Just näin. Soitin tk:seen Kauhavalle päivystykseen klo 8: kuume 39.2, henki ei kulje, tk:ssa mitattu crp 154. Päivystävä lääkäri tikkunsa kanssa aikansa koeteltuaan kertoi, että tulehdus luultavimmin hampaassa. Joten aikaa hammaslääkärile. No aikaa toiselle paikkakunnalle soittamaan, eivät aluksi suostuneet ottamaan ja vastaanottovirkailija livautti, että nyt kiireisempiä tapauksia.. suostuivat kuitenkin kiireajan, ettei seinäjoen päivystystä tarvinnut rasittaa.. menin paikalle ja spr:n työntekijä odotushuoneessa. Eipä siinä.! Uloshan tuli vk:n nainen ja seuraavat puolituntoista soviteltiin hänen ystävien aikoja, jota "olisivat kiinnostuneet käymään hammaslääkärissä" ? Haloo?! Ab:t sain mukaan, hampaasta tulehdus levinnyt hengitysteihin,kuume kotiin tullessa 40
Lappajiii2018
Irmanz
2184
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 2
Vanhimmat
..seuraavana yönä sjoen päivystyksessä. Lisähappea kaksi yötä ja suonensisäiset antibiootit. Astmaatikkojen lääkkeetlisäksi.
Tee nyt ihmeessä potilasvahinkoilmoitus.
Kuume lähes 40 ja crp yli 150. Kauhavan terveyskeskuslääkärin olisi pitänyt itse järjestää sinulle jatkohoidon, eikä laittaa sinua itse hoitamaan asiaa! Muualla ei päästettäisiin kuumeista bakteeritulehduspotilasta omin päin lähtemään minnekkään . Bakteeritulehdus hampaistossa > suora yhteys verenkiertoon. Yleisen verenmyrkytyksen vaara suuri!. Antibiootit suun kautta annettuna on väärä hoitomuoto! Ei ihme, että jouduit tai pääsit Seinäjoen keskussairaalaan hoitoon.
Siis ehdottomasti potilasvahinkoilmoitus vääränlaisesta hoidosta!
Kauhavan terveyskeskukseen hoitoon hakeutuvat ottavat suuren riskin. Hoito siellä on enimiten passiivista eutanasiaa!!