Olisihan Petsamo kansantaloudellisesti paljon arvokkaampi pitemmänpäälle . Reitti aina avoimelle jäämerelle , suomi auki molemmista päistä ei ainoastaan eteläpäästä .
Karjala on venäläisiä täynnä ja eikös putinillakin ole siellä jo kesämökki , ei sen palauttaminen olisi suomelle hyväksi .
Karjala on venäläisiä täynnä ja eikös putinillakin ole siellä jo kesämökki , ei sen palauttaminen olisi suomelle hyväksi .
Vastaukset 10
Vanhimmat
Petsamosta on pitkä matka Jäämerelle, monta mailia.
mitä helkutan maileja. suomessa on käytössä metrit ja kilomeetrit.
Petsamolla ja Suomella ei ole mitään yhteistä historiaa.
Petsamolla ei mitään muuta historiaa olekaan kuin suomalainen historia.
Petsamo oli venäläinen alue jolla ei ollut mitään hallinnollista yhteyttä Suomen Suurruhtinaskuntaan, kannattaa pysyä faktoissa kun historiasta on kyse. -Eiks jeh?
Eikö se kuulunut suomeen ennen talvisotaa ?
Kyllä, mutta vain Tarton rauhasta asti vaihtarina Repolasta ja Porajärvestä. Toisaalta jo tsaari Aleksanteri II oli luvannut sen Suomelle.
Nyt haaveillaan radasta norjan läpi jäämerelle , kannatettava hanke . Mutta suomella oli aikaisemmin yhteys jäämerelle , se oli ainoa meriyhteysyhteys ruotsillekkin sotien välillä .
Suomi sai Petsomon vaihtokauppana muusta alueesta ja se on aina ollut sen lisäksi suomalaisen identiteetin hallitsema ja suomalaisten asuttama. Asukkaat ajettiin Siperiaan Jatkosodan alussa ennen alueen ryöstämistä Venäjän hallintaan.
Asujaimisto oli kylläkin venäläistä kuten muuallakin Kuolan pohjoisrannalla. Eiks je?