Epäpätevät hoitaja

Uutterat

Mikä koulutus Kirkkonummella vaaditaan yksityisen päiväkodin perustavilta ihmisiltä?
Lähihoitaja, lastentarhaopettaja vai täysin kouluttamaton?

6

315

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • ammattiylpeyttä

      Tuttavan ystävä esiintyy mm lastenhoitajana - koulutuksena lähihoitajakoulutus - ei vain ole suorittanut lähärin koulutusta.
      Esiintyy myös muilla ammattinimikkellä - eikö se ole viranomaisen erehdyttämistä?
      Nykyään vaaditaan pätevyyttä - sillä ei ole mitään tekemistä sen kanssa pitääkö ao henkilöstä vai ei - laki on muuttumassa.

    • pakottaminenloputtava

      Nyt pomppasi, lapsen paras kasvatus paikka on kotona rakastavien vanhempien tykönä, ei päiväkodeissa ja vieläpä pakolla 5 vuotiaille varhaiskasvatuksen merkeissä päiväkodeissa. Nykyinen hallitus on aivan retuperällä jos hyväksyy tällaisen lastentarhaopettajien vohkaamisen. Lapsen paras ja turvallisin kasvattaja on aina omat vanhemmat. On aivan erihenkilöt, jotka paneutuvat perheiden ongelmiin, jos niitä on kuin joku lastentarhaopettaja.
      Tämä opettajien palkkaus pitää muutenkin laittaa samalle viivalle kuin muidenkin työtätekevien palkkaus. Siitä on poistettava se, että palkka on automaattinen riippumatta siitä, onko tehtyjä tunteja ollut täysmääräisesti vai ei. Tai sitten kaikille kunta, kaupunki ja valtion työntekijöille alettava maksaa palkka tasa-arvon takia samoin perustein.
      Seuraava polvi totesi, ettei hanki tähän yhteiskuntaan yhtään lasta, jos lapsi joudutaan laittamaan jo viisivuotiaana varhaiskasvatukseen, heidän mielestään lapsen paikka on ensivuosien aikana omien rakastavien vanhempien luona, ei vieraassa paikassa.

    • ammattinimikkeistä

      Voiko lastentarhanopettajana esiintyä päiväkodissa (Lto nimikeellä) henkilö jolta puuttuu lopputyö opinnoista, eli ei ole valmistunut?

    • hoplas

      Voihan esiintyä vaikka Kiinan keisarina jos kantti kestää eikä pelkää seurauksia....

      • lakioikeus

        Kuulostaa vähän ihmeelliseltä - onko tosiaan niin että täysin epäpätevät ihmiset saavat perustaa päiväkoteja?
        Mitä jos Kirkkonummen kunta vastaisi tähän ? Ja _jos viitataan Veikkolassa sijatsevaan päiväkotiin / ryhmikseen - niin joku on kyllä kunnassa ummistanut silmänsä aika tiukasti !


    • Lakikirja

      Ainakin yksityisen vanhainkodin voi perustaa vain lähihoitaja. Pätevyydet voi tarkistaa Terhikki-rekisteristeristä. Yleensä laki määrää nämä asiat. Oiskohan laki yksityisen päivähoidon järjestämisetä?

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Kuka tai ketkä tappo eilen?

      Kenet ja miksi?
      Varkaus
      37
      1802
    2. Arvostele kaivattusi

      ulkonäköä, asteikolla 1-10. Perustelut myös 🧢
      Ikävä
      50
      818
    3. Mitä teet mies?

      Oletko jonkun naisen kanssa? 😞
      Ikävä
      69
      776
    4. Miksi sitä miestä tuijotetaan joka paikassa

      Onko maine jonkinlainen?
      Ikävä
      108
      740
    5. Kuka varasti Sisun rahat

      Kun lukee Sisun pöytäkirjaa, niin kuka on se, joka on varastanut Sisun rahat?!
      Sysmä
      7
      651
    6. Miten sulla on niin kaunis

      Ääni. Sellainen rauhoittavan vangitseva, jolloin aika kuin hidastuu. Ihmettelen sua vielä aika paljon. Lähes joka aamu t
      Ikävä
      33
      629
    7. Ajattelen sinua

      vain. Ihoasi vasten ihoani, huuliasi huulillani, sormiasi vartalollani... Olen katkera elämälle siitä että se antoi sinu
      Ikävä
      27
      580
    8. Taas on Festarit ohi ja saatu toisten muijia kylläseksi asti

      2 päivää täyttä jytinää ja rytkettä kyllä kelpaa vielä Kaupunkin tukemana.
      Parkano
      15
      559
    9. Olen työtön ilman työnhakuvelvoitetta

      Saan 600e/kk. En voi tehdä töitä. En osaa laittaa ruokaa. En pysty kävelemään tai olemaan jalkeilla tuntia pidempään.
      Ikävä
      141
      471
    10. Mikä sai sinut ajattelemaan mies...

      Ettet riittäisi minulle?😔
      Ikävä
      51
      453
    Aihe