Mikä koulutus Kirkkonummella vaaditaan yksityisen päiväkodin perustavilta ihmisiltä?
Lähihoitaja, lastentarhaopettaja vai täysin kouluttamaton?
Epäpätevät hoitaja
6
234
Vastaukset
- ammattiylpeyttä
Tuttavan ystävä esiintyy mm lastenhoitajana - koulutuksena lähihoitajakoulutus - ei vain ole suorittanut lähärin koulutusta.
Esiintyy myös muilla ammattinimikkellä - eikö se ole viranomaisen erehdyttämistä?
Nykyään vaaditaan pätevyyttä - sillä ei ole mitään tekemistä sen kanssa pitääkö ao henkilöstä vai ei - laki on muuttumassa. - pakottaminenloputtava
Nyt pomppasi, lapsen paras kasvatus paikka on kotona rakastavien vanhempien tykönä, ei päiväkodeissa ja vieläpä pakolla 5 vuotiaille varhaiskasvatuksen merkeissä päiväkodeissa. Nykyinen hallitus on aivan retuperällä jos hyväksyy tällaisen lastentarhaopettajien vohkaamisen. Lapsen paras ja turvallisin kasvattaja on aina omat vanhemmat. On aivan erihenkilöt, jotka paneutuvat perheiden ongelmiin, jos niitä on kuin joku lastentarhaopettaja.
Tämä opettajien palkkaus pitää muutenkin laittaa samalle viivalle kuin muidenkin työtätekevien palkkaus. Siitä on poistettava se, että palkka on automaattinen riippumatta siitä, onko tehtyjä tunteja ollut täysmääräisesti vai ei. Tai sitten kaikille kunta, kaupunki ja valtion työntekijöille alettava maksaa palkka tasa-arvon takia samoin perustein.
Seuraava polvi totesi, ettei hanki tähän yhteiskuntaan yhtään lasta, jos lapsi joudutaan laittamaan jo viisivuotiaana varhaiskasvatukseen, heidän mielestään lapsen paikka on ensivuosien aikana omien rakastavien vanhempien luona, ei vieraassa paikassa. - ammattinimikkeistä
Voiko lastentarhanopettajana esiintyä päiväkodissa (Lto nimikeellä) henkilö jolta puuttuu lopputyö opinnoista, eli ei ole valmistunut?
- hoplas
Voihan esiintyä vaikka Kiinan keisarina jos kantti kestää eikä pelkää seurauksia....
- lakioikeus
Kuulostaa vähän ihmeelliseltä - onko tosiaan niin että täysin epäpätevät ihmiset saavat perustaa päiväkoteja?
Mitä jos Kirkkonummen kunta vastaisi tähän ? Ja _jos viitataan Veikkolassa sijatsevaan päiväkotiin / ryhmikseen - niin joku on kyllä kunnassa ummistanut silmänsä aika tiukasti !
- Lakikirja
Ainakin yksityisen vanhainkodin voi perustaa vain lähihoitaja. Pätevyydet voi tarkistaa Terhikki-rekisteristeristä. Yleensä laki määrää nämä asiat. Oiskohan laki yksityisen päivähoidon järjestämisetä?
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Nyt tajusin mitä haet takaa
En epäile etteikö meillä olisi kivaa missä vaan. Se on iso hyppy henkisellä tasolla sinne syvempään päätyyn, kuten tiedä433543- 362164
Naiselle mieheltä
Huomasin tuossa, että jääkaapissani on eräs sinun ostamasi tuote edelleen avaamattomana. Arvaatko mikä?301829- 171589
- 231538
- 141518
- 241397
- 141267
Ihmetteletkö, mihin sinussa ihastuin?
Pikkuhiljaa huomasin, että olet ainutlaatuinen luonne, plussana tietysti ulkoiset avut. Toista ei taida löytyä koko maai781225Mitä yhteistä on sulla ja kaivatulla?
Onko teillä samantyyppinen olemus tai luonne? Vai muistuttaako vartalonne toisiaan? Tai kasvot? Entä pukeutuminen? Onko881182