Sarkkinen ei vain ymmärrä

Katoavaihmistyyppi

http://www.iltalehti.fi/kotimaa/201803122200804546_u0.shtml
Kun Sarkkinen sanoo, että "suostumuksen voi ilmaista inhimillisessä vuorovaikutuksessa sanoin tai teoin, ei siihen tietenkään sopimuskaavakkeita tarvita", niin hän ei vain tyypilliseen ällöfeministiseen tapaan ymmärrä, mitä puhuu. Kysymyshän ei ole siitä, etteikö pari saisi syntymään sopimusta yhdynnästä sillä hetkellä, kun siihen ollaan ryhtymässä. Kysymys on miespuoliselle osapuolelle kuuluvasta oikeudesta selvitä ilman syytettä raiskauksesta silloin, kun tällaiseen syytteeseen ei ole aihetta. Tämä taas tarkoittaa sitä, että SUOSTUMUS PITÄÄ VOIDA VERIFIOIDA myös jälkikäteen niin, ettei epäselvyyttä suostumuksesta synny. Tähän tullaan tai on jo tultu nyt, kun sukupuolisesta koskemattomuudesta on tehty riitakapula, jonka nojalla MIESTÄ voidaan jälkikäteen syyttää raiskauksesta tekemällä hänestä vain rikosilmoitus. Tämä voi tapahtua esimerkiksi siinä tilanteessa, kun osapuolien välille on syntynyt skismaa tai naisosapuoli haluaa hyötyä miehestä taloudellisesti. Taloudellisesta hyötymisestä on jo esimerkkejä, mm. eräs videofilmausjuttu, josta tuskin olisi noussut oikeusjuttua ollenkaan, ellei potissa olisi ollut sopivasti rahaa saatavilla. Tämän päivän menestyvä nainen ei tunne sanaa kunnia, mutta tuntee sitäkin paremmin sanan raha.
Olen sanonut ennenkin ja toistan sen tässä: Suomessa miehen kannattaa vain vetää käteen.

6

178

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Lmpmomlmlm

      Sarkkisella on niin vähän aivosoluja pään sisällä, että sitä korvaamaan on pantu narukerä päälaelle.

    • iyugiygi

      Naiset ensin. Naisten etu ja etuoikeudet. Naisten legitiimi oikeus ihmisvihaan ja natsismiin miehiä kohtaan.

    • Ongelmahan tämän hetken raiskauslainsäädännössä on se että oikeus ei tunnista raiskausta silloin kuin siinä ei esiinny fyysistä pakottamista /väkivaltaa eikä uhrin kieltoja ja fyysistä vastusteluja.
      Tosiasia kuitenkin on että tällaisia raiskauksia tapahtuu, esimerkiksi tilanteessa jossa uhri pelkää, kyseessä on valta-asetelma, tai uhri on niin shokissa että lamaantuu. Tällaisissa tilanteissa raiskauksesta ei kuitenkaan tule tuomiota, koska oikeus ei ymmärrä tällaista raiskausta.
      Raiskaus on kuitenkin seksiä ilman vastapuolen suostumusta. Oli siinä väkivaltaa tai vaan henkistä alistamista / valta-aseman väärinkäyttäöä tai pelkoa ja väkivalkan uhkaa. Ja se on traumatisoivimpia asioita mitä voi naiselle sattua.

      • oikea.ongelma

        "Syyttömänä vangittu lyhytkasvuinen mies koki poliisin toiminnan kidutukseksi - saa poikkeuksellisen kovat korvaukset vankeusajastaan"

        http://www.iltalehti.fi/kotimaa/201803162200817558_u0.shtml

        Kääpiö siis vangittiin epäiltynä raiskauksesta ja todettiin sitten syyttömäksi. Valtio maksaa korvauksia, mutta ilmeisesti mitään seurauksia ei tule aiheettoman raiskausilmoituksen tehneelle naiselle/naisoletetulle. Hän saa jatkaa ilmoitustensa tekoa vaikka jo tänään. Mitä mieltä olet, pitäisikö tulla sakkoja tai linnaa?


    • Vituton

      Kirjallinen sopimus yhdynnästä oli Jallun joulukuun numerossa 1982.

    • muutenvvaan

      varmasti sellaisista maista muuttaneet missä länsimaista byrokratiaa ei niin tunneta ottaisivat tämän käyttöön kanta-asukkaiden kanssa.....

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Mitäs peitsarissa on tapahtunut eilen illalla

      Mikkelissä iso poliisioperaatio https://www.iltalehti.fi/kotimaa/a/39ef020c-2d81-4d72-b720-651f458ba3e2
      Mikkeli
      72
      2006
    2. Saana airola ja. muusikko spekulaatiota

      Saara airolan kirja muusikko mies. Oisko redrama tai lauri tähkä? Saana oli 13 v vuonna 2014 Tekoäly sanoo : tähkä Julki
      Yhteiskunta
      14
      1772
    3. Miten kuvaisit tunteitasi

      tällä hetkellä?
      Ikävä
      135
      1283
    4. Jos saisit palata takaisin johonkin vuoteen

      Mikä vuosi se olisi? Ja mitä siinä hetkessä tapahtuisi?
      Ikävä
      135
      1195
    5. Mistä löytää kadonnut motivaatio?

      Mikä neuvoksi, kun oikein mikään ei enää jaksa huvittaa eli ei ole motivaatiota tehdä mitään? Joka päivä ajattelen, että
      Sinkut
      116
      1147
    6. Mikä estää?

      tapaamisen, suhteen aloittamisen?
      Ikävä
      83
      817
    7. Mitä jos saisit selville

      että kaivattusi tekee susta pilaa?
      Ikävä
      174
      796
    8. Miksi ETTE suostu selvittämään . . . . . ...

      Asioita jotka jääneet selvittämättä toisen osapuolen kanssa? Kertoisitteko miksi ette suostu? Vaikka teidän mielestä
      Ikävä
      175
      761
    9. Wille Rydman on kansalaisten mielestä huonoiten onnistunut ministeri

      Onneksi olkoo Wille kärkipaikasta! Oletkin sen eteen tehnyt hartiavoimin töitä. "Ministeri Wille Rydman (ps) on kansala
      Maailman menoa
      425
      694
    10. Eilinen

      Herättikö eilinen jotain ajatuksia?
      Ikävä
      52
      592
    Aihe