Onko Suomessa karismaattisia Katolilaisia?
Karismaattiset Katolilaiset
satamapastori
131081
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Turvaa tilisi vahvistamalla puhelinnumerosi. Voit silloin palauttaa unohtuneen salasanan tekstiviestillä.
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 13
Vanhimmat
Pastori on hyvä ja tarkentaa kysymystään, vaikka asia lienee suht selvä, mutta kumminkin. Voisit saada vastauksiakin.
Tarkoitan Nokian herätyksenkaltaista toimintaa toki karismaattisuutta on monenlaista joka tapauksessa toimintaa jossa korostetaan armolahjoja 1.Kor 12
esimerkiksi tuo tätäkin listaa rasittava Vikinä ja joskus on jotain semmosia käynyt joidenkin sääntökuntien vieraina Suomessakin. Ihan huruja siis. Noilla neokatekumenaaleilla lienee vähän tuontyyppistä menoa, mutta siitä eivät kerro ulkopuolisille. Noin hurut henkien erottelut sun muut mielipuolisuudet ovat niitä, mitkä paljastetaan vain liikkeeseen sitoutuneille ja sen sisällä edenneille. Englannissa, Amerikoissa (pohjoisessa ja eteläisemmissä myös) esiintyy tuota karismaattista katolisuutta, samoin Italiassa ja Espanjassa niiden harvojen keskuudessa, jotka siellä vielä katolisen kirkon höpötykset tosissaan erehtyvät ottamaan. Suomen pieneen katolisten höpsöjen joukkioon niitä ei ole suuria määriä pesiytynyt. Tuo 3nity vaikuttaa sen verran pöljältä, että se siihen vielä hurahtaa.
...kokoontui Englantilaisella koululla Helsingissä ainakin 70-luvun lopulla. Rukouspiirissä oli joidenkin maallikoiden lisäksi pari amerikkalaista Kalleimman Veren sisarta sekä pappi Marian seurakunnasta.
Mulla on henkien erottamisen armolahja ja neokatkut juuri pyysivät mukaan joukkoonsa. Eli näemmä aika oikein arvailit :P
-80 luvullakin. Mutta onko enää karismaattisia nunniakaan?!?
onko katol. karismaatikkoja Suomessa. Jos on, he eivät halua tuoda esim. armolahjojaan julkiseen tietoon. Voisin kuvitella, että rukouspiirissä lahjoja käytettäisiin.
Katolinen kirkko pitää armolahjoja luonnollisena asiana, eli niistä ei tehdä numeroa. Tällainen käsitys minulla on. Toisaalta se suhtautuu varovasti kaikkiin väitettyihin ilmestyksiin ja profetioihin, ennen kuin asia on tutkittu. Tarkoitan esim. Lourdes, Fatima jne., jossa Neitsyt Maria on ilmestynyt. Lopulta Kirkko tunnusti näiden paikkojen ilmestykset aidoiksi.
Jumala jakaa lahjojaan kelle tahtoo, mutta karismaattisissa piireissä on paljon myös huuhaata... Kaikkea ei pidä uskoa. Kyllä varovaisuus on tarpeen - ihmisen mieli tekee tepposia. - Se vähä, mitä tiedän Nokian herätyksestä, ei houkuttele pätkääkään. No, minähän olen katolilainen :). Moro.
osa suljetulla, osa avohoidossa. Nykylääkityksellä heidän "karismaattinen katolisuutensa" saadaan yleensä pysymään pitkiä aikoja lähes oireettomana. Piispa Ruplan mukaanhan he ovat riivaajien vallassa ja heidän onnetonta tilannettaan tuliskin piispan mukaan muistaa erityisesti joulunpyhinä.
pari kolme vuotta sitten minut pysäytti kadulla juopunut mies, jolla oli pitkä parransänki ja olemus muutenkin kuin hän olisi asunut puistossa viime viikot. Mies pyysi rahaa ja ilmoitti perusteluinaan olevansa "katolinen pappi". No ajattelin, että piispantalosta Kaivopuistosta voisi saada apua ja kehotin häntä menemään sinne, kyllä kai Katolinen kirkko papistostaan huolta pitää, vaikka ote viranhoidosta olisikin välillä päässyt lipsumaan. Mutta mies ilmoittikin, että ei ne siellä häntä auta, sillä hän on "Vapaan katolisen kirkon pappi"...
ratkaisu katkirkkolaisille wrobeliaanisen sortohallinnon vapaamielisille vastustajille?!?
http://www.kolumbus.fi/vkk/paasivu.html
Tämä se taitaa olla.
Sillä ei ole dogmeja, ja se antaa jäsenilleen täydellisen vapauden uskon asioissa pitäen luonnollisena, että jokaisen tulee etsiä ja löytää oma tiensä totuuteen.
Kirkko pitää kaikkia suuria maailmanuskontoja tasavertaisina teinä Jumalan luo. Se pitää kosmista Kristusta kaiken alkuna ja loppuna, tienä, totuutena ja elämänä, joka piilevänä asuu kaikissa elävissä olennoissa. Luomakunnan mysteerissä Jumalan Äitiaspekti on yhtä tärkeä kuin Isäaspekti.
Keskeisiä aiheita ovat myös elämän ykseys, tietoisuuden involuutio ja evoluutio, sekä henkinen hierarkia. Jokainen etsijä on tervetullut osallistumaan kaikkiin seremoniohin ja Pyhään ehtoolliseen, uskonnostaan tai sen puuttumisesta riippumatta
antaessaan vapaasta katolilaisesta kirkosta väestörekisteri viranomaisille lausunnon ettei se ole kristillinen kirkko Apostolienteot 4:10-12