Muistan lukeneeni lehdestä että kuinka kaiken irtaimiston sai myydä kun ei mitään tarvita mukaan ja kuinka hienosti sitä pärjääkään ilman. Kuinka Suomalaiset ovat aina naama väärin päin tai muuten vaan tympeitä että on mukava lähteä muualle ja aloittaa uusi elämä. Mutta kuinkahan menee nyt? Mikä mahtoi olla se oikea syy lähtöön ja paluuseen vai ovatko palanneet? No toivottavasti osaavat jatkossa arvostaa rehellistä Suomalaista työtä ja maksaa veronsa Suomeen.
Maastamuuttajat ja sinne takaisin palaavat
4
416
Vastaukset
- HärkkikujanBölli
Joo, huhuja liikkuu ja naamaakin näkynyt taas :( Onnea toivotin uusille jätti pisneksille mutta ihan suotta. Ei tunnu suksi luistavan jos ei ole lunta ja luistoa. Jos on liikaa luistoa niin menee väkisin ristiin toisten kanssa ihan täälläkin
- Kohtaalkaatapahtuun
Paussipaikalla puhuivat että perustavat kuulemma ostamaansa mannin rantaan kelluvan hotelli kokonaisuuden. Liike idea hiottu huippuunsa ammattilaisten toimesta niin nyt tulee hieno kokonaisuus.
- kylälläpuhuvat
Teepeellä puhuivat että tekevät paperitehtaan hiomon tiloihin sopivat tilat matuille, onsitten työpaikkakin lähellä. Joutomiehistä sitten saakin hyvää polttoainetta voimalaitoikselle kun on ensin ruokittu ne hyvän kokosiks.
- Kyröskosken_Kylähullu
Vai että arvostaa suomalaista työtä ja maksaa veronsa suomeen....samalla kun tilaa kaiken mahdollisen ebaysta ja kiinasta. Niinkö? Ja halveksii suomalaista yrittäjyyttä kuten enemmistö tekee.
60- ja 70-lukujen kaltainen maastamuuttoliike toteutuu vielä uudelleen ja siinä on kysymys selviämisestä sekä toivottomuudesta.
Aivan kuten silloinkin, lähdetään vielä kielitaidottomina "pystymettästä" pois Suomesta siksi koska olot ovat täällä käyneet mahdottomiksi sietää.
Tulee olemaan edellistä kertaa vaikeampaa, koska tässä välissä valtio on "sossuttanut" kansan lähes lähtökyvyttömäksi. Ikäänkuin uuden muuttoliikkeen varalta.
Pahinta on se että kansa ei näytä tajuavan, että se on "sossutettu".
Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
- 1292063
Noniin rakas
Annetaanko pikkuhiljaa jo olla, niin ehkä säilyy vienot hymyt kohdatessa. En edelleenkään halua sulle tai kenellekään mi1051876Kumpi vetoaa enemmän sinuun
Kaivatun ulkonäkö vai persoonallisuus? Ulkonäössä kasvot vai vartalo? Mikä luonteessa viehättää eniten? Mikä ulkonäössä?841659Lasten hyväksikäyttö netissä - Joka 3. nuori on saanut seksuaalisen yhteydenoton pedofiililtä
Järkyttävää! Lapsiin kohdistuva seksuaalinen hyväksikäyttö verkossa on yhä pahempi ongelma. Ulkolinja: Lasten hyväksikäy641524Multa sulle
Pyörit 24/7 mielessä, kuljet mun mukana, mielessä kyselen sun mielipiteitä, vitsailen sulle, olen sydän auki, aitona. M331192- 821148
Nainen, olen tutkinut sinua paljon
Salaisuutesi ei ole minulle salaisuus. Ehkä teimme jonkinlaista vaihtokauppaa kun tutkisimme toisiamme. Meillä oli kumm561132- 1101093
Mies, eihän sulla ole vaimoa tai naisystävää?
Minusta tuntuu jotenkin, että olisit eronnut joskus, vaikka en edes tiedä onko se totta. Jos oletkin oikeasti edelleen s471066Onko sulla empatiakykyä?
Etkö tajua yhtään miltä tämä tuntuu minusta? Minä ainakin yritän ymmärtää miltä sinusta voisi tuntua. En usko, että olet441013