paljo suunilleen maksaa auton madalluttaminen liikkeessä madallus sarja???
Auton madalluttaminen
10
1750
Vastaukset
haluat pilata autosi?
- Jamppa1
haluat viisastella?
Itse asiaan: Jos puhutaan autosta jossa on 4 kpl kierrejousia ja iskareita niin työ maksaa saman kuin tavallistenkin jousien ja iskarien vaihto, joka on ihan pajakohtaista. Lisäksi on sitten tehtävä pyöräkulmien säätö, tämä on ehdottoman tärkeää, maksaa noi 50 eur.
Osat Maksaa alkaen n. 300 ja yläräjaa on vaikeampi määritellä:) Suosittelen ostamaan samaa sarjaa olevat jouset ja tolpat niin saat varmemmin toimivan paketin. Pelkät madallusjouset ja vakiotolpat ei ole kovin miellyttävä vaihtoehto.
Sitten on vielä ns. coil-overeita eli kynäjousia joissa löytyy yleensä alustan korkeussäädön lisäksi ulos/sisäänjouston säädöt. Hintaa tulee kertaluokkaa tonni työt.
Laatusarjoja tekee mm. Koni ja Bilstein sekä KW. Kysy lisää noista hinnoista tarvikeliikkeistä
- kuju
..sitten vielä muutoskatsastus
- Kari
Jäi vielä epäselväksi se miksi? Onko kyse vain jostain muotioikusta, vai mistä. Radalla on hyvä, jos painopiste on matalalla, mutta arkikäytössä se on rasittavaa. Helmat raapivat kanttareissa ja pakoputki jää lumivalliin.
- .-.-.
Paitsi ehkä sun ajotaidoilla...
- Vastaus kysymykseen
löytyy vastauksii netistä,mut täs muutama juttu.
Vesiliirtonopeus kasvaa,koska jäykempi jousi ei anna vesipatjan mennä tien ja renkaan väliin niin helposti kuin vakiojousilla.Ajattavuus paranee,koska huojunta vähenee.Ootteko muuten nähny korkeita urheiluautoja??
Suomessa on katsastuksessa mentävä "kelkka" auton alitse ottamatta mihinkään kiinni.Kelkan korkeus on 80mm.Mitähän tuli möläytettyä?
Ajattele nyt itse tai pyydä viisaampia kertomaan, ettet munaa itseäsi tuollaisilla.
Mikä auto sinulla on, kun se huojuu? Minulla ei sellaista ole vielä ollutkaan. Meinaan, että osaisin välttää ostamastakaan huojuvaa autoa.- Kari
Käsittääkseni vesiliirtonopeutta saa parhaiten kasvatettua pistämälle alle kapeat. Yleensä madallettaessa pyritäänj tekemään juuri päinvastoin, ja yritetään ahtaa alle leveintä mahdollista rengasta jäykemmän jousituksen lisäksi.
Se on ihan eri juttu kuin auton madallus! Jos joku on niin lapsellinen että tavallista muutenkin jo pienimaavaraista autoa alkaa madaltaan mieti ensin haluatko täristävän ,epämukavan aina kadunreunassa varotettavan ym.auton.ET VOI OLLA TOSISSAS että vesiliirtonopeus tuosta madalluksesta kasvaa kas kummaa kun et vielä ehdottanut LÄSKEJÄ ALLE niillä pääset laakeriremonttiakin tekemään paljon aikaisemmin.SIIS EI PIDÄ SEKOTTAA URHEILUAUTOJA /RALLIAUTOJA normaali liikenteessä käytettäviin koska ne on aivan eri tarkoitukseen tarkoitettu ja ajo-ominainuuksia säädetään tarpeen mukaan joskus jopa NOSTETAAN jousitusta.Mutta Jokainenhan voi tehdä siitä huolimatta rahoillaan mitä haluaa.
- Geometria
kawasaki250 kirjoitti:
Se on ihan eri juttu kuin auton madallus! Jos joku on niin lapsellinen että tavallista muutenkin jo pienimaavaraista autoa alkaa madaltaan mieti ensin haluatko täristävän ,epämukavan aina kadunreunassa varotettavan ym.auton.ET VOI OLLA TOSISSAS että vesiliirtonopeus tuosta madalluksesta kasvaa kas kummaa kun et vielä ehdottanut LÄSKEJÄ ALLE niillä pääset laakeriremonttiakin tekemään paljon aikaisemmin.SIIS EI PIDÄ SEKOTTAA URHEILUAUTOJA /RALLIAUTOJA normaali liikenteessä käytettäviin koska ne on aivan eri tarkoitukseen tarkoitettu ja ajo-ominainuuksia säädetään tarpeen mukaan joskus jopa NOSTETAAN jousitusta.Mutta Jokainenhan voi tehdä siitä huolimatta rahoillaan mitä haluaa.
empä ollukkaa leventamässä renkaita,vaan jäykistämässä alustaa.Minkäköhän takia madalletut autot ei kallistele kurveissa samalla tavalla ku vakiojousiset autot?Sitikka-ukko varmaan on perehtynyt isokissojen jousitukseen...
No,kummiski jäykempi ei nouse vesipatjan päälle yhtä helposti,kuin vakiojousi.Varmempaa vastausta antaa varmaan esim.KONI:n tai alustasarjojen myyjät.Tiätty netist tai kirjastostaki jottai löytyy...Ainii,oman autoni merkkii en viitti mainita,mut eurooppalainen on ja vakiojousilla ja vakiorenkailla on auton korkeus 124cm,eikä pahemmin kallistele...
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
- 1791756
- 108987
- 94874
Koillis motor
Kyllä on mennyt palvelu alas ku lehmänhäntä, sovitut asiat ja luvatut soitot pitää hoitaa eikä tehä oharia, täysin tumpa19683- 51655
ABC: n kahvilan uusi nimi matkimalla
Kahvia ja virvokkeita myytiin aikoinaan ÄKKI-VANNIN KAHVILASSA Haapavedellä ja paikalliset sanoivat sitä haussia "Tuhann41567Kylillä ei ole näkynyt? Missä luuraat nainen?
Olisit soittanut mulle nainen. Oltais voitu nähdä vaikka laavulla. Miksi pelkäät minua? Eihän siinä ole mitään järkeä. m164523Tehdäänkö tänään toiveista totta?
Poikkea tänä illasta siinä lähellä ja annetaan silmien puhua ja sen jälkeen puhu sinä lopulta mitä ajattelet..45518Kauhavan häiriköijistä
Juttua Iltalehdessä. Pakko sanoa että noi nuoret on kyllä ihan pimeitä. Putkin peltoja jupksevat kiusaamaan kun ei tietä24475Rydman sivuutti mutupohjalta asiantuntija-arviot tutkimusrahoitusta myönnettäessä
Onko Rydman sopiva tai kykenevä toimimaan ministerinä? Ei ole. Ministerit ovat joutuneet puhuteltaviksi vähemmästäkin;193466