Maastamuuttajat ja sinne takaisin palaavat

ikävämikäihanatekosyy

Muistan lukeneeni lehdestä että kuinka kaiken irtaimiston sai myydä kun ei mitään tarvita mukaan ja kuinka hienosti sitä pärjääkään ilman. Kuinka Suomalaiset ovat aina naama väärin päin tai muuten vaan tympeitä että on mukava lähteä muualle ja aloittaa uusi elämä. Mutta kuinkahan menee nyt? Mikä mahtoi olla se oikea syy lähtöön ja paluuseen vai ovatko palanneet? No toivottavasti osaavat jatkossa arvostaa rehellistä Suomalaista työtä ja maksaa veronsa Suomeen.

4

490

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • HärkkikujanBölli

      Joo, huhuja liikkuu ja naamaakin näkynyt taas :( Onnea toivotin uusille jätti pisneksille mutta ihan suotta. Ei tunnu suksi luistavan jos ei ole lunta ja luistoa. Jos on liikaa luistoa niin menee väkisin ristiin toisten kanssa ihan täälläkin

    • Kohtaalkaatapahtuun

      Paussipaikalla puhuivat että perustavat kuulemma ostamaansa mannin rantaan kelluvan hotelli kokonaisuuden. Liike idea hiottu huippuunsa ammattilaisten toimesta niin nyt tulee hieno kokonaisuus.

    • kylälläpuhuvat

      Teepeellä puhuivat että tekevät paperitehtaan hiomon tiloihin sopivat tilat matuille, onsitten työpaikkakin lähellä. Joutomiehistä sitten saakin hyvää polttoainetta voimalaitoikselle kun on ensin ruokittu ne hyvän kokosiks.

    • Kyröskosken_Kylähullu

      Vai että arvostaa suomalaista työtä ja maksaa veronsa suomeen....samalla kun tilaa kaiken mahdollisen ebaysta ja kiinasta. Niinkö? Ja halveksii suomalaista yrittäjyyttä kuten enemmistö tekee.

      60- ja 70-lukujen kaltainen maastamuuttoliike toteutuu vielä uudelleen ja siinä on kysymys selviämisestä sekä toivottomuudesta.

      Aivan kuten silloinkin, lähdetään vielä kielitaidottomina "pystymettästä" pois Suomesta siksi koska olot ovat täällä käyneet mahdottomiksi sietää.

      Tulee olemaan edellistä kertaa vaikeampaa, koska tässä välissä valtio on "sossuttanut" kansan lähes lähtökyvyttömäksi. Ikäänkuin uuden muuttoliikkeen varalta.

      Pahinta on se että kansa ei näytä tajuavan, että se on "sossutettu".

    Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Hyvää syntymäpäivää Sanna 40 vee!!!!

      ᕼᗩᑭᑭY ᗷIᖇTᕼᗞᗩY Sister ❣️🥰 🎉🎂✨🍰🥳 🥳🎂🥂 🎉🎊🎁🎈🎂
      Maailman menoa
      58
      5060
    2. Suomen kaksikielisyys - täyttä huuhaata

      Eivätkö muuten yksilöt pysty arvioimaan mitä kieliä he tarvitsevat? Ulkomaalaiselle osaajalle riittää Suomessa kielitai
      Maailman menoa
      54
      4562
    3. Työeläkeloisinta 27,5 mrd. per vuosi

      Tuo kaikki on pois palkansaajien ostovoimasta. Ja sitten puupäät ihmettelee miksei Suomen talous kasva. No eihän se kas
      Maailman menoa
      122
      4489
    4. Mikä on vaikeinta siinä, että menetti yhteyden kaivattuun, jota vielä ajattelee?

      Mikä jäi kaihertamaan? Jos jokin olisi voinut mennä toisin, mitä se olisi ollut? Mitä olisit toivonut vielä ehtiväsi san
      Ikävä
      294
      1647
    5. Sulla on mies

      Aivan liikaa naisia.
      Ikävä
      228
      1308
    6. 81
      1301
    7. Kerro kaivattusi etunimi

      Miehille..
      Ikävä
      68
      1265
    8. 305
      998
    9. Kadutko mitään?

      Minä kadun ikävässä kirjoittamista, mutta en saa sitä tekemättömäksi.
      Sinkut
      199
      930
    10. Pääsit koskettamaan

      Sellaista osaa minussa jota kukaan ei ole ennen koskettanut. Siksi on hyvin vaikea unohtaa sinut kokonaan.
      Ikävä
      50
      820
    Aihe