kelatuet käytännössä.

hjuiyt

Suomessa on 440 000 ihmistä syvässä köyhyydessä .EU:n mukaan Minimibudjettiköyhyysraja on yksin vuokralla asuvalla 1077–1234 euroa kuukaudessa asuinpaikasta riippuen, ja 837 euroa omistusasunnossa asuvalla, raportissa kerrotaan. Noin 12 prosenttia eli 660 000 suomalaista elää puolestaan suhteellisessa köyhyydessä.
Mainittakoon, että kelan toimeentulolaskelma jää noin 30 euroa plussalle, vaikka kelan toimeentulonormi on yksinasuvalle noin vähän päälle 480 euroa, asumiskulujen, sähkön, terveydenhuollon jälkeen.

Jokin tussa kirjoituksessa mättää, että onko kaikki tukimuodot jo kartoitettu ja sitten lähettäisi sen korjatun painoksen , mutta lähetän linkin
http://www.kaleva.fi/juttutupa/talous/mika-on-mielestasi-koyhyysraja-suomessa/5683234

6

705

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Kappasvuan

      Kansa vaurastuu niin tietysti suhteellinen köyhyys lisääntyy. Absoluuttinen köyhyys on sentään lähes hävinnyt maastamme.
      Asuminen muutamassa taajamassa on kohtuutoman kallista. Siksi esimerkiksi köyhien eläkeläisten olisi syytä muuttaa niistä pois ja parantaa näin niin lähtevien kuin jäävien tilannetta.

    • Kelapersu

      Ilmankos rahat ei edes riitä rajalle saakka. Ei silti, nordeakaan ei kykene suorittamaan perushommaansa, kun taas pätkii.

    • alle.kirjoitus
      • Ajanhukkaa

        Kansalaisalotteet on turhia, ainoat mikä on mennyt läpi oli homoavioliitto laki ja äitiyslaki.
        Molemmat olisi aikanaan tullut eduskunnan hyväksymäksi ilman kansalaisaloitetta. Ei keskusta/kokoomusvetoinen hallitus tuota koskaan hyväksyisi.
        https://fi.m.wikipedia.org/wiki/Kansalaisaloite


    • Kelasäästääkuluissa

      Kelan laskentatapa tuossa mättää ei mikään muu. Esimerkiksi kaikkia lääkekuluja ei oteta huomioon toimeentulotuessa. Toisekseen jos asunto on vähänkään kalliimpi kuin mitä kela on enimmäisasumismenoiksi määritellyt kuten yleensä on jopa kaupungin/ kunnan asunnoissa sitä ylimääräistä osaa ei oteta huomioon. Se kalliimpi asunto voi olla 10€ kalliimpi kuin halvempi vastaava. Sairaala/ terveydenhoidon laskut voivat mennä pieniin kuluihin jotka sisältyvät perustoimeentulotukeen jolloin niitä ei erikseen makseta. Syitä siihen miksi hakijan omat ja kelan laskenta eroavat toisistaan on monia. Pienistä puroista tulee iso lasku.
      Köyhimmille on laskettu hyvin kapea alue mitä eläminen saa maksaa eikö ylimääräisiä kuluja oteta huomioon. Sairastaminen Suomessa köyhdyttää ihmistä todella nopeasti koska tulot laskevat ja menot nousevat.
      Myös moni yksinhuoltajaperhe elää alle yksinelävän syvän köyhyysrajan Suomessa. Ja siitä asumiskulut pois.
      Jos kelan päätökset (ilman henkilötietoja ja tunnistettavia tietoja) olisivat julkisia niin ihmiset tietäisivät kuinka vähällä heidän jotka toimeentulotukea hakevat täytyy oikeasti elää.
      Mitäpä nuista päivittelemään. Sehän on täysin julkista tietoa että summa jolla toimeentulotukea hakevan täytyy tulla toimeen on olematon.
      Kyllä moni sillä 50 vuotta vanhalla kirpputoripatjalla nukkuvakin voisi monilta selkävammoilta säästyä jos saisi edes uuden patjan sänkyynsä kerran elämässään ostaa. Ihan pienestä vauvasta lähtien täytyy toisten vanhoja likaisia patjoja käyttää kunnes ehkä jonain päivänä saa omalla palkallaan ostaa itselleen täysin uuden patjan.
      Kyllä on köyhän ja normaalituloisen elämässä eroja jotka vaikuttavat ihan terveyteenkin ihan vauvasta asti.
      Niin ja vanhukset ja moni muu köyhähän jättää sairaudet hoitamatta ja lääkkeet ostamatta kun rahaa niihin ei vain ole. Tästäkin on juttua ollut vaikka kuinka kauan. Ei ne pienituloisen tulot lisäänny laskelmia miettimällä.

    • SipiläWoorld

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Marinin hallituskaudella Suomen BKT sentään kasvoi

      Tämä ns. kauhukabinetti ei ole saanut aikaan kuin vahinkoa. Otti ennätysvelat rikkaiden veroalennuksiin ja sai työttömyy
      Maailman menoa
      8
      2082
    2. Huulitäytteet ja tekotisssit

      Kylillä kulkiissa olen huomannut että tässäkin tuppukylässä on hameväki alkanut muokkaamaan ulkonäköään huulitäytteillä
      Suomussalmi
      113
      1482
    3. Drone-epäily Uudellamaalla

      Ihmisiä kehotetaan siirtymään sisätiloihin. https://www.is.fi/kotimaa/art-2000012008358.html
      Maailman menoa
      120
      1205
    4. Sait mut mies heikoksi

      Yllätti tämä asia nyt kyllä. Olet ollut mielessä koko ajan. Ei riitä pelkkä kevät nyt syyksi. Veit jalat alta. Pannaan m
      Ikävä
      86
      1094
    5. Nuorille miehille ei kelpaa enää paljon käytetty nainen

      "En ikinä huolisi mitään kyläpyörää", Tomi täräyttää TikTokissa https://www.iltalehti.fi/kotimaa/a/27182b8f-7759-49d0-8
      Sinkut
      206
      1063
    6. Vauvat syntyvöät vihan lapsina?

      Kyllä on pimeä oppi, ja olen ollut täydessä pimeydessä opillisesti, että pienet lapset syntyisivät paholaisen lapsina. O
      Luterilaisuus
      66
      1035
    7. Unelma tilanne

      Miten haluaisit, että tilanteenne etenisi tai miten toivoisit hänen lähestyvän sinua? Vai toimitko mielummin itse, jos j
      Ikävä
      67
      805
    8. Itsensä pidättely

      Pidätteletkö tunteitasi tai itseäsi hänen aikanaan ja jos niin miksi?
      Ikävä
      76
      770
    9. Stefan Therman. Vakava syyte ja vankila uhkaa.

      Nyt ei taida mies selvitä enää selityksillä.
      Kotimaiset julkkisjuorut
      79
      722
    10. Oho! Martina Aitolehti teki radikaalin hiusmuutoksen - Uskaltaisitko itse?

      Martina Aitolehti on menestyvä yrittäjä. Nyt hän on mukana Erikoisjoukot-realityssä. Erikoisjoukoissa Aitolehti nähdään
      Kotimaiset julkkisjuorut
      42
      634
    Aihe