Eikö tyhjästä kalahallista voisi tehdä monitoimihallia? Kylmähuoneeseen jäärata muksuille luisteluharjoittelua varten ja muihin tiloihin muutama halkajaisiltaan 10m:n allasta, esim Azuro tai Folkpool. Toinen 90cm syvyydellä lapsille ja toinen vähän syvempi aikuisille. Sinne mahtuisi varmaan vielä pieni 5m:n allas kaikkein pienimmille. Vesikraanathan siellä jo on valmiina. Ulkopuolelle voisi hankkia liikuteltava sauna rahoilla jota saadaan jos hallin irtaimisto myydään. Lähellä lenkkipolkua muuten!!!
Kalahallista monitoimihalli
Monitoimintaa
7436
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 7
Vanhimmat
Mikä kalahalli? Sekä missä on ollut nyt koiratoimintaa? Missäs koirat?
Yksi esimerkki Hangon täysin turhista investoinneista! Kalasatama oli pakko rakentaa, EU varoin (mutta saatiinko tukia kuitenkaan)! Kukaan ei sitten tarvinnutkaan kalasatamaa, kalaa ja kalastajia kun ei enää kuulema ole. Kala tuotiin kalahalliin Norjasta!
Noh, nyt ei ole enää kalahallin tarvitsijoitakaan.
Halli seisoo tyhjillään!
Miten paljon näihin projekteihin upposi Hankolista rahaa, loppujen lopuksi?
Eräs äänessä oleva nykyisin eläköitynyt kalastaja puuhailu sitä innolla, laituri, kalanosturi ja itse halli maksoi kaiken kaikkiaan 1,5 milliä euroa. Nosturilla ei ole koskaan nostettu kalaa, laituri on yksityiskäytössä, huutoa tulee jos sinne menee veneellä ja halli mätänee käyttämättömänä. Kenelle voin veronmaksajana osoittaa laskun, herra UusSilakka?
Vähän myöhässä kommenttia, kyllä nosturia käyttää venejobbari omiin tarkoituksiinsa
näyttää pitävän huvivenettään siellä. Pelisäännöt selviksi täytyy olla ammattikalastaja
jos siellä venettään pitää, siihen riittää nykyään ilmoitus ELY keskukseen ja vähäinen
paperisota, eli vielä jää vilunki-villelle pelivaraa. Venepaikat muutoinkin paikotellen
lujassa, jos jätät veneen edes vähäksi aikaa sellaiselle paikalle että jää tulkinnan
varaa, niin kyllä joku on rääkymässä oikein p--seen pohjasta että ei siinä saa venettä
pitää. näin täällä Tvärminnessä. Halpoja on hullun lääkkeet jos tuolla tavalla tulee autetuksi
että rääkyy rannalla.
Ihan aiheen vierestä mutta nykyinen hangon keskusta on ruma. Talot pitäisi muodistaa remontoimalla ulkoa päin.
Ei kai halli ole tyhjillään? Eikö Ekström savusta siellä yritykseensä kalaa?
On tainnut savut loppua. Konkassa on.