Selkärangaton hallitus

Olin penkiltä lukiessani nettilehdestä pääministeri Sipilän kommentteja työttömiä kurittavasta aktiivimallista. Erityisesti seuraava sitaatti oli erityisen outo ja kummallinen:

”Olen saanut hyvää palautetta siitä, että te-toimisto kohtaa kolmen kuukauden välein tehtävissä niin sanotuissa pakkohaastatteluissa entistä paremmin työttömän ihmisen. Lyhyidenkin työsuhteiden kautta päästään kiinni työelämään. STTK oli mukana valmistelussa ja heidän ekonomistinsa mukaan uudistus on 70 prosentille työttömistä etujen parannus, Sipilä huomautti”
https://www.is.fi/kotimaa/art-2000005582738.html


Näyttää siltä, että Sipilän mielestä pakko on ihan ok -menettely työttömän kansalaisen kohtelemiseksi. Olen aina kuvitellut, että vapaus on erityinen läntinen arvo, mutta ilmeisesti Sipilä on sen verran idästä kotoisin, että pakko kuuluu olennaisena osana sipiläläiseen hallintokulttuuriin.

Miksi koko aktiivimalli ylipäätään piti kehitellä? Jo sitä ennenkin työvoimatoimistot haastattelivat työttömät suunnilleen kolmen kuukauden välein. Näyttää siltä, että ainoa syy on puhtaasti monetaarinen. Pakko tempputyöllistyä nimittäin antaa mahdollisuuden leikata työttömyysturvaa, mikä tapahtuu sitä varmemmin mitä vähemmän näitä tempputöitä on tarjolla. Sitä paitsi nämä tempputyöt eivät voi olla oikeita töitä, koska sehän sotkisi koko markkinamekanismin. Näin ollen tempuista työllistyminen on lähinnä utopiaa, Sipilän poliittista trollausta.

Aktiivimalli myös leimaa työttömän, varmistaa sen, ettei pakolla töihin patisteltu ole virallisestikaan mitenkään aloitteellinen ja kurantti työntekijä. Sipilä olisi työttömän leimaamisen sijasta voinut aktivoida ministeriönsä, kenties jopa itsensä, jotta hanskat olisivat saaneet pitävämmän otteen akuuteimmista ongelmista kuin jo muutenkin heikossa asemassa olevien jahtaamisesta. Sote on Suomen kannalta akuutein ongelma ja sen parissa puuhailun luulisi vievän ajan siksi tarkkaan, ettei aikaa jäisi lillukanvarsissa peuhaamiseen.

Jotenkin vastenmielistä on ollut kuunnella työministerinkin meuhkaamista uudesta marssijärjestyksestä, jossa annetaan piut paut eriäville mielipiteille. Kuuleman mukaan parlamentarismi tarkoittaa sitä, että hallitus tekee mitä lystää, joten sen ei tarvitse kallistaa edes korvaansa, jos joku vikisee vastaan. Jos allekirjoittanut olisi eduskunta, niin hallitus lentäisi parasta aikaa pitkässä kaaressa ja laskeutuminen veisi vielä pitkään.

4

338

    Vastaukset 4

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Ylvästelijä.On

      Sipilälllä on itsellä mennyt vähän liian "hyvin", mies on kyvykäs, pytyy elättämään itsensä ja muut. Siitä tämä käsittämätön itseriittoisuus on merkki. Sitten tuo saa kannustusta itseään "ylemmästä" ryhmästä, EU:n Brysselin tapaamisissa. Ukko on suuri egoinen ja sillä on käynyt lisäksi tuuri, ei ole sairas.

      • Niinpä, luulisi, että juuri terveydenhoito olisi valtakunnan ykkösasia eikä osattomien jahtaaminen. Myös talouden toimintakuntoon saattamiseksi olisi luullut olevan parempiakin keinoja kuin jo Esko Ahon aikaiset työreformit.


    • mökinnukkeli

      Miksi Hallitus ei tee mitään lunastaakseen EUhun liittymiseen liittyneet vaalilupaukset joilla perusteltiin EU:jäsenyyttä perusteltiin aikoinaan?

      • EU:han ei ole enää se EU, joka se oli aikoinaan, mikä se aika sitten olikin: uusia jäseniä on tullut ja britit lähtivät jopa pois. On vaikea kuvitella Eurooppaa ilman brittejä, joten mielestäni olisi aika pohtia koko unionin idea uudestaan. Alun alkaenkin oli nähtävissä, että erilaisten talouksien ja kulttuurien niputtaminen samaa tahtia marssivaan unioniin tuottaa ennemmin tai myöhemmin hankaluuksia. Toivottavasti britit keksivät patenttiratkaisun, jolla unionista eroaminen mahdollistuu mahdollisimman pienin vaurioin. Toinen mahdollisuus olisi koko unionin purkaminen. Näin britit eivät enää muodostaisi ongelmaa, vaan Eurooppa olisi mahdollista rakentaa realistisemmin uudestaan.


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Uskallanko laittaa sulle viestiä?

      Se viesti on tossa valmiina ja lähettämistä vaille valmis. Kun ei kauhee sti tunneta niin eipä sillä olisi niin väliä. S
      Ikävä
      60
      839
    2. Mikä tekee kaivatustasi

      Haluttavan?
      Ikävä
      34
      817
    3. Mies joka on oikeasti kiinnostunut

      Ja näkee sut pitkäaikaisena kumppanina, siirtää vaikka vuoria selvittääkseen asiat eikä ota pienintäkään riskiä menettää
      Ikävä
      125
      756
    4. Onko nyt kaikki asiat käyty läpi?

      Mun mielestä on👍
      Ikävä
      96
      726
    5. Vieläkin saat

      Sydämen tykyttämään. Vaikka emme näe
      Ikävä
      31
      622
    6. En tahallaan sua välttele...

      Olis niin kiva nähdä jossain muualla kuin kaupassa!
      Ikävä
      40
      547
    7. Rauha, sopiiko

      Ei häiritä enää toisiamme. Annetaan molemmille rauha unohtaa, pyydän tätä todella. Kiitos. Miehelle.
      Ikävä
      72
      536
    8. Lehtikankaan oppilas kuolema

      Mistä lie tyttöparka löytyny, mikä ajaa tekemään itsemurhan tuon ikäsenä 😞
      Kajaani
      10
      528
    9. 42
      519
    10. Ei siitä pääse yli, eikä ympäri!

      Pakko se on myöntää ja tunnustaa. Olisin halunnut p*nna sinua sydämeni kyllyydestä. Itseäni vanhemmalle naiselle
      Ikävä
      63
      509
    11. Kunnanhallitus

      Miten käy täällä vuosia tuomioita jakaneelle valittajalle, hovioikeus hylännyt kaikki syytteet.
      Puolanka
      24
      433
    12. Nyt kaatuu Kuisla

      Reima Kuisla hakee saneeraukseen – Joitakin velkoja on jo ulosotossa https://www.ilkkapohjalainen.fi/reima-kuisla-hakee
      Seinäjoki
      24
      430
    13. Kumpi tästä nyt

      Teki niin vaikeaa?
      Ikävä
      57
      429
    14. Pystyisitkö liikkumaan

      Tai tapailemaan kaivattuasi julkisesti?
      Ikävä
      45
      426
    15. Minkä kappaleen

      haluaisit soivan, kun astellaan alttarille?
      Ikävä
      36
      417
    16. Miesten (epä)viehättävyydestä kysymys

      Mieltä askarruttava asia, liki dilemma. Palstallahan jotkut miesoletetut usein toteavat, että kaikki naiset tavoittelev
      Sinkut
      105
      411
    17. Olit hyödytön.

      Mulle hyödytön..
      Ikävä
      72
      403
    18. 39
      403
    19. Vieläkö tykkäät

      Minusta niin paljon että olisit valmis?
      Ikävä
      35
      397
    20. Emme pääse koskaan

      Tästä. Sinä et suostu enkä minä suostu
      Ikävä
      38
      394
    Aihe