kuluu noin 10-15 vuotta ja sähköauto on korvannut polttomoottoriautot. jo nyt saksa kiusaa dieselautoilijat luopumaan autoistaan. sama trendi jatkuu. voitte uskoa että suomi on etupäässä tuhoamassa elinkeinomme kieltämällä dieselin. samalla öljyn käyttö vähenee merkittävästi. en toivota sähköautoa tervetulleeksi koska se tuhoaa minunkin elinkeinon. tarvin autoa jolla voi ajaa 700 km peräkärry perässä pakkasillakin. sähköauto ei kuljeta peräkärryä tuollaisia matkoja koskaan. latausaika pelastaisi homman jos se tapahtuisi 10 minuutissa.
maailma menee vikasuuntaan. tuodaan toimimattomat sähköautot markkinoille ja vielä itseajavat jotka aiheuttaa paljon kolareita pohjolan lumisilla pimeillä teillä. pelko kuuluu olennaisena osana tulevaisuuden autoiluun. pelko tekniikan pettämisestä ja kolarista.
sähköauto vie öljyn meiltä pois
7
251
Vastaukset
- Bensamoottori
Olet oikeassa"" sähkö autot on parhaimillan ihan etelän maissa......Täällä meillä on tuo kylmys talvi joka verottaa auton käyttöä vaaditan lämmitys kesällä esim ilmastointi sun muut jutut,,,teho akuista hupenee;; turhaa vouhutusta koko juttu matkat vielä sähköautolla aika pieniä pitäisi lataa joka nurkassa;;,, Mitä dieselin tulee no se on kaikista pahin saastutaja autotehtaat ei pysty kriteereitä enään kiristään moottori teknologiaa että pakoputkesta tulisi vaan puhdasta josta kukatkin tykkäisi:))),,, Suomi on sellainen maa joka matkii muita aina, ( paitsi autoverotuksessa )
) kohta täällä ei saa diesseleillä ajaa paitsi tiettynä päivinä näin se vaaaaaaan menee uskokaa vaan<<<< - Fkkffkfkkffk
Onpa siinä peloteltu reppana.
- kjhfkjhkjhkjfd
Nää on niitä jotka uskoo uutisia. Siis "virallisia" uutisia. Kun Matti Vanhanen sanoi että ostakaa ihimiset vähäpäästöisiä dieseleitä, niin nämähän ostivat. Nyt kun vihervasemmiston hallussa oleva valtamedia pelottelee käyttökielloilla niin nämä myyvät hädissään dieselinsä pois ja halvalla koska silloin on fiksun ostajan markkinat.
Sähköautoilussa on vielä sellaisia esteitä että se ei pitkien välimatkojen maassa yleisty vielä pitkään. Lyhyet ajomatkat ja tuntien latausajat ovat yhä todellisuutta propagandasta huolimatta. Se ihmeakkukin on ollut ihan kohta tulossa jo 70- luvulta lähtien. Myöskään sähköverkko ja sen ominaisuudet eivät ole lähelläkään sitä mitä sen täytyisi olla laajamittaisen latauksen mahdollistamiseksi. Asia kun on hieman monimutkaisempi kuin vain että lykätäänpä töpselit rasiaan. - kaasussaonprutkua
lisäisin sen että mun mielestä auton kuuluukin saastuttaa. mitä fiilistä on autossa joka ei edes käynnisty ennen liikkelle lähtöä. miten sähköautot lämmitetään talvisin? akun tehoista iso osa menisi lämmittämiseen suomessa. tätä ei tajua päätäjämme. vai olisko sähköautossa lisävarusteena valopetrolimämmittimet? ja toiseksi, mitä järkeä enää on yrittää maailmaa puhdistaa kun on 100 vuotta tuupattu paskaa taivaalle ja ihmispopulaatio kasvaa sellaista tahtia että päästöt ei vähene vaikka kaikki autot muutettas sähköautoiksi.
kaasuautolla sentään saa moottorin äänet ja riippumattomuuden. kaikki autot voi muuttaa kaasuautoiksi muutamalla tonnilla. se on halpaa eikä saastuta. se jopa toimii suomessa.
Niin, mutta riittääkö tarjolla oleva sähkö lisääntyvään sähköautoiluun?
Keskeneräisiä ydinvoimaloita joka puolella.- jkhfvjhfvk
Viherfasisteille hyvä tekosyy rajoittaa yksityisautoilua...
- 1.___-Markkinat
Sähköautot yleistyy. Bensiinin ja dieselin käyttö vähenee.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
- 873277
- 623037
Kuoleman pelko katosi
Olen pelännyt koko elämän ajan kuolemaa mutta yhtäkkiä kun hindut paljastivat totuuksia uskonnoista noin aloin yhtäkkiä4332530- 802323
- 802313
- 962056
Toiselle puolikkaalleni
Sinulla ei taida olla kaikki nyt ihan hyvin? Minua itketti eilen kauheasti, sinunko itkuja itkin? Kyllä kaikki selviää j361913- 121656
Kuhmolainen on selvästi kepun lehti
Kuhmolaise etukannessa oli Kuva kun Jaskalle annettiin karhu patsas.mutta kukmolaislehti oli niin kepulainen että Jaskan201643Ei mun tunteet
ole mihinkään kadonnut. Enkä mä sua inhoa tai ole kyllästynyt. Mä ymmärsin, ettet ole kiinnostunut minusta, ainakaan sil311499