Hallituksen on jatkettava

Määrätietoista työtään markkinatalouden edistämiseksi sekä "hyvinvointivaltion" joka todellisuudessa on pahoinvointivaltio kansalaisten kontrolloimisineen ja holhoamisineen.
Amerikkalaiset ystäväni muuten ihmettelivät että onko Suomessa paljon kommunisteja kun on varaa vetelehtiä työaikana poliittisissa mielenilmauksissa.

17

282

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • äläväsy

      Joko Natohaaveesi tollo on karilla?

    • Amerikassa ei ole demokratiaa, meillä on. Siellä joka sadas kansalainen istuu vankilassa, meillä joka tuhannes. Siellä kuollaan luoteihin, meillä vanhuuteen. Siellä vallitsee vahvemman oikeus, meillä humanismi. Ei siis ihme, että amerikkalaiset ovat pikkuhiljaa yrittämässä ottaa mallia pohjoismaisesta demokratiasta, joka kaikkine vikoineenkin tuottaa maailman onnellisimpia kansalaisia.

      • Maailman talous kääntyi nousuun 1980-luvulla kun Yhdysvalloissa ja Iso-Britanniassa hylättiin Keynesin opit ja pyrkimykset pohjoismaiseen "hyvinvointivaltioon" joka passivoi ja paapoo niitäkin jotka kykenevät itse auttamaan itseään.


    • KaupKesk_--

      Aloittajalle sanoisin että ystäväsi on täysin oikeassa, kun hän ihmetteli. Että työaikana toreilla mellastetaan, se tietää sitä että komukoita mutta myöskin heidän ystäviään sossuja täällä on selvästi liikaa. Niin täällä on vaikea saada asioita rullaamaan, kun he vaikeuttavat niiden valmistelua.

      • Keputörppö.vuodesta2002

        Itse itsellesi taas hiukan "palstaviisauttasi" jakamassa :)

        Tuo on kyllä aika säälittävää ja avutonta, mutta hiinhän sinä oletkin. Kaikilla nikeilläsi :)


      • Keputörppö.vuodesta2002 kirjoitti:

        Itse itsellesi taas hiukan "palstaviisauttasi" jakamassa :)

        Tuo on kyllä aika säälittävää ja avutonta, mutta hiinhän sinä oletkin. Kaikilla nikeilläsi :)

        Säälittävää ja avutonta on tuo massapostaamisesi. Hakaniemestä vai Pietaristako trollaat.


      • Hyvä Veli. 1980-luvulla laitettiin Britanniassa rettelöivä Ay-liike ojennukseen. Meidän pitäisi ottaa mallia.


    • Onpas.outo.väite.taas

      Ei Amerikkalaisilla ole aikaa tuollaisia pohtia, heidän pitää olla 18 tuntia päivässä jossain kolmessa työpaikastaan, heidän lapsensa ovat ilman valvontaa ja kasvatusta kaduilla myymässä, ostamassa ja käyttämässä huumeita, sekä ryöstelemässä kansalaisia ja kauppoja.

    • vittuilevademokraatti

      Kyllähän Sipilän hallituksen toimet amerikkalaisen riistokapitalismin eteenpäin viemiseksi kantaa hedelmää.
      Ja ihan tälle avaajalle "oik.tenurille";
      Amerikan Yhdysvallat on maailman rikollisin valtio.
      Tappanut mm. demokratian nimeen eniten ihmisiä, toisen maailmansodan jälkeen.
      Ryöstänyt alkuperäis kansalta maat, tappanut alkupeäiskansat melkein sukupuuttoon, rakentanut maata orjuudella, siellä ammuttaan päivittäin ihmisiä ja aseteollisuus kukoistaa.
      Meillä muuten esim terveydenhuollossa ollan eteenpäin menty, esim kuulolaitetta ei enää tarvitse odottaa kuin11 kk, laite/tukimukset.
      Ennen sen sai nopeammin, mutta silloinhan oltiin sosialismin portilla.
      Nyt kepu ja hallitus tekee työtä maaseudun autioitumiseksi ja maaalueitten omistuksen uudelleen jakamiseksi.
      Ja Suomen kansassa on kohta köyhät, keskiluokka, rikkaat ja köyhien osuus kasvaa.
      Tämäkö on tasa-arvoa ja demokratiaa.

      • kysäsin

      • Täydellinen tasa-arvo on utopiaa ja luonnonvastainen ajatus. Epätasa-arvo nimenomaan takaa että kaikista heikoimmista huolehditaan. Niistä jotka kykenevät itse auttamaan itseään ei ole tarpeen huolehtia ainakaan nykyisessä mittakaavassa.


      • Reglion
        OikeistoSosDem kirjoitti:

        Täydellinen tasa-arvo on utopiaa ja luonnonvastainen ajatus. Epätasa-arvo nimenomaan takaa että kaikista heikoimmista huolehditaan. Niistä jotka kykenevät itse auttamaan itseään ei ole tarpeen huolehtia ainakaan nykyisessä mittakaavassa.

        Nykyisin onkin menossa "heikkojen valta", sillä vain heikot käyttävät valheita ja kusetusta sortaakseen enemmistöä.


    • Aallon_Riku

      Miksi mennä töihin, kun voi varastaa vuokralaisilta miljoonia?

      • Keputrollin.sanomaa

        Sinähän valehtelet jatkuvasti.


    • perussuomalainen__

      Kirjoittelusi näyttävät olevan sen tyylisiä, että nimimerkiksesi sopii paremmin OikeistoDem.
      Sos tarkoittaa sosiaalisuutta, valtakunnallista me-henkeä. Ei tappiin vietyä kilpailua, jossa heikot sortuu ja rikkaat porskuttaa. Köyhät eläkööt armopaloilla. Heidän kannustamisensa ei ole tärkeää, oma vika.

      • En minä koskaan ole väittänytkään olevani demari sanan perimmäisessä merkityksessä. Sosiaalisuudeksi riittää se kun kaikista heikoimmista huolehditaan. Me henkeä ylläpitää parhaiten nimenomaan kansalaisten terve kilpailu. Mallia voi ottaa vaikka Norjan hiihtomaajoukkueesta jossa on hyvä henki samalla kun edustuspaikoista kilpaillaan tosissaan. Suomessa "laturetkeilijöitä" paapotaan kisoista toiseen.
        Hyvin usein köyhyys on ainakin osittain seurausta omista valinnoista.


    • Kappas vain, sinut on kotiutettu. Onnittelut ja hyvän voinnin toivotus!

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Tukalaa kuumuutta

      Tietäisitpä vaan kuinka kuumana olen käynyt viime päivät. Eikä johdu helteestä, vaan sinusta. Mitäköhän taikoja olet teh
      Ikävä
      41
      2415
    2. Mansikkatiloilla hyväksikäytetään ukrainalaisia

      Työolot ovat surkeita ja palkka kelvoton. https://yle.fi/a/74-20172942
      Maailman menoa
      301
      1994
    3. Sinä, ihastukseni

      Mitä haluaisit tehdä kanssani ensimmäisenä?
      Ihastuminen
      21
      1788
    4. Tiedät ettei tule toimimaan.

      Mielenterveys ei kummallakaan kestä.
      Ikävä
      24
      1585
    5. Okei, myönnetään,

      Oisit sä saanut ottaa ne housutkin pois, mutta ehkä joskus jossain toisaalla. 😘
      Ikävä
      23
      1434
    6. Sokea "ystävälle"

      Oletko oikeasti noin sokea?
      Ikävä
      100
      1319
    7. Onko kaivatullasi

      himmeä kuuppa?
      Ikävä
      43
      1318
    8. En ymmärrä käytöstäsi

      Se on ollut eräänlaista hyväksikäyttöä. Että seura kyllä kelpaa palstan välityksellä silloin kun ei ole parempaakaan tek
      Ikävä
      139
      1265
    9. Ensi kesänä

      Näin kesän viimeisenä minuutteina ajattelen sinua. Olisiko seuraava kesä "meidän" kesä? Tänä vuonna ei onnistuttu, mutta
      Ikävä
      37
      1151
    10. On jo heinäkuun viimeinen päivä.

      En taida nähdä sinua koskaan.
      Rakkaus ja rakastaminen
      36
      1036
    Aihe