AVOIN KIRJE LIIKENNE VAKUUTUSYHTIÖILLE

rekkamies

KAIKKI SUOMEN AUTOILIJAT OVAT MAKSUMIEHIÄ POROKOLAREISSA ?

Nyt joku kynämies tekemään kansalasialoitetta vääristyneestä ja epäreilusta asiasta ?

Autoilu Kekkosen ajasta muuttunut, tieturvallisuuteen ja poronhoitoonkin nyt vaaditaan parannuksia.
PANNAAN ASIA AGENTALLE JA SUOMESSA KIERTOON.

Vakuutusyhtiöt ILMARINEN, VARMA, IF,POHJOLA, TAPIOLA VAKUUTUSYHTIÖT.
Liikennevakuutus, kasko, kaikenvaranvakuutus, autovakuutus, porokolarit ja asiakaspalaute.

Onko vakuutusyhtiöistä juridisesti oikein, että valtio vielä rohkaisee yksityisten poronomistajien poroista huoltapitävää paliskuntain yhdistystä laiduntamaan porohoitolainvastaisesti " ns. hoidossa on" olevaa porokarjaa teillä saamelaisalueen ulkopuolella liikenteen seassa ?
Kannustukseksi valtio maksaa moninkertaiset korvaukset jokaisesta auton kolhimasta tai auton alle hyökänneestä porosta poronomistajille tai paliskunnalle verrattuna lahtiporosta saatuun tuottoon.
Ruho jää paliskunnan haltuun ja hyödyksi, menikö vielä kuskattuna petojen ruuaksi eli tuotto voi moninkertaistua petovahinkolain korvauksen vuoksi." tämä ylistä paikallista kuulopuhetta"

VALTIO VOISI KORJATA HUONOA TIEVERKKOA TUOLLAKIN TUKIRAHALLA.

Porokolareita sattuu teillä noin 4300 vuosittain.
Valtio maksaa verorahoista korvauksia automaattisesti poronomisatajille, mutta syyttömän osapuolen autoilijan täytyy maksaa kollektiivisesti kaikkien Suomen autoiliojoiden kanssa korvaukset yhä kasvavina vakuutusmaksuina.

Poronomistajat ovat sanoneet, että paliskunta on voimakkain ja valtaapitävin taho asiassa ja että Suomessa ei ole mitään tahoa joka pystyisi vastustamaan paliskuntien valtaa kasvattaa vuositain poronomistajien saamia korvauksia valtiolta.
Lisäksi on sanottu ettei Suomen kaltaisessa maassa ole tahoa joka uskaltaisi uhmata paliskuntain sanelemaa ja luomaa Kekkosen aikaista korruptoitunutta järjestelmää, joka on rakennettu salassapidetteyjen poronomistajien rahastusautomaatiksi.

Porokarja vaan teille ja rahaa alkaa tulvimaan. Mitä siitä vaikka ihmisiä vammautuu ja kuolee porokolareissa, peltiä menee ryttyyn kun vakuutusyhtiöt mukisematta korvaavat ja perivät maksut koko Suomen autoilevilta asiakkailtaan.

Eikö ole nyt aika vakuutusyhtiöden ottaa kantaa tähän ongelmaan.
Onko oikeudenmukaista laiduntaa arvaamttomasti hyppivää porokarjaa teillä ja teiden varsilla?
Vai pidetäänkö myös vakuutusyhtiöissä oikeutettuna sitä että salassapidetty poronomistajakunta saa rahastaa tiellä laiduntavilla poroillaan valtiota ja vakuutusyhtiöitä aina silloin kun porot aiheuttavat vakavan liikenneonnettomuuden syyttömille ihmisille?

Ammattiautoilijana muutan kaikki vakuutukset yhtiöön joka alkaa korjaamaan heti nykyistä epäreilua käytäntöä.

HUOM......VAKUUTUSMAKSUISSA MAKSAMME KAIKKI SUOMEN SYYTTÖMÄT AUTOILIJAT AUTOVAKUUTUKSESTA" saamelaisalueen" ETELÄPUOLEN POROKOLAREISTA AIHEUTUVAT KUSTANNUKSET.
SIPILÄKÄÄN EI LETKAUTA KORVIAANKAAN ONGELMALLE VAAN KYYKYTTÄÄ VAIN VÄHÄOSAISIA

7

346

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Hiemantarkkuutta

      ILMARINEN ja VARMA ovat ELÄKEVAKUUTUSYHTIÖITÄ! Ne eivät korvaa yhtäkään porokolaria. Se on vahinkovakuutusyhtiöiden asia. Vahinkovakuutusyhtiö on eri asia kuin eläkevakuutusyhtiö. Tarkoitit varmaan, että kaskon maksu nousee porokolarien vuoksi, kun peltiä menee ruttuun? Toisekseen, HENKILÖVAHINGOT korvaa liikennevakuutus.
      On sulla Kangasalan korkeudella murheet, mutta hyvää pääsiäistä kuitenkin. Tutki vaikka vakuutusehtoja ja syö mämmiä.

    • Montanäkökulmaa

      Mitäpä sanot huumeenkäyttäjien, rattijuoppojen, varustetulla autolla liikkuvien, katsastamattomien autojen, roimaa ylinopeutta ajavien ym aiheuttamista vahingoista liikenteessä? Sitten on vielä kuskit, joiden ei enää pitäisi ajaa autoa iän tai sairauden vuoksi.
      Poro on kuitenkin vain poro, em. ovat aiheuttaneet viattomille ihmisille jopa kuoleman.

    • llköllköl

      Poroista päästiin toiseenkin ongelmaan,kuinka vitussa poronliha tuotuna etelään maksaa maltaita järjetön kilohinta jotain uusiselantilaisata kaurista hinta kolmannes poron hinnasta,olen ihmetellyt millä nämä lappalaiset oikeasti elää,aina hyvät varusteet uudet kelkat alla.eivätkä ne enää kodassa asu muutakun elokuvissa.Taitaa olla korvaukset kohdallaan.

      • Onnimannioon

        Eipä täällä etelässäkään missään kodassa asuta.
        Ja pelit ja vehkeet on täälläkin ahterin alla. Kelkkoja on Lapissa, koska siellä on lunta. Täällä on mönkijät.
        Oletan, että tukia on siellä sun täällä, olisko etelässä maataloustuki. Ja tiedoksi, olen käynyt Lapissa koko pitkän eloni aikana 3 kertaa ja poroa en syö.
        Ja vakuutuksen periaate oli jo ammoin, että kaikilta kerätään ja maksetaan sitten sille epäonniselle, jolle vahinko sattuu. Suurin osa liikenne- ja kaskovahingoista muuten sattuu Etelä-Suomessa.


    • Joulumuori54

      Hirvi- ja peurakolareita lienee enemmän kuin porokolareita. Suurin osa niistä tapahtuu Etelä-Suomessa. Kuten totesit, vakuutusmaksut kerätään kollektiivisesti kaikilta vakuutuksenottajilta. Lapin mies osallistuu myös etelän etelän vahinkomenoihin. Jos teet aloitteen vakuutusyhtiölle, tämä S24 on ihan väärä paikka. Toisekseen, olisi fiksua, jos vakuutusyhtiön nimet olisi oikein. Tapiola on ollut jo tovin Lähi-Tapiola, Pohjola Op ja Varma on eläkevakuutusyhtiö.
      Sipilälle ei kuulu vakuutusasiat.

    • 55555555555

      Valtio ei korvaa hirvi- tai porokolareja enää. Jos haluaa korvausta, pitää ottaa itse ensin kasko, joka korvaa.

    • Vastuuttomatvastuuseen

      Tää on tärkeä asia!
      Kangasalan paliskunnat riistää kylän autoilijoita. Yläbaarissa puhuivat, että pelkästään Liuttu-Nattari-akselilla tapahtuu vuosittain useita porokolareita. Toissaviikollakin lensi pelikaani turbiiniin!

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Porvarimediat paniikissa demareiden huiman kannatuksen vuoksi

      Piti sitten keksiä "nimettömiin lähteisiin" perustuen taas joku satu. Ovat kyllä noloja, ja unohtivat sen, että vaalit
      Maailman menoa
      87
      6042
    2. KATASTROFI - Tytti Tuppurainen itse yksi pahimmista kiusaajista!!!

      STT:n lähteiden mukaan SDP:n eduskuntaryhmän puheenjohtaja Tytti Tuppurainen on käyttäytynyt toistuvasti epäasiallisesti
      Maailman menoa
      328
      5240
    3. Huono päivä

      Tänään on ollut tosi raskas päivä töissä. Tekis mieli itkeä ja huutaa. En jaksa just nyt mitään. Minä niin haluaisin ja
      Ikävä
      20
      2668
    4. Mikä siinä on ettei persuille leikkaukset käy?

      On esitetty leikkauksia mm. haitallisiin maataloustukiin, kuin myös muihin yritystukiin. Säästöjä saataisiin lisäksi lei
      Maailman menoa
      51
      2615
    5. Lääppijä Lindtman jäi kiinni itse teosta

      Lindtman kyselemättä ja epäasiallisesti koskettelee viestintäpäällikköä. https://www.is.fi/politiikka/art-2000011780852
      Maailman menoa
      84
      1865
    6. Juuri nyt! Tytti Tuppurainen on käyttäytynyt toistuvasti epäasiallisesti

      Ai että mä nautin, Tytti erot vireille! "Käytös on kohdistunut avustajia ja toisia kansanedustajia kohtaan, uutisoi STT
      Maailman menoa
      104
      1682
    7. Onko kaivattusi

      liian vetovoimainen seksuaalisesti?
      Ikävä
      112
      1546
    8. Puolen vuoden koeaika

      Voisi toimia meillä. Ensin pitäis selvittää "vaatimukset" puolin ja toisin, ennen kuin mitään aloittaa. Ja matalalla pro
      Ikävä
      17
      1521
    9. seurakunnan talouspäällikön valinta meni perseelleen

      Nyt on ihan pakko kyseenalaistaa tuo Kemijärven seurakunnan päätös talouspäälliköstä. Valitulla ei ole talouspuolen osaa
      Kemijärvi
      121
      1430
    10. Olen ihmetellyt yhtä asiaa

      Eli miksi naiset ovat niin pelokkaan tai vaitonaisen oloisia minun seurassani. Se sai minut ajattelemaan, että olen epäm
      Ikävä
      133
      1393
    Aihe