Kirjastolle nimi ehdotuksia

Nimiehdotukseni Vesilahden kirjastolle on. Piki LÄHTEENSILMÄ !.
Jossain nimiehdotus Ves-ki viittaa liikaa paskahuussiin(menen käymään veskissä)
25642
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 25

Vanhimmat

Vetelä, ilman muuta!

Äänestä

OIVA runoilija Oiva Paloheimon mukaan, joka asui pappilassa Kahiluodon vävynä.

Äänestä

Vesihelmi

Äänestä

Arkunnaula

Äänestä

Putkinotko

Äänestä

Maalataan valkoiseksi,raaputetaan sieltä täältä maalia ja lätkäistään seinään sisustustarra HOME.

Äänestä

Persereijänritarin uni koko kirjasto.

Äänestä

kaivo

Äänestä

Lukutoukka

Äänestä

MAAUIMALA on ollut kutsumanimenä jo kauan!

Äänestä

Mitä se Narvalainen siä oikein viisastelee,oletko kateellinen kun teillä siellä narvassa ei kohta ole yhtään mitään,ei kirjastoa ei baaria ei kunnon kauppaa kaikki loppuu teiltä sieltä periferiasta.

Äänestä
  • No ei se kirkonkylä ny nii hääppöne oo. kaksi ylihinnoteltua kauppaa ja pari parturi. Ja kyttääviä ihmisiä kirkolla myös enemmän.

    Äänestä

  • No en itke vaan nauran. Ja "ei kirjastoa ei baaria ei kunnon kauppaa"

    Missäs kirkolla kunnon kauppa?
    Kirjastokin kohta kelluva
    Baari vielä mutta ei kauanko?

    Äänestä

  • Narvalainen77 kirjoitti:

    No en itke vaan nauran. Ja "ei kirjastoa ei baaria ei kunnon kauppaa"

    Missäs kirkolla kunnon kauppa?
    Kirjastokin kohta kelluva
    Baari vielä mutta ei kauanko?

    Kyllä mä ymmärrän tunteesi Narvalainen77. Maksajiksi joutuu kaikki kuntalaiset asuinkylästä riippumatta näiden järjenjättiläisten mottipäisten päätösten takia.Tyhmä porukka vuodesta toiseen päättää mihin meidän veronmaksajien rahat tuhlataan.

    Äänestä

  • Vituttaamuitakintäätouhu kirjoitti:

    Kyllä mä ymmärrän tunteesi Narvalainen77. Maksajiksi joutuu kaikki kuntalaiset asuinkylästä riippumatta näiden järjenjättiläisten mottipäisten päätösten takia.Tyhmä porukka vuodesta toiseen päättää mihin meidän veronmaksajien rahat tuhlataan.

    Ja käyttäytyvät vielä kirkonkyläläiset ylimielisesti-

    Erotetaan kirkonkylä lopusta vesilahdesta, niin sillä noistakin kirkonkylän k.usipäistä päästään eroon. Ei niillä näytä olevan mitään ymmärrystä, että muut vesilahtelaiset joutuvat väkisin maksamaan niiden maalaistelut, katuvalot, pyörätiet ja kirjastot. Syrjäseudulta nämä kusipäät vievät lapsilta jopa päiväkodit.

    Äänestä

Umpilampi olisi osuva nimi.

Äänestä

Vesivako

Äänestä

Velka-kirja

Äänestä

Akateeminen suojatyöpaikka

Äänestä

Erkinmerkki

Äänestä

Kerkeeköhän tulvavesi nousemaan hotelliharmaaseen ennenkuin siirtoviemäri saadaan päätettyä kohteeseen. Mikähän siirtoviemärin kustannusarvio on ja onko siihenkin saatu 1/2 valtionapuja ?.

Äänestä

Joko Kirjakylpylä on avattu?

Äänestä

Ja veronmaksajat "kiittää ja kumartaa" tästäkin saavutuksesta.

Äänestä

Mielipiteeni kääntyy umpilammen puolelle.

Olkoon siis UMPILAMPI

Äänestä

Onhan se ummessa kun kolmattakuukautta kaivurit kaivaa hulevesiputkea maanalle vain ja ainoastaan sen umpilammen pelastamiseksi vedenpaisumukselta. Paljonkohan tulee laskua lisää tästä alkuperäisen kustannusarvion lisäksi Vesilahden kunnan veronmaksajille.

Äänestä

Ketjusta on poistettu 3 sääntöjenvastaista viestiä.

Kommentoi aloitusta


Kallisnimi kirjoitti:

Nimiehdotukseni Vesilahden kirjastolle on. Piki LÄHTEENSILMÄ !.
Jossain nimiehdotus Ves-ki viittaa liikaa paskahuussiin(menen käymään veskissä)

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu