Sarkkinen ei vain ymmärrä

Katoavaihmistyyppi

http://www.iltalehti.fi/kotimaa/201803122200804546_u0.shtml
Kun Sarkkinen sanoo, että "suostumuksen voi ilmaista inhimillisessä vuorovaikutuksessa sanoin tai teoin, ei siihen tietenkään sopimuskaavakkeita tarvita", niin hän ei vain tyypilliseen ällöfeministiseen tapaan ymmärrä, mitä puhuu. Kysymyshän ei ole siitä, etteikö pari saisi syntymään sopimusta yhdynnästä sillä hetkellä, kun siihen ollaan ryhtymässä. Kysymys on miespuoliselle osapuolelle kuuluvasta oikeudesta selvitä ilman syytettä raiskauksesta silloin, kun tällaiseen syytteeseen ei ole aihetta. Tämä taas tarkoittaa sitä, että SUOSTUMUS PITÄÄ VOIDA VERIFIOIDA myös jälkikäteen niin, ettei epäselvyyttä suostumuksesta synny. Tähän tullaan tai on jo tultu nyt, kun sukupuolisesta koskemattomuudesta on tehty riitakapula, jonka nojalla MIESTÄ voidaan jälkikäteen syyttää raiskauksesta tekemällä hänestä vain rikosilmoitus. Tämä voi tapahtua esimerkiksi siinä tilanteessa, kun osapuolien välille on syntynyt skismaa tai naisosapuoli haluaa hyötyä miehestä taloudellisesti. Taloudellisesta hyötymisestä on jo esimerkkejä, mm. eräs videofilmausjuttu, josta tuskin olisi noussut oikeusjuttua ollenkaan, ellei potissa olisi ollut sopivasti rahaa saatavilla. Tämän päivän menestyvä nainen ei tunne sanaa kunnia, mutta tuntee sitäkin paremmin sanan raha.
Olen sanonut ennenkin ja toistan sen tässä: Suomessa miehen kannattaa vain vetää käteen.

6

162

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Lmpmomlmlm

      Sarkkisella on niin vähän aivosoluja pään sisällä, että sitä korvaamaan on pantu narukerä päälaelle.

    • iyugiygi

      Naiset ensin. Naisten etu ja etuoikeudet. Naisten legitiimi oikeus ihmisvihaan ja natsismiin miehiä kohtaan.

    • Ongelmahan tämän hetken raiskauslainsäädännössä on se että oikeus ei tunnista raiskausta silloin kuin siinä ei esiinny fyysistä pakottamista /väkivaltaa eikä uhrin kieltoja ja fyysistä vastusteluja.
      Tosiasia kuitenkin on että tällaisia raiskauksia tapahtuu, esimerkiksi tilanteessa jossa uhri pelkää, kyseessä on valta-asetelma, tai uhri on niin shokissa että lamaantuu. Tällaisissa tilanteissa raiskauksesta ei kuitenkaan tule tuomiota, koska oikeus ei ymmärrä tällaista raiskausta.
      Raiskaus on kuitenkin seksiä ilman vastapuolen suostumusta. Oli siinä väkivaltaa tai vaan henkistä alistamista / valta-aseman väärinkäyttäöä tai pelkoa ja väkivalkan uhkaa. Ja se on traumatisoivimpia asioita mitä voi naiselle sattua.

      • oikea.ongelma

        "Syyttömänä vangittu lyhytkasvuinen mies koki poliisin toiminnan kidutukseksi - saa poikkeuksellisen kovat korvaukset vankeusajastaan"

        http://www.iltalehti.fi/kotimaa/201803162200817558_u0.shtml

        Kääpiö siis vangittiin epäiltynä raiskauksesta ja todettiin sitten syyttömäksi. Valtio maksaa korvauksia, mutta ilmeisesti mitään seurauksia ei tule aiheettoman raiskausilmoituksen tehneelle naiselle/naisoletetulle. Hän saa jatkaa ilmoitustensa tekoa vaikka jo tänään. Mitä mieltä olet, pitäisikö tulla sakkoja tai linnaa?


    • Vituton

      Kirjallinen sopimus yhdynnästä oli Jallun joulukuun numerossa 1982.

    • muutenvvaan

      varmasti sellaisista maista muuttaneet missä länsimaista byrokratiaa ei niin tunneta ottaisivat tämän käyttöön kanta-asukkaiden kanssa.....

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Persujen vaalilupaus oli euron bensa

      Nyt puhutaan jo kolmen euron bensasta. Kyseessä on Suomen historian törkein vaalipetos.
      Maailman menoa
      92
      2167
    2. Vain vasemmistohallitus saa minut menemään töihin

      Änkyräkapitalistien sortaessa kansaa en laita rikkaakaan ristiin. Elän mielummin Kelan tuilla, ja jos niitä leikataan, n
      Maailman menoa
      45
      2122
    3. Maataloustuet perittävä korkojen kera takaisin

      Yrittäjiltä jotka ovat myyneet tuotantoaan ulkomaille. Veronmaksajan kustantama tuki on tarkoitettu elintarvikkeiden hi
      Maataloustuki
      50
      1855
    4. Topi osti Askon

      Hieno mies. Pelastaa työpaikkoja. Kiitokset myös emännälleen, joka pitää isännän virkeänä. https://www.is.fi/taloussan
      Maailman menoa
      75
      1370
    5. Mitä kirjainta kaipaat?

      Pitkästä aikaa tämmöistä. Onko kirjain muuttunut edellisestä. ☺️
      Ikävä
      86
      1271
    6. Kastaa ja upottaa on eri sanat

      Kastaa ja upottaa on eri sanat ja niillä on eri merkitys. Eikä Jeesusta haudattu upottamalla maahan kaivettuun kuoppaan
      Kaste
      219
      1151
    7. Uskomatonta touhua!

      Ei olis uskonut että kateus yrittäjää kohtaan menee noin pitkälle. TTP:ssa irrotettu sähköjohto jäätelöaltaasta. Kaikki
      Haapavesi
      31
      1100
    8. Oliko se oikeasti epäselvää

      sinulle että olin ihastunut sinuun? (Ymmärrän että siitä on aikaa, eikä voi olettaa että kaikkea muistaisi tai että men
      Ikävä
      57
      1043
    9. Miten hän sinua katsoi?

      😊😊😊😊😊😊
      Ikävä
      67
      956
    10. Miksi eduskuntatalon portaille sytyttään tänään 8 645 kynttilää?

      Oikeus elämään ry järjestää lauantaina 21.3.2026 tapahtuman, jossa Eduskuntatalon portaille sytytetään 8 645 kynttilää.
      Luterilaisuus
      285
      910
    Aihe