kuplahalleille, maneesit ym. jopa siis kaikille katoille, rakennuksille. Katoilta varsinkin nyt, kun ilmat lauhtuu, niin kattojen lumet tippuu ja on oiva paikka tehdä lapsien tunneleita, sortuma vaara. Muutamia halleja sortuu, toki pikkutönöjä paljon, normi sähkökatkot, normi valittaminen. Oudoksihan tähän valkoisen kuoleman tekee se, että lunta saa poistaa katoilta, sähkölinjojen lähi puut saa kaataa, ainakin erikoisluvalla. Mikä parasta, niin meille Sipilä-Orpo yhtymä on tuottanut jo työvoimaa Vastaanottokeskukset suorastaan pursuaa innokkaita reippaita lumityömiehiä. Kieli on opittu, kurssit, lisenssit, turvakortit lunastettu, joten ei huolta. Päästäkäämme Lumipedot irti.
Varoitus, lumikuorma on vaarallinen
2vuotta.kurssitettu
24279
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 24
Vanhimmat
Nykyiset talonmiehet, huoltoyhtiöt poistaa lumen, jään muutaman kerran talvessa esim. ulkorappuset. Hiekoittaminen samaa luokkaa, ihmettelen minkälaisia sopimuksia oikein on tehty. Kadut jäätävän liukkaat, betonimyllyllä tehdään murtumille kipsiä. Tuskin kukaan on laskenut kustannuksia, mitä hoitamattomat kadut ja rappuset tulee maksamaan yhteiskunnalle.
Hallitus vaahtoaa kiimassa aktiivimallista, muutamakymmenen tuhatta pakolaista on työttömänä, mutta aktiivimallista he eivät edes tiedä mitään, eikä korvaukset vähene. Sote, maanunta, aktiivimalli, Berner keksi uuden auton, saavutuksia.
Katon lumikuormaa pitää keventää ennen suojasäätä. Suojakelillä ei kannata hakeutua lumivyöryn uhriksi.
Lumi sulaa juhannukseen mennessä katolta. Ei sitä tarvitse sieltä poistaa. Kattorakenteet on mitoitettu myös lumikuorman varalta.
Totta höpäjät, ainoastaan väärin rakennetut sortuu, säästetty , hutiloitu, loppu tulos näkyy uutisissa.
Rakennuksientarkastajathan on kaikki juoppoja viinan takia pois potkittuja rakennusmestareita. Hyväksytään leimaa tulee, kun on oikeat leimanesteet.
Kyllä jos on lunta kasaantunut metrin verran katolle on sitä kuormaa hyvä sieltä poistaa, ei tarvi ola kuin autotalli talon jatkeena, niin voi olla korkea nietos lunta juuri siinä tallin katolla, kun se on matalammalla ja tuiskulla se lumi sellaisiin paikkoihin kasaantuu ja tällä hetkellä näyttäisi olevan katolla jäätä alimpana lähes 5cm kerros, muuten lunta olisi helposti yli 50cm, jos en olisi sitä poistanut jo pakkasilla! Tällaista talvea ei olekaan ollut 15-vuoteen lumen suhteen, joten ei ole jatkuvaa tarvetta lumen poistolle, mutta nyt voi vielä tulla lunta lisää kymmeniä senttejä pahimmassa tapauksessa ja se myöskin nyt sitten painaa, kun päivällä ollaan plussalla lämpötiloissa.
Jyrkillä katoilla edes lumiesteet ei pidä tuota lunta enää katolla, vaan valuu esteen yli ja vie pahimmassa tapauksessa rännit menessään, kun jäätä alla paljon!
Suosittelen nastoitusta suutarilla tai ostamalla nastoitetut kengät. Leikkaus olkapäähän ei ole yköskiireellinen ainakaan eläkeläiselle.
Helsingin alueelle luvassa vesisateiden jälkeen ke-to-pe jne liukkaat kadut. Yöpakkaset jopa yli -15asetta antaa ihan tunteen, että läski mustuu, luita katkee, murtuu. Sairaalat panikoi jo ennakkoon, kuulemma.
>> lunta kasaantunut metrin verran katolle on sitä kuormaa hyvä sieltä poistaa, ei tarvi ola kuin autotalli talon jatkeena, niin voi olla korkea nietos lunta juuri siinä tallin katolla, kun se on matalammalla ja tuiskulla se lumi sellaisiin paikkoihin kasaantuu >>
Tietenkin jos olet itse kyhännyt sen autotallisi ja sen kattorakenteet, niin kyllä sellainen voi tulla alas.
Halvalla itte kun tehdään, niin tehdään autotalliin harjakaton sijasta vino, loivalla kulmalla oleva, melkein tasainen pulpettikatto. Kattotuoleiksi laitetaan kakkosnelösesta kyhätyt kannakkeet. Kun ei kattoristikoita osata tai viitsitä tehdä, valmiina ostamisesta puhumattalaan.
Omakotilalot, rivarit ja normaalien rakennemitoitusten perusteella olevat autotallit ym. kattoineen kestää aivan hyvin nykyiset ja tulevatkin lumikuormat.
Vain täydelliset pässinpäät äijät kiipeilevät pientalojensa katoille alumiinilapioidensa kanssa.
Naapurin ukko rikkoi rivarinsa katon, kun kolmena talvena siellä kolasi. Jatkuvasti oli tikkaiden päässä kurkkimassa, onko tullut lunta katolle. Vesivuodot siitä tuli. Kaikki taloyhtiön 5 asuntoa ja asukasta joutuivat tasan maksamaan tuon pässinpään katon purkamisen, ja uuden rakentamisen tilalle.
Alumiinilapiolla ja lumikolalla saa katolla paljon suurempaa vesivuotoa aiheuttavaa tuhoa aikaan, kuin katolla oleva metrin lumikerros. Pysykää pois katoiltanne. Ja ne loivat pulpettikattoiset hökötykset kannattaa korjata heti ensi kesänä.
Rivari ihanuutta, katto vuotaa, vesi vahinkoa, home-epäilyä, ikkuna-ovien uusinnat. Mikä parasta kaikki maksaa tasapuolisesti, tarvetta tai ei.
Kerrostaloissa on sen verran enemmän huoneistoja, että yhden asunnon märkimisongelmat ei näy suoraan kaikkien yhtiövastikkeessa. Sen sijaan muuatman hengen paritalossa tai rivarissa yhden hölmön aiheuttamat vesivahingot ja kattoremontit kustannuksineen jaetaan niille 2..6 asukkaalle saman tien.
Suomi on lähes ainoita maita maailmassa , jossa on rivitaloissakin asuntoosakeyhtiö malli , Muualla ne on jokainen asunto oma kiinteistö, eli omistaja vastaa sekä sisä että ulkorakenteiden kunnosta.
Naapurin loivalta katolta tulivat alas lumiesteet ja peltien saumat vääntyivät vuosikymmenen vaihteessa, kun laiskottelivat kuorman keventämisessä.
Rakennus kestää, jos katolla on noin 30 cm vettä vastaava kuorma neliöllä. Lumikerroksen alla on usein 10 cm jäätä (vettä), joten alle puoli metriä märkää lunta pistää asianmukaisetkin rakenteet koville.
Ei kotitarveasentajien asennukset yleensä tahdo pysyä. Noita lumiesteitä tulee alas tuoreilta 10..15 vuotiailtakin katoilta.
Kiinnittäminen oikeanlaisilla, riittävän pitkillä ruuveilla ja oikeisiin alla oleviin kannakkeisiin on oma osaamisen lajinsa.
Itsekin aikoinaan harkitsin lumiesteiden laittamista 6 x 6 m kokoisen tallin katolle. Nykyaikaiset kattopellit vaan ovat niin saamarin ohutta kaljapullopeltiä, varmaan jotakin 0.5 mm vahvuista.
Jos sinne menee pehmeät tennistossutkin jalassa kesällä kävelemään ja asentelemaan, niin tiilijäljitelmän muotoon prässätty pelti taipuilee ja menee helpolla rikki. Ja saako niitä lumiesteitä omin kotivoimin ja Makitalla rätkyttämällä kunnolla kiinni?
Olen antanut jo 16 vuotta lumien tullla omin voiminsa sieltä vapaasti alas. Yksi pihan vähän tarvittu kävelyreitti siinä menee maalis...huhtikuun ajaksi umpeen. Mutta katto kestää, eikä vesivuotoja ole.
"Lumikerroksen alla on usein 10 cm jäätä (vettä), joten alle puoli metriä
märkää lunta pistää asianmukaisetkin rakenteet koville. "
Minkähänmoinen ihmeen tasakatto sinulla on, jos silkkaa jäätä tulee 10 cm kiinteä kerros? Onhan siellä lumikerroksen pohjalla tietenkin kiinteämpää kohvakkalunta. Mutta ei se meillä ole lähellekään jäätä, eikä ainakaan 10 cm kerroksena.
Täyttä typeryyttä lähteä tällaisen jääkerroksen päälle kävelemään, ja kolaamaan irtolunta pientalon katolta maahan. Aivan tarpeetonta järjettömyyttä. Uskoisit nyt kerrankin sitä vaimoasi, ja annat loppuelämäsi ajan olla niiden katon lumien kolaamatta.
Loivalla 70-luvun katolla voi hyvinkin olla 10 cm jäätä. Yläpohjan eristyksessä on näet usein toivomisen varaa.
Naapurin lumiesteet olivat ammattilaisten kulkuväylien (ovien) yläpuolelle asentamia, parin metrin mittaisia, kiinnitetty kunnolla konesaumattuun peltiin. Periksi vain antoivat, kun lumikuormaa oli tarpeeksi. Erilaisia lumiesteitä tuli silloin alas muiltakin, mutta meikäläinen oli tarpeeksi ahkera keventämään kuormaa ajoissa niin, että tikkaita ja rännejäkään ei tarvinnut korjata.
Yhden tasakattoisen kerrostalon kattokaivokin siirtyi jäämassan voimasta ja vettä tuli sisään joka asuntoon koko talon korkeudelta. Samoin kävi yhdessä tasakattoisessa rivarissa.
Katolla käveleminen on tosiaan ongelmallista. Huopakatteella ei pitäisi kävellä kesälläkään ollenkaan ja aina olisi jätettävä parikymmentä senttiä lunta, että pinnoite ei kärsi.
Tänään on katolta tullut jäätä. Huomasin, kuinka parikin ihmistä selvisi säikähdyksellä, kun jäätä maastoutui katolta. Kaupungilla kannattaa kävellä vähän kauempana seinustasta, ettei käy vahinkoa eikä turhan kovasti paukutella omakotitalossa ovia.
>> Erilaisia lumiesteitä tuli silloin alas muiltakin,
Jos on ollut sama itsekseen oppinut lumiesteiden asentelija koko alueella, niin kai ne sitten kaikkikin alas sieltä tulee saman talven aikana. Noissa on tarkkoja asennusohjeita olemassa, kuinka tiuhaan ruuveja pitää olla.
http://www.lindab.com/fi/documents/profiili/esitteet/asennusohjeet/kattoturva/lumieste/lumiesteiden asennusohjeet.pdf
Kotitarveasentajien itse katolle ruuvailemat lumiesteet tuppaa tulemaan alas. Kun oikeasti ammattimiehet asentaa, niin kyllä ne siellä katoilla pysyy. Omalta parvekkeelta näkyy ainakin 8 eri talossa lumiesteitä, eikä ne ole koskaan sieltä alas tulleet, eikä ole katoilla lumia kolailtu.
Hallit, katokset, maneesit sortuilee, tuskin yllättää. Miksi, kun on lumikuormaa. Lisää ihanuutta luvassa, kotoilla oleva lumi kostuu ja paino lisääntyy. Ihmisiä kuolee, ketä kiinnostaa.
"Ihmisiä kuolee, ketä kiinnostaa". Kunnan rakennusmestari seuratkoon lumikuormia. Sakkoa, vankilaa, mutta kuolleita ei saa takasin.
Rakenteellisen mekaniikan opetuksessa teoria on saatu eriytettyä täysin käytännöstä. Sama on ympäristöministeriön E-luvussa, sama asia saadaan todennettua parinkympin mittarilla täysin todellisena, byrokraattien pitää saada tehdä teoreettisia tilastoja. Rakennus voitaisiin katsastaa ihan samalla tavalla kuin auto, työntämällä piuhat perseeseen parissa minuutissa.
Palokunta nosturiautoilla putsaamaan. Vittuako ne homostelee yövuoroissa laitoksella. Homot lopettakaa homostelu yövuoroissa ja menkää putsaamaan kattoja.
Intin sänkyyn verrattavassa, punkkaa pari palomiestä alasti, saunan jälkeen. Kyllä tälläiset voisi lumihommiin lähettää jäähytelemään.
Kannattaa katsoa asuuko riskialueella. Lumen syvyys esim Rovaniemellä 89 cm Jyväskylä 73 Tampere 21 Tosin alueellista heittoa voi olla paljon
http://www.eeki.biz/lumen_syvyys.php