Elitserienin tasosta

Hockeyfan

Olli Jokinen on monesti selitellyt sitä että Ruotsin elitserienissä on pelin taso parempi kuin sm-liigassa. Kuitenkin aina kun on sm-liigan joku pikkuseura ottanut vierasmatsia jonkun elitserienin seuran kanssa niin Ruotsin seura on ottanut lukua.

Ruotsissa elitserienin pelaajista monet kovat nimet tulevat Suomesta ja heitä ei lueta ulkomaalaisvahvistuksiksi, toisin kuin Suomessa. Silti monia Ruotsalaisia suoraan sanoen vituttaa kun Suomi on aina maaotteluisssa niskanpäällä ja kun meiltä löytyy aina uusia kovia lupaavia pelaajia sekä maalivahtiosastolla on niin paljon valinnanvaraa kun heillä on koko molaripeli täysin jonkun Mikael Telqvistin ja Tommy Salon varassa. Parhaiten näkyi Karjala turnauksessa missä ensikertalainen Jussi Jokinen upotti hattutempullaan Ruotsin kokeneet NHL-miehet.

Elitserieniin on tällä hetkellä tuonut nostetta useat NHL-pelaajat. Silti jotkut NHL-pelaajiakin vilisevät seurat eivät kuitenkaan keiku sarjan ylimmässä kärjessä. Monien elitserienin seurojen kovuus perustuu Suomalaisten maalivahtien ja hyökkääjien sekä puolustajien tiiviiseen peliin ja tähän kun lisää ne useat NHL-avut (useat Ruotsalaiset) niin kuinka paljon Ruotsalaiset ei NHL-pelaajat tekevät tulosta ?

4

510

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • pelimies_87

      Menin sekaisin lopussa, mutta seurat joissa on Suomalainen vahti niin ovat korkeilla sijoilla (paitsi Malmö).

      • man-legally

        nyt


    • kyllä

      siellä pelin taso on parempi! Siellä pelataan taitokiekkoa toisin kuin täällä meillä kotosuomessa, jossa rännikiekko kukoistaa! Roloson sanoi aikasta osuvasti; sm-liigan peli on kontrolloitua kaaosta! MM-kisoissa kun pelataan mestaruudesta, ei sillä ole niin väliä miten se mestaruus tulee (tai pleijareissa) mutta runkosarjan peleissä olisi mukava nähdä muutakin kuin sitä räkäkiekkoa, jota harrastaa joka ikinen joukkue! Ottaa aina sydämenpohjasta asti kun ylivoimalla joku taulapää heittää kiekon päätyyn ja hetken päästä sitä taas haetaan oman maalin takaa!!

    • heh

      Peli elitserienissä on vauhdikkaampaa kun ei roikuta maila kainalossa päästäpäähän.Tosi ammattilaiset suomalaisistakin arvostaa sitä ja hakeutu sinne pelaamaan,sm-liigaan tuli vaan eilispäivän tähtiä jotka ei kelvannu elitsiin.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Lataus pakkaskelissä

      En olisi koskaan ostanut sähköautoa jos olisin tajunnut että ne eivät lataa pakkasissa suurteholatauksella vaan istut tu
      Hybridi- ja sähköautot
      111
      4377
    2. Kun väestö ikääntyy ja veronmaksajat vähenee, mitä sitten vasemmistolaiset?

      Maahanmuutto ei vaan ole ratkaisu väestön ikääntymiseen. Maahanmuutto lykkää ja hidastaa väestön ikääntymistä ja työv
      Maailman menoa
      57
      2508
    3. Miksei Trump ole kiinnostunut Suomen valloittamisesta?

      Täällähän on enemmän turvetta kuin Norjalla öljyä. Eikö Ttump ole turvenuija?
      Maailman menoa
      78
      1650
    4. Kyllä mä suren

      Sitä että mikään ei ole kuten ennen. Ei niitä hetkiä ja katseita. Toisaalta keho lepää eikä enää tarvitse sitä tuskaa ko
      Ikävä
      6
      1113
    5. Jos vielä joku päivä nähtäis...

      Miten suhtautuisit minuun, mies?
      Ikävä
      66
      854
    6. Nyt se on varmaa kuntajakoselvitys

      Ensi viikolla tuöee kuntaministeri ulos ja kertoo asiasta.
      Ähtäri
      21
      843
    7. Olet mies aika ailahteleva luonteeltasi

      Olen nähnyt kuinka olet iloinen, sosiaalinen ja osallistuva. Autat ja kannustat muita. Ja sitten olen nähnyt kuinka istu
      Ikävä
      118
      823
    8. Laitetaan nyt kirjaimet kohdilleen

      kuka rakastaa ja ketä ?
      Ikävä
      39
      802
    9. Olisin valmis tutustumaan uudelleen

      En menneisyyden kautta vaan haluaisin tutustua ihmiseen, jollaiseksi olet kasvanut.
      Ikävä
      50
      779
    10. Tiedät sen

      Esitän välinpitämätöntä, mutta en ole sitä oikeasti.
      Ikävä
      62
      768
    Aihe