Mitä tarkoittaa se, että Jeshua sanoi olevansa Minä olen? Tuossa on siis meidän Raamatussamme käännösvirhe. Pitäisi olla "Minä olen" ei "minä olin". Tämä tarkoittaa sitä, että Jeshua viittasi olevansa Jumala JHWH. Tunnetko Jumalaa, Jeesus-Jeshuaa
Joh. 8:58
58 Jeesus vastasi: "Totisesti, totisesti: jo ennen kuin Abraham syntyi -- minä olin."
Ajatalkaa, että Jeshualla on valta antaa syntejä anteeksi. Hän itse on synnitön. Mitä tästä ajatellaan? Ehkä kristityt eivät tätä ymmärrä, mutta juutalaiset kyllä ymmärtävät, että kenellä on valta antaa syntejä anteeksi.
Mark. 2:10
10 Mutta jotta te tietäisitte, että Ihmisen Pojalla on valta antaa maan päällä syntejä anteeksi" - - hän puhui nyt halvaantuneelle
Tässäkin mielenkiintoinen Raamatun kohta, joka kertoo Jeshuan vallasta ja Jumaluudesta. Juutalaiset ymmärtävät tämänkin täydellisesti.
Joh. 10:17,18
17 "Isä rakastaa minua, koska minä annan henkeni -- saadakseni sen jälleen takaisin. 18 Kukaan ei sitä minulta riistä, itse minä sen annan pois. Minulla on valta antaa se ja valta ottaa se takaisin. Niin on Isäni käskenyt minun tehdä."
Joh. 5:39
39 Te kyllä tutkitte kirjoituksia, koska luulette niistä löytävänne ikuisen elämän -- ja nehän juuri todistavat minusta.
Mitä kirjoituksia Jeshua tarkoitti? Paljonko tuolloin oli Uuden testamentin kirjoituksia? Aivan oikeen ei yhtään Uuden testamentin kirjoitusta. Jeshua viittasi täysin Vanhan testamentin kirjoituksiin.
Luuk. 24:27
27 Ja hän selitti heille Mooseksesta ja kaikista profeetoista alkaen, mitä hänestä oli kaikissa kirjoituksissa sanottu.
Mitä mieltä olette Jeshuasta, JHWH:sta? Onko Jeshua Messias sinunkin mielestä itse JHWH?
Jeshua on MINÄ OLEN
11
195
Vastaukset
Tässä on hyvä video adventistipastori Doug Bachelorin puheesta yllä olevista aiheista ja paljon muusta. Suosittelen lämpimästi, vaikka video onkin englanninkielinen.
https://www.youtube.com/watch?v=zH7vbytgll4Tämä video pitikin linkittää, vaikka tuo aiemmin linkitettykin on erinomainen. Video kertoo Jeshua Messiaasta Ilmestyskirjassa ja vastaa noihin aloituksen kohtiin.
https://www.youtube.com/watch?v=1cgRp9ILXq4
Suosittelen lämpimästi!
- Isäjeesusharhaa
>>> Onko Jeshua Messias sinunkin mielestä itse JHWH? <<<<
JHWH Isä Jumala ja "Ihmisen Poika" Jeesus, jolla myös jumaluus, ei ole sama persoona.Jeshua on yhtä Isän kanssa. Myös Jeshuasta on nimi: Iankaikkinen Isä.
Jesaja 9:5-6
5 Sillä lapsi on syntynyt meille,
poika on annettu meille.
Hän kantaa valtaa harteillaan,
hänen nimensä on
Ihmeellinen Neuvontuoja, Väkevä Jumala,
Iankaikkinen Isä, Rauhan Ruhtinas.
6 Suuri on hänen valtansa, ja rauha on loputon Daavidin valtaistuimella ja hänen valtakunnassaan. Oikeus ja vanhurskaus on sen perustus ja tuki nyt ja aina. Tämän saa aikaan Herran Sebaotin pyhä kiivaus.
Messiaaniset juutalaiset ymmärtävät tämän täydellisesti. Kysykää heiltä. Hyvä kirja on Michael Brownin kirja: Aito kosher-Jeesus, jossa asia kyllä selviää. En tiedä selviääkö kaikille kristityille, mutta juutalaisille ainakin. Minulle asia selvisi tuota kirjaa lukemalla. Toki pidin ennenkin Jeshuaa Jumalana, mutta tämä asia tuli vain entistä selvemmäksi, kun Brown asian osasi kirjassaan selostaan niin perusteellisesti ja syvällisesti.
- Jobinpostia
Siis kuolematon on kuollut. 1Tim.6:16
Entäs kun minäkin olen? Jokainen meistä voi sanoa ihan rehellisesti, että "minä olen".
Ehdotan, että Jumala on hiukan isompi kuin helpot pölvästikuvat, joita tehdään pilkkuja hinkkaamalla ja sanoihin takertumalla.
Voisiko olla niin, että se, mikä meissä syvimmältään sanoo "minä olen", on kaikilla yksi ja sama, syntymätön ja kuolematon?Jeshua sanoi olevansa Minä olen, jonka juutalaiset ymmärsivät tarkoittavan samaa kuin JHWH. Tämän vuoksi he alkoivat poimia kiviä kivittääkseen Jeshuan.
Joh. 8:59
57 Juutalaiset sanoivat hänelle: "Et ole edes viidenkymmenen ja olet muka nähnyt Abrahamin!" 58 Jeesus vastasi: "Totisesti, totisesti: jo ennen kuin Abraham syntyi -- minä olin." 59 Silloin he alkoivat poimia kiviä heittääkseen niillä häntä, mutta Jeesus poistui heidän näkyvistään ja lähti temppelistä.- OnniTaivainen
Jumala on Isä,Poika ja Pyhä Henki.Tuo totuus löytyy helpostikin Raamatusta,vaikka ilmaisua kolminaisuus ei sieltä löydy.Tähän moni kompastuu,eikä ihme sillä Jeesus on kompastuskivi.Kellä on korvat se kuulkoon.
Yksi_usko kirjoitti:
Jeshua sanoi olevansa Minä olen, jonka juutalaiset ymmärsivät tarkoittavan samaa kuin JHWH. Tämän vuoksi he alkoivat poimia kiviä kivittääkseen Jeshuan.
Joh. 8:59
57 Juutalaiset sanoivat hänelle: "Et ole edes viidenkymmenen ja olet muka nähnyt Abrahamin!" 58 Jeesus vastasi: "Totisesti, totisesti: jo ennen kuin Abraham syntyi -- minä olin." 59 Silloin he alkoivat poimia kiviä heittääkseen niillä häntä, mutta Jeesus poistui heidän näkyvistään ja lähti temppelistä.Että semmoista. Miksi laitoit tämän viestin minun viestini perään, ikään kuin muka kommentoisit sitä?
Olisiko sinulla jotakin sanottavaa siitä, mitä minä kirjoitin tuossa edellä?
Miten olisi vaikkapa sellaiset arviot kuin harhaoppi ja tie kadotukseen? Heh heh.
Ja sitten voisit korostaa sitä, että pelastukseen johtaa se, että kirjoittaa ja ääntää tismalleen oikein Jeshua ja tietenkin pitää olla tismalleen oikea mielipiteen muotoilu siitä, onko Jeshua ja Jahve yksi, kaksi vaiko kenties kolme.
Minua hämmästyttää ja hirvittää tuollainen uskonto, joka keskittyy joutaviin sanoihin ja unohtaa olennaisen.
- niilo8v
Käytännössä Jeesuksen sanat "Minä olen" tarkoittaa että Hänen kauttaan MEKIN SAAMME OLLA .
Tuleva elämä on mahdollinen meille koska Jeesus on "Minä olen".
Näin Jeesus on yhtäkuin JUMALA meille. Ja Luoja koska Hänessä me olemme luodut tulevaa elämää varten.
Me haluamme tulla olevaisiksi myös tulevassa maailmassa.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Ulosotossa olevan tulisi saada itse päättää
Maksetaanko hänen ulosotossa olevia velkoja takaisin yksi kerrallaan vai ripotellen pikku summia sinne tänne, kuten ulos1692094- 142092
- 77961
Olet ollut aika törkeä minua kohtaan
Sillä tavalla ovelasti, ettei mitään "todisteita" ole mistään. Eli niin kuin, että mitään et ole tehnyt, mutta toisaalta46827Nainen rakkaus sinua kohtaan ei kuole koskaan
Ihastunut olen moniin vuosien varrella mutta vain sinä jäit sydämeen enkä vaan osaa unohtaa. Olit silloin parasta elämäs35766Sanna Marin veti posket lommolla röökiä Ruisrockissa
Tai ainakin röökin näköistä, liekö itse käärittyä 🫢108763Antin piti riuhtoa Sofia irti pojankIopista
Oli festivaaleilla Iiimautunut johonkin jätkään, niin Antin piti käydä irroittamassa täti ja pelastamassa poikanen. Pah156762Saisipa sitä palata ajassa taaksepäin
maailmaan jossa oli vielä edes joku järki tallella ja ajatus takana. Sain myös suunnatonta iloa erään henkilön näkemises30736- 43704
Ollaanko me tyhmiä mies?
Miten ihmeessä me onnistuttiin saamaan tästä näin pitkällinen ja masokistinen kuvio. Miten? Jos toisesta tykkää, näinhä50674