Jumalalla ei ole mitään mahdollisuuksia voittaa minua.
tapan jumalan
21
377
Vastaukset
- Meingott
Ai Jumalan vai? Se tehtiin jo kerran eikä toiminut. Kehveli käveli haudasta elävänä.
Aijaa, God of War-pelisarjan Kronos? Eikös palstan kristitty hehkuttanut tätä jo vuosia sitten?
- lähetäjumalameille
Älä tapa vaan lähetä meille tänne maan päälle.
- helppo.homma
Jumalan tappaa helposti. Älä usko siihen ja katso! se kuolee.
- 3444
Olet jo itses tappanut, ilmankos Suomessa tehdään itsareita paljon. Olis hauska tietää paljonko niistä on ateisteja.
- arvioitsija
3444 kirjoitti:
Olet jo itses tappanut, ilmankos Suomessa tehdään itsareita paljon. Olis hauska tietää paljonko niistä on ateisteja.
Pieni murto-osa. Vääränlaiseen Jumalaan uskovia enin.
- helppo.homma
3444 kirjoitti:
Olet jo itses tappanut, ilmankos Suomessa tehdään itsareita paljon. Olis hauska tietää paljonko niistä on ateisteja.
Olet aivokuollut, joten sinulta on turha odottaakaan mitään älykästä. Tilanteesi varmasti ahdistaa sinua. Mutta ota kilo unipillereitä. Se helpottaa oloasi.
- jumalastajasinusta
Sinulla ei ole mitään mahdollisuuksia voittaa Jumalaa. Olet vain ihminen, olette eri kerroksen väkeä, jotka eivät koskaan kohtaa.
- jumalastajasinusta
Herrat eivät ole olemassa edes Nokian kännykkäyksiköissä. Olet yksinäisi ja Herra on fiktiota.
- kertoopaljonsusta
Et ole päässyt yli Nokian kännyköistäkään.
- Kirjakääröt
1Moos.32:28 Biblia (1776). Ja hän sanoi: ei sinua sillen pidä kutsuman Jakob, vaan IsraeEL: Sillä sinä olet taistellut Jumalan ja ihmisten kanssa, ja olet voittanut.
- 12____13
"tapan jumalan "
Nauruun vai?
Miten ja miksi, kun et edes tunne Jumalaa?
" Joka ei rakasta, se ei tunne Jumalaa, sillä Jumala on rakkaus."
1 Joh. 4:8- 14_15
Jumala ja hänen rakkautensa ovat yhtä kadoksissa. Niitä ei ole.
"Näytä minulle uskovainen, joka on lähimmäisrakas, niin minä näytän sinulle näkymättömän miehen." 6 Moos. 25:7
- 8r1b
Ei jumalaa voi tappaa, eikä jumalan kanssa voi kilpailla, koska jumalaa ei ole olemassa.
- helppo.nakki
Juuri siksi Jumala onkin niin helppo tappaa. Siitä ei saa edes rangaistusta.
- jumalaaeivoitappaa
Jumala on olemassa, mutta ei ateistien eikä kiihkouskovaisten tavoitettavissa.
- jumalaonvitsi
jumalaaeivoitappaa kirjoitti:
Jumala on olemassa, mutta ei ateistien eikä kiihkouskovaisten tavoitettavissa.
Missä se on kerro ihmeessä.
- Kirjakääröt
Job.7:8 Biblia (1776). Ja ei yksikään silmä, joka minut näkee, pidä minua enempi näkemän. Sinun silmäs katsokoon minua, sitte minä hukun. Jos joku, löytää tämän hukkuneen Jumalan, sen voi palauttaa taivaan pallille.
- uskomaton.uuno
"Jos joku, löytää tämän hukkuneen Jumalan..."
Kun koet tarvetta lyödä uskista Biblialla päähän, tee se oikein!
Kaipa sentään käsitit jakeen minän olevan ihminen (Job), jonka vaelluksen raskautta Jobin kirja käsittelee. Tarinan asetelmahan oli: Jumala halusi osoittaa Saatanalle Jobin pysyvän uskollisena kaikista asetetuista koettelemuksista huolimatta.
Jobin kirja on huono työkalu uskon horjuttamiseen, kyseessähän on varsin viihdyttävä tarina äärimmäisestä kärsivällisyydestä.
Päähänlyöntityökaluksi kävisi esimerkiksi Psalmi 82. Sen perusteella voi esittää hankalia kysymyksiä...
Ateistina olen valmis tarttumaan tarvittaessa Raamatun epäloogisuuksiin ja luonnon lakien vastaisuuksiin. Tokihan Jobin kirjassakin niitä on, vaikkei oikein siinä muodossa, että niiden käyttö lyömäaseena olisi kovinkaan tehokasta.
- Justjoo1
Onneksi ei :D
- jumalaonmielikuvitusta
Olematon voi voittaa ainoastaan uskovaisen päiväunissa.
Ketjusta on poistettu 2 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Sdp on esittänyt maatalous- ja yritystuista leikkaamista
Joihin menee 10 miljardia euroa vuosittain. Minkä vuoksi äärioikeisto änkyttää jostain vuodesta 2026, kun ei demareiden1294333Sanna Marin pitäisi palauttaa pääministeriksi
Oikeisto "voitti" vaalit valehtelemalla äänistäjille päin naamaa, joten heidät tulisi tuomita menettämään vaalitulos ja393278Kokoomus kannatti aiemmin rahoitusmarkkinaveroa - kanta nyt muuttunut
Kokoomuksen linjanmuutos rahoitusmarkkinaveron suhteen on herättänyt kysymyksiä. Vielä aiemmin puolue antoi ymmärtää kan12443KÄVELYTREFFIT ?
Mikä on tuo konsepti. Ei kävely ole mitkään treffit. Se on hengailua, ilman mitään panostamista toiseen, go with the flo2091502Ei me olla sielunkumppaneita
jos sellaisia edes on. En tiedä miksi niin kovasti pidin sinusta, varmaan olisi paljonkin hyviä syitä, mutta ehkä olit v221318Mies pelkää mahdollista raskautta
Millaisia ajatuksia seuraava herättää teissä? Olemme tunteneet miehen kanssa vuosikausia, seurustelleetkin jo pitkään j2111109Kiikkustuoli
Sunnuntai aamun hiljaisuutta ja rauhaisaa oloa. Aloitan taas uuden alustan, jospa edellisessä asiat tulee pohdittu ja sa1581069- 711063
Hevosmies kylän kunnioitettu herra
Hei, eikö olis aika pistää "nuoriso" kuriin? Tiedämme miten teidän "yhteisö" toimii sekä kylän vanhin herra, olet poruka22978En elä täällä vaan oikeassa elämässä
Jos ihmissuhde kaatuu siihen, mitä täällä palstalla kuvitellaan ja väännetään, silloin ongelma ei ole minussa vaan luott127812