndmdld
tähänkin asti on maksettu pääsulakkeen koon mukaan perusmaksua. nyt vaan on keksitty rahastaa tämä toiseen kertaan.
- mahoteksu
Näin on asia. Pääsulake on määrittänyt suurimman mahdollisen tehon liittymälle ja maksu on määrätty sen mukaan.
Nyt kun kulutusta pystytään mittaamaan reaaliaikaisesti niin keksitään mitata hetkellinen yhden tunnin huipputeho joka on sitten perusteena "tehomaksulle".
Miten se sitten kompensoi aurinko- ja tuulivoiman vaihtelua?
Ilmeisesti se onkin vain tekaistu peruste kerätä lisää rahaa jota ehkä(?) käytetään sattumavoiman rasittaman verkon vahvistamiseen.
Kaikki ei näköjään ymmärrä mitä tuo tehomaksu tarkoittaa, "Se määräytyy vuoden suurimman yhden tunnin aikana käytetyn keskitehon mukaan", tarkoittaa suomeksi että jos käytät kaikkia mahdollisia sähkölaitteita yhtäjaksoisesti tunnin ajan niin siitä se muodostuu suuri tehomaksu, eli porkkanana on se ettei käytetä samaan aikaan suuritehoisia laitteita, esimerkiksi kiuasta ja uunia sekä lvv:tä.
Vaatii pientä modifiointia pääkeskuksessa ettei laitteet voi olla samaan aikaan käytössä, jos kiuas on päällä niin ei saa uunia ei lvv:tä, ja sitten eri kombinaatiot.
Yleinen pääsulakekoko omakotitaloissa on 3x25 A, jolloin suurin jatkuva teho on noin 17kW, siihen päästään kiukaan, uunin/hellan ja lvv:n yhtäaikaisella käytöllä.- Herra_sähköinsinööri
Olisi helpompaa kriminalisoida pakkaskautena lämmitys ja valaistus pimeällä.
- kfksmslsmsls
ja edes automatiikkaa ei tarvita. pistää vaan tarpeeksi pienet pääsulakkeet, niin "luonto hoitaa homman". Esimerkiksi kympin sulakkeet rajoittaa tehot jo alle 7 kilowatin.
- maksumaksu
kfksmslsmsls kirjoitti:
ja edes automatiikkaa ei tarvita. pistää vaan tarpeeksi pienet pääsulakkeet, niin "luonto hoitaa homman". Esimerkiksi kympin sulakkeet rajoittaa tehot jo alle 7 kilowatin.
Toistaiseksi paitsi yleinen, myös pienin mahdollinen pääsulake lienee 25A jota myös yksivaiheisena esiintyy. Jos sähkölaitos haluaisi, voisi kai pääsulakketta pienentää asiakkaan haluamaksi.
Ei taida sopia laitoksille, siirtomaksuakin voitaisiin silloin vaatia pienennettäväksi ja onko kuultu että joku luopuisi saavutetuista tuloista?
Lukeeko "no.mikä.ettei" itsensä mukaan joukkoon joka ei oikein ymmärrä?
Ei tässä keskustelussa ole muuta esitettykään kuin yhden tunnin suurinta tehoa perusteeksi tehomaksulle.
Nämä "pienet modifioinnit" eivät ole aivan pikku juttu kaikille kuluttajille, joten kyseessä on suurimmalle osalle lankeava lisämaksu vaikka siitä onkin tiedotettu ennakolta.
Tehomaksun suuruudesta riippuu kannattaako näihin pieniin modifikaatioihin kaikissa talouksissa ryhtyä, ilmaiseksi kun nekään eivät sinne pääkeskuksiin ilmesty.
Asia esitetään kuitenkin, kuten aina, keinona säästämiseksi mutta se paljonko se maksaa, se sivuutetaan.
Niin yksinkertainen ei asia ole. Kustannuksia kannattaa vertailla ennenkuin aletaan ostaa uutta varustelua sähköurakoitsijalta.
Nyt kun on asiaa ymmärtävältä taholta saatu neuvoja, sen porkkanan, eli ettei käytetä samaan aikaan suuritehoisia laitteita, esimerkiksi kiuasta ja uunia sekä lvv:tä, sen voi ensialkuun poimia ihan ilman mitään kalliita lisävirityksiä vain manuaalisella laitteiden yhtäaikaisen käytön rajoittamisella. maksumaksu kirjoitti:
Toistaiseksi paitsi yleinen, myös pienin mahdollinen pääsulake lienee 25A jota myös yksivaiheisena esiintyy. Jos sähkölaitos haluaisi, voisi kai pääsulakketta pienentää asiakkaan haluamaksi.
Ei taida sopia laitoksille, siirtomaksuakin voitaisiin silloin vaatia pienennettäväksi ja onko kuultu että joku luopuisi saavutetuista tuloista?
Lukeeko "no.mikä.ettei" itsensä mukaan joukkoon joka ei oikein ymmärrä?
Ei tässä keskustelussa ole muuta esitettykään kuin yhden tunnin suurinta tehoa perusteeksi tehomaksulle.
Nämä "pienet modifioinnit" eivät ole aivan pikku juttu kaikille kuluttajille, joten kyseessä on suurimmalle osalle lankeava lisämaksu vaikka siitä onkin tiedotettu ennakolta.
Tehomaksun suuruudesta riippuu kannattaako näihin pieniin modifikaatioihin kaikissa talouksissa ryhtyä, ilmaiseksi kun nekään eivät sinne pääkeskuksiin ilmesty.
Asia esitetään kuitenkin, kuten aina, keinona säästämiseksi mutta se paljonko se maksaa, se sivuutetaan.
Niin yksinkertainen ei asia ole. Kustannuksia kannattaa vertailla ennenkuin aletaan ostaa uutta varustelua sähköurakoitsijalta.
Nyt kun on asiaa ymmärtävältä taholta saatu neuvoja, sen porkkanan, eli ettei käytetä samaan aikaan suuritehoisia laitteita, esimerkiksi kiuasta ja uunia sekä lvv:tä, sen voi ensialkuun poimia ihan ilman mitään kalliita lisävirityksiä vain manuaalisella laitteiden yhtäaikaisen käytön rajoittamisella."Lukeeko "no.mikä.ettei" itsensä mukaan joukkoon joka ei oikein ymmärrä?
Ei tässä keskustelussa ole muuta esitettykään kuin yhden tunnin suurinta tehoa perusteeksi tehomaksulle."
En lue itseäni tuohon joukkoon, mutta tuota esitystä tuskin moni on edes sisäistänyt, sehän oli mainittu ainoastaan aloituksen linkissä. Ja sitähän ei kaikki edes avaa.
Mitä tulee tuohon pieneen modifiointiin niin pystyn ja kykenen sellaisen itsekin keskukseen rakentamaan. Ei tarvii kalliita virityksiä kun tietää mitä tekee ja miten, kiukaalta on saatavissa tieto koska sen päällä, samoin lvv:ltä, uuni/hella on se mikä ei anna tietoa, mutta sen kyllä kätevänä sähkömiehenä saan aikaiseksi. Ei ole silloin käyttäjän kontolla rajoitus.
- näinmenee
Sähkö, vakuutukset ym maksut nousee joka vuosi ja ostovoimamme pienenee jatkuvasti. Ketä kiitämme? No Lipposen hallitus siis SDP teki eläkkeiden indksileikkauksen ja eläkkeemme ei ole noussut vuosiin yhtään.. Köyhdymme vauhdilla kiero sdp kaverina kokoomus. Itselle hoitivat jopa sopeuttamiseläkkeen muutaman vuoden työstä. Vihreät myi sähkön kantaverkkoamme ulkomaille ja nyt sähkön siirtohinta hinta nousee ja vauhdilla
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Riikka Purra lupasi Suomen kansalle 1 euron bensaa, hinta nyt 2 euroa
Vasemmistolaisen Marinin hallituksen aikana bensa ei maksanut kuin 1,3 euroa litralta. Ministerin pitäisi perustuslain m4236111- 875450
Rakkaalle miehelle
Terveiset rakas. Ikävä on edelleen. Suru valtaa sydämen, kun en saa lähestyä sinua. En saa vastauksia, en soittoa, viest484434- 543986
- 743924
Vasemmistohallitus palauttaa hintasääntelyn, esim. bensalitra vain 1e.
Tuleva vasemmistolaisista koostuva hallitus ottaa käyttöön vanhat hyvät keinot pitää hinnat kurissa. Tähän tarkoitukse33596SDP:n kansanedustaja Nazima Radmyar uhriutuu somessa saamistaan viesteistä.
https://www.is.fi/politiikka/art-2000011854410.html Miksi Razmyar ei kestä kansan palautetta oikean kansanedustajan tavo1873522Muistatteko kuinka Marinin hallituksen aikaan kansalaisilla oli varaa kuluttaa?
Tavallisella perheelläkin oli rahaa käydä sääännöllisesti ravintoloissa syömässä, koska vahvat ammattiliitot olivat neuv1213264Vasemmistolainen valehteli jälleen - Purra tai persut eivät luvanneet "euron bensaa"
Väite "euron bensasta" on ensisijaisesti poliittisten vastustajien käyttämä puhdas vale. Persut kyllä kampanjoivat näky703239- 432299