Tuntevatko uskonnot kaikki maailmanlopun merkit

Islamin eskatologia tuntee kolmen tyyppisiä merkkejä:
1. Jo toteutuneet 2. Parhaillaan menossa olevat yhäti voimistuvat 3. Vielä kaukana tulevaisuudessa olevat merkit.

Kristityt tuntevat osan raamatun kirjojen merkeistä esim. Matteuksen evankeliumin lopussa olevat merkit sekä Ilmestyksen merkit, mutta he eivät välitä enää kirkon opetuksen takia Vanhan Testamentin esim Profeetta Hesekielin kirjan merkeistä, joihin kuuluu mm. merivirtojen tyrehtyminen ja Libanoniin asti ulottuva talvi.

Hindulaiset eivät juurikaan puhu maailmanlopusta lainkaan.

MUTTA ENTÄ JOS USKOVAISET EIVÄT TUNNE KAIKKEA MAHDOLLISTA MAAILMANLOPUN KANNALTA.

1. Ilmastonmuutos
2. Ydinsota
3. Alien ufojen hyökkäys
4. jne.

Toki kaikenlaiseen viitataan lyhyesti jo Vanhassa Testamentissa mutta kovin vähän on tähän menessä systemaattisesti tutkittu jokaista mahdollista eri merkkiä. Islam on siinä pisimmällä. He ovat tutkineet merkit tarkoin ja YouTubessa on paljon videoita. Mitä enemmän he uskovat noihin merkkeihin niin sitä lähemmäksi ne tulevat. Uskovat nimittäin jouduttavat maailmanlopun tulemusta.

4

209

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Eli lyhyesti vielä: Voiko maailmanloppu tulla tavalla jota ei ole osattu ennakoida kenenkään toimesta? Tavalla , jota ei löydy mistään uskonnollisesta teoksesta ja mikä tuo tapa siinä tapauksessa olisi?

    • nooalaiset

      Maailmanloppu tulee, mutta merkit jotka edeltävät ovat nähtävissä

      yksi niistä on babylonin tuho, joka tapahtuu jo kymmeniä vuosia ennen maailmanloppua

      mutta mitä maailmanloppuun tulee, niin on vain pieniä lahkoja jotka tuntevat ennusmerkit. tämä kohta on niiden tunnistamisessa tärkein:

      1Kor.2:6
      Kuitenkin me puhumme viisautta täydellisten seurassa, mutta emme tämän maailman viisautta emmekä tämän maailman valtiasten, jotka kukistuvat, vaan me puhumme salattua Jumalan viisautta (Theou sophian en mysterio), sitä kätkettyä, jonka Jumala on edeltämäärännyt ennen maailmanaikoja meidän kirkkaudeksemme, sitä, jota ei kukaan tämän maailman valtiaista ole tuntenut - sillä jos he olisivat sen tunteneet, eivät he olisi kirkkauden Herraa ristiinnaulinneet -

      2:12 Mutta me emme ole saaneet maailman henkeä, vaan sen Hengen, joka on Jumalasta, että tietäisimme, mitä Jumala on meille lahjoittanut; ja siitä me myös puhumme, emme inhimillisen viisauden opettamilla sanoilla, vaan Hengen opettamilla, selittäen hengelliset hengellisesti. Mutta luonnollinen ihminen ei ota vastaan sitä, mikä Jumalan Hengen on; sillä se on hänelle hullutus, eikä hän voi sitä ymmärtää, koska se on tutkisteltava hengellisesti.

    • osatuhoutuu

      Uskovaiset jouduttavat maailman lopun tuloa, juuri näin.
      Ilman uskovaisten hulluutta eläisimme paratiisissa.

    • Historian vaiheissa on monia hetkiä, jolloin olisi voitu valita toisenlainen tie. Esimerkiksi Rooma kielsi raamattujen kääntämisen mitä ankarimman vainon uhalla sekä raamatun levittämisen ja lukemisen. Jos tuota kieltoa olisi toteltu niin olisi voitu valita eräs toinen linja, joka on mainittu raamatussa.

      Olisi voitu mennä merten taakse HAKEMAAN JUMALAN SANAA ESIM. BHAGAVADGITAA JA BHAGAVATAMIA SEKÄ KORAANIA JA POPOL VUH TEOSTA. Näissä teoksissa oli helvetillä uhkailun ja maailmanlopun uhkailun sijaan muu anti tärkeämpää. Ne olisi voinut olla parempaa uskonnollista luettavaa 1500-2000 kuin mitä raamattu on .

      Roomassa sijaitsee Pietarin istuin ja sen linjausten kuunteleminen olisi ehkä estänyt maailmanlopun pikaisen ja hätäisen lähestymisen. Mutta valittiin linjat, jotka jouduttavat maailmanlopun tulemista.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Orpo räyhää: kansan on muututtava

      Orpon mukaan kansa ei elä kokoomuksen kanssa samassa todellisuudessa, ja sen vuoksi kansan on muututtava. Kas kun ei san
      Maailman menoa
      249
      3172
    2. Muovikassikartelli

      Kauppaketjut ovat yhdessä sopineet muovikassin yksikköhinnaksi 59 senttiä. Milloin viranomaiset puuttuvat tähän kartell
      Talousrikokset
      19
      1770
    3. Aidon persun tunnistaa Marinin palvonnasta

      Oli kyse sitten Halla-ahosta tai Putinista. Ensimmäisenä aidolle persulle tulee mieleen Marin.
      Maailman menoa
      23
      1453
    4. Nainen, nyt esitän muutaman skenaarion

      Asumme yhdessä ja seurustelemme. 1. On ilta ja olet sohvalla makoilemassa ja räpläät kännykkääsi. Makuuhuoneesta kuulu
      Ikävä
      136
      1302
    5. Et taida paljoa

      treffeillä käydä? 😆 mieheltä Naiselle
      Ikävä
      104
      1268
    6. Mikä tekee sen

      Vetovoiman kaivatussasi?
      Ikävä
      80
      1258
    7. Kristillinen kaste toimitetaan upottamalla veteen - pään valelukaste ei kelpaa

      Kristillinen upotuskaste perustuu juutalaiseen puhdistautumiseen, jossa upottaudutaan veden alle kokonaan. Paavali verta
      Kaste
      153
      1072
    8. Oikea kaste on syntisten kaste

      Oikea kaste on syntisten kaste. Vain syntisiä tulee kastaa. Itsensä uskoviksi ja vanhurskaiksi julistaneita ei tule ka
      Kaste
      58
      1045
    9. Harmittaako joku

      Harmittaako joku asia tai asiat, mitä on tapahtunut tai jäänyt tapahtumatta?
      Ikävä
      135
      982
    10. Upotuskaste on raamatullisin kaste

      Jokainen raamattua lukenut tietää sen. Päivänselvä asia. Vauvalle annettu kaste ei löydy raamatusta.
      Kaste
      717
      967
    Aihe