Etelä-Afrikassa rasismi rehottaa

fgbgfgcn

5

255

    Vastaukset 5

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • turhaa.narinaa

      Tuo on monikulttuuria, ei rasismia. Muutenkin ihan turhaa kitinää, olisivat vaan karkotetut iloisia että saivat pitää päänsä.

    • Omistajaa vaihtamalla he ovat tekemässä saman kuin Zimbabwe eli tuhoamassa maanviljelyn. Sikäläiset tuttavani ovat kertoneet tilanteesta jo vuosia sitten.

      • vastuuta.jostsin

        Mitäpä sillä väliä. Suomi lähettää taas miljonilla ruoka-apua, koska Suomi on vastuussa paikallisten toilailuista. Jollain kumman tavalla.


    • nähty-on

      "Naapurimaassa Zimbabwessa tapahtui vastaava ohjailematon ja usein väkivaltaiseksi muuttunut viljelysmaan uusjako, joka johti useiden maatilojen alasajoon. Maa, jota ennen pidettiin eteläisen Afrikan vilja-aittana, joutui elintarvikepulaan ja vuosia kestäneisiin taloudellisiin ongelmiin.
      Kapkaupungissa on jo vesipula.

    • mustalta_näyttää

      Musta valta Afrikassa takaa sen, että maanosa on ikuisesti kehitysmaiden maanosa. Ainoa pelastus olisi valkoisen kolonisaation comeback.

    Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Mikä on hänen nimen viimeinen tavu?

      🎣🎣🎣🎣🎣
      Ikävä
      64
      1046
    2. Miten yksi ihminen

      Voi kolahtaa näin kovaa? Saada ajatukset vallattua näin totaalisesti? Taidan oikeasti tarvita ammattiapua tämän kanssa,
      Ikävä
      42
      993
    3. Olet lihonut kuin pullataikina

      Olet lihonut kuin pullataikina. Et ole yhtä kaunis kuin aikaisemmin. Oletko ryyppäämässä käynnyt joka ilta?
      Ikävä
      52
      929
    4. Kyllä on ihmisillä paha olla

      Harmi, kun se pitää kipata toisten niskaan. Noh, huhuhan kertoo, että koko palsta on menossa kiinni. Pitäneekö paikkan
      Sinkut
      151
      746
    5. Toivotko jotain tapahtuvan

      Että saisit kaivattusi vaimoksesi?
      Ikävä
      57
      674
    6. Festivaaliko?

      Ei kunnon valoja tai mitään rakenteita, amatöörien puuhastelua äänentoistoa myöten.Yksi soittotaitonen bändi! Luisia kyl
      Kuhmo
      27
      610
    7. Olisko jo aika?

      Voisitko jo viimein puhua tai avata edes yhteydet sen mahdollistamiseksi.
      Ikävä
      40
      585
    8. Ammoniakkivuoto

      Oliko tämä Kiantaman tehtaalla? Ei heitä huonot uutiset Kiantamaa kiertämästä. Pitäsikkö jo laittaa lappu luukulle ja mu
      Suomussalmi
      16
      557
    9. Mies viimeinen viestisi..

      Minkä verran panostit? Oliko jotain kokreettista. Pyysitkö treffeille? Ilmoititko halusta tavata? Epämääräisiin ei mon
      Ikävä
      109
      527
    10. Pakko kyllä myöntää

      Että erektiohäiriösi on mies omaa syytäsi.
      Ikävä
      92
      495
    Aihe