kelatuet käytännössä.

Suomessa on 440 000 ihmistä syvässä köyhyydessä .EU:n mukaan Minimibudjettiköyhyysraja on yksin vuokralla asuvalla 1077–1234 euroa kuukaudessa asuinpaikasta riippuen, ja 837 euroa omistusasunnossa asuvalla, raportissa kerrotaan. Noin 12 prosenttia eli 660 000 suomalaista elää puolestaan suhteellisessa köyhyydessä.
Mainittakoon, että kelan toimeentulolaskelma jää noin 30 euroa plussalle, vaikka kelan toimeentulonormi on yksinasuvalle noin vähän päälle 480 euroa, asumiskulujen, sähkön, terveydenhuollon jälkeen.

Jokin tussa kirjoituksessa mättää, että onko kaikki tukimuodot jo kartoitettu ja sitten lähettäisi sen korjatun painoksen , mutta lähetän linkin
http://www.kaleva.fi/juttutupa/talous/mika-on-mielestasi-koyhyysraja-suomessa/5683234
18796
1Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 18

Vanhimmat

Kansa vaurastuu niin tietysti suhteellinen köyhyys lisääntyy. Absoluuttinen köyhyys on sentään lähes hävinnyt maastamme.
Asuminen muutamassa taajamassa on kohtuutoman kallista. Siksi esimerkiksi köyhien eläkeläisten olisi syytä muuttaa niistä pois ja parantaa näin niin lähtevien kuin jäävien tilannetta.

Äänestä

Ilmankos rahat ei edes riitä rajalle saakka. Ei silti, nordeakaan ei kykene suorittamaan perushommaansa, kun taas pätkii.

Äänestä
  • Kansalaisalotteet on turhia, ainoat mikä on mennyt läpi oli homoavioliitto laki ja äitiyslaki.
    Molemmat olisi aikanaan tullut eduskunnan hyväksymäksi ilman kansalaisaloitetta. Ei keskusta/kokoomusvetoinen hallitus tuota koskaan hyväksyisi.
    https://fi.m.wikipedia.org/wiki/Kansalaisaloite

    Äänestä

Kelan laskentatapa tuossa mättää ei mikään muu. Esimerkiksi kaikkia lääkekuluja ei oteta huomioon toimeentulotuessa. Toisekseen jos asunto on vähänkään kalliimpi kuin mitä kela on enimmäisasumismenoiksi määritellyt kuten yleensä on jopa kaupungin/ kunnan asunnoissa sitä ylimääräistä osaa ei oteta huomioon. Se kalliimpi asunto voi olla 10€ kalliimpi kuin halvempi vastaava. Sairaala/ terveydenhoidon laskut voivat mennä pieniin kuluihin jotka sisältyvät perustoimeentulotukeen jolloin niitä ei erikseen makseta. Syitä siihen miksi hakijan omat ja kelan laskenta eroavat toisistaan on monia. Pienistä puroista tulee iso lasku.
Köyhimmille on laskettu hyvin kapea alue mitä eläminen saa maksaa eikö ylimääräisiä kuluja oteta huomioon. Sairastaminen Suomessa köyhdyttää ihmistä todella nopeasti koska tulot laskevat ja menot nousevat.
Myös moni yksinhuoltajaperhe elää alle yksinelävän syvän köyhyysrajan Suomessa. Ja siitä asumiskulut pois.
Jos kelan päätökset (ilman henkilötietoja ja tunnistettavia tietoja) olisivat julkisia niin ihmiset tietäisivät kuinka vähällä heidän jotka toimeentulotukea hakevat täytyy oikeasti elää.
Mitäpä nuista päivittelemään. Sehän on täysin julkista tietoa että summa jolla toimeentulotukea hakevan täytyy tulla toimeen on olematon.
Kyllä moni sillä 50 vuotta vanhalla kirpputoripatjalla nukkuvakin voisi monilta selkävammoilta säästyä jos saisi edes uuden patjan sänkyynsä kerran elämässään ostaa. Ihan pienestä vauvasta lähtien täytyy toisten vanhoja likaisia patjoja käyttää kunnes ehkä jonain päivänä saa omalla palkallaan ostaa itselleen täysin uuden patjan.
Kyllä on köyhän ja normaalituloisen elämässä eroja jotka vaikuttavat ihan terveyteenkin ihan vauvasta asti.
Niin ja vanhukset ja moni muu köyhähän jättää sairaudet hoitamatta ja lääkkeet ostamatta kun rahaa niihin ei vain ole. Tästäkin on juttua ollut vaikka kuinka kauan. Ei ne pienituloisen tulot lisäänny laskelmia miettimällä.

Äänestä

Kelatukien kriteerejä on kiristettävä ja tukia vähennettävä sillä
niistä aihetuu vain kohtuuttoman suuria menoja veronmaksajille.

Äänestä

Kelatukia annetaan liian löysin perustein. Tukivääryydet kuriin ja huijareille
ankarat rangaistukset. Se on varmasti veronmaksajien tahto.
Kukaan ei kaipaa vapaamatkustajia.

Äänestä

Jonkin laskelman mukaan tukiin meni 15 miljardia vuodessa.
Se on ihan pöyristyttävä summa, mitä pitää voimakkaasti leikata.

Äänestä

Onneksi ei kuulu tuohon vähemmistöön.

Äänestä
  • Niin, työeläkeläiset ovat kuitenkin enemmistönä eivätkä tarvitse tukiaisia.
    Suuri osa ihmisistä pärjää ihan omillaan mikä onkin kunnioitettavaa.

    Äänestä

Jos on pienet tulot tai tuet niin ei pidä asua kalliisti suurien kaupunkien
keskustoissa tai edes lähellä niitä. Pikku taajamissa on halpaa asua ja
siellä on vieläpä mukavia naapureita.

Äänestä
  • On itse aiheutettua köyhyyttä jos asuu isossa taajamassa liian kalliisti.
    Pienissä kunnissa on runsaasti asuntoja tyhjillään ihan keskuksissa.
    missä on lyhyt matka kauppaan, pankkiin ja apteekkiin.

    Äänestä

Köyhyys on ihan globaali ongelma, kun maailma pantiin verolle.🧐

Äänestä
  • Onhan siihen lääke, veronkierto.

    Äänestä

  • Vaan on täällä säästytty siltä ennen eu:ta jossa meidät "tasapäistettiin " köyhimpien kanssa , ennen jokainen suomalainen oli rikas ja pystyi matkustelemaan ja elämään herroiksi , onko lyhyt muisti ?

    Äänestä

Kaikkein köyhimpien normaalia elämää rajoitetaan tarpettomasti. Vaikka toimeentlotuki olisi viimesijainen, ei sen pitäisi tarkoittaa pankkitilien jatkuvaa tarkastamista euron ja jopa senttien tarkkuudella. Tai sitten viimesijainen olisi ymmärrettävä vain akuuttina apuna kunnes yleistuki tai muu säännöllinen tuki myönnetään. Toimeentulotuella elävät eivät ole perustuslain mukaan enää yhdenvertaisia, jos heitä ei saa auttaa taloudellisesti kukaan muu kuin Kela. Kohtuuttomuudet ovat aina asioita, joita olisi syytä tarkastella perustuslain näkökulmasta.

Äänestä

Kyllä veronmaksajaa kuritetaan rajusti, kun takuueläkekin nousee
jo 1014 euroon 2027. Sillähän elää jo kuin kroisos.

Äänestä

Kommentoi aloitusta


hjuiyt kirjoitti:

Suomessa on 440 000 ihmistä syvässä köyhyydessä .EU:n mukaan Minimibudjettiköyhyysraja on yksin vuokralla asuvalla 1077–1234 euroa kuukaudessa asuinpaikasta riippuen, ja 837 euroa omistusasunnossa asuvalla, raportissa kerrotaan. Noin 12 prosenttia eli 660 000 suomalaista elää puolestaan suhteellisessa köyhyydessä.
Mainittakoon, että kelan toimeentulolaskelma jää noin 30 euroa plussalle, vaikka kelan toimeentulonormi on yksinasuvalle noin vähän päälle 480 euroa, asumiskulujen, sähkön, terveydenhuollon jälkeen.

Jokin tussa kirjoituksessa mättää, että onko kaikki tukimuodot jo kartoitettu ja sitten lähettäisi sen korjatun painoksen , mutta lähetän linkin
http://www.kaleva.fi/juttutupa/talous/mika-on-mielestasi-koyhyysraja-suomessa/5683234

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu