Jos et tietäisi mistään mitään, uskoisit tämän täysin.
tietokoneessa asuu jumala
ihminenuskoomitävaan
8152
1Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Turvaa tilisi vahvistamalla puhelinnumerosi. Voit silloin palauttaa unohtuneen salasanan tekstiviestillä.
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 8
Vanhimmat
Jumalalla tarkoitetaan jotain tuntematonta jolle ei keksitä selitystä.
Monelle tietokone on jumala. Aina meillä joku Jumala on, jota palvomme ja jolle uhraamme aikamme ja rahamme. Materialismi on yksi iso jumala.
Muutama sata vuotta sitten monet eristyneinä eläneet ihmisryhmät pitivät ensi kerran näkemiään eurooppalaisia tutkimusmatkaajia jumalina.
Eipä siihen satoja vuosia taaksepäin tarvitse mennä.
"Cargo-kultti: Kun Jumala laskeutui taivaasta... rahtikoneella
Eristyneen Tyynenmeren saaren asukkaat uskovat, että toisessa maailmansodassa menehtynyt yhdysvaltalaissotilas syntyy uudelleen saaren pyhässä tulivuoressa ja hukuttaa heidät länsimaisiin tavaroihin."
http://historianet.fi/yhteiskunta/uskontojen-historia/cargo-kultti-kun-jumala-laskeutui-taivaasta-rahtikoneella
Job.7:8 Ken minut näki, sen silmä ei minua enää näe; sinun silmäsi etsivät minua, mutta minua ei enää ole. Biblia (1776). Ja ei yksikään silmä, joka minut näkee, pidä minua enempi näkevän. Sinun silmäs katsokoon minua, sitte minä hukun.
> Jos et tietäisi mistään mitään, uskoisit tämän täysin.
Höpöhöpö, minä uskon vain järkevästi perusteltavia ajatuksia. Jos minulla olisi tapana uskoa sokeasti mitä joku sanoo, olisin ateisti ja evoluutiouskova. :)
Sinua voidaan käyttää hyväksi, auta meitä elämän kolhimia niin pääset taivaaseen.
Mikään ei ole mahdotonta, on vain matemaattisia todennäköisyyksiä. Epävarma on maailmankaikkeuden ainoa varma asia...
Jumalan olemassaolo on toki mahdollinen, mutta todisteiden perusteella mahdollisuus on häviävän pieni.